Jump to content



Liteon 1653SX και ΤΥ02 με ceramic coat


maddoctor

Recommended Posts

Κατεβασε το CSOP firmware απο το http://codeguys.rpc1.org/firmwares.html και ανοιξε το rar.

Κατεβασε το lntfw απο το εδω http://club.cdfreaks.com/showthread.php?t=83294 και ανοιξε το CSOP.exe με αυτο. Δεν χρειαζεται να το κανεις unpack πρωτα, θα πρεπει να το διαβαζει και με μορφη exe. Κανε το update, δε νομιζω να εχεις πλεον προβλημα.

Το litefirm το κατέβασα από χθες που μου είπες.Το site των codeguys για κάποιο λόγο δεν μου ανοίγει τώρα, αλλά θα το δοκιμάσω και πιο μετά.Πάντως από ότι θυμάμαι το firmware που μου λες είναι για το 1653S και όχι το SX!Σίγουρα δεν θα έχω πρόβλημα!?Ξέρω ότι ουσιαστικά πρέπει να είναι τα ίδια, αλλά είπα να ρωτήσω....! :108:

Έτρεξα και ένα read test με το dvdinfo από μία αυθεντική ταινία που έχω και της έκανα backup.Πως σου φαίνεται?Δεν είμαι γνώστης αυτών των τεστ, ενώ εσύ σαν ειδικός ξέρεις καλύτερα.

post-88-1442174158,2257_thumb.jpg

post-88-1442174158,2822_thumb.jpg

post-88-1442174158,3708_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ ειναι οκ. Θα βοηθουσε περισσοτερο ενα PI/PIF scan με το kProbe η το NERO CD DVD Speed.

Τα fw ειναι τα ιδια, dont worry, βαλε αυτο για το external αν θες.

Δοκιμασε αυτο που σου προτεινει ο phil_, Μπορει να εχει δικιο.

Aν δε δουλεψει, κανε την αναβαθμιση μεσω του Lntfw.

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ ειναι οκ. Θα βοηθουσε περισσοτερο ενα PI/PIF scan με το kProbe η το NERO CD DVD Speed.

Έτρεξα ένα τεστ με το ίδιο dvd που έτρεξα και πριν με το NERO CD DVD Speed.Για δες το σε παρακαλώ και πες μου

Τα fw ειναι τα ιδια, dont worry, βαλε αυτο για το external αν θες.

Δοκιμασε αυτο που σου προτεινει ο phil_, Μπορει να εχει δικιο.

Aν δε δουλεψει, κανε την αναβαθμιση μεσω του Lntfw.

Το site τους δεν ανοίγει με τίποτα :108:

LITE-ON_DVDRW_SOHW-1653S_CS0J.zip

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται να εχει προβλημα οχι μονο το site τους αλλα ολο το rpc1. Anyway, το fw το εχεις ηδη, απλα κατεβασε το lntfw και δοκιμασε με αυτο που εχεις. Δεν θες να κανεις crossflash οποτε θα πρεπει να δουλεψει κανονικα.

Τ ατεστ που κανεις ειναι data transfer test. Αυτο που σου προτεινα ειναι quality test. Διαβασε το sticky στην υπογραφη μου σχετικα με το Nero CD Speed και θα δεις λεπτομερως πως να το κανεις και να το κρινεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει οτι δε διαβασες λεπτομερως τον οδηγο :p

Αν μπορεις επανελαβε τη σαρωση σε ταχυτητα 4χ και οχι μεγιστη. Ναι τα PI Failures υπαρχουν, σε ενα κοσμο ιδεατο και αγγελικα πλασμενο δε θα υπηρχαν ;)

Οι απαντησεις ειναι στα πρωτα 2 ποστ του οδηγου.

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει οτι δε διαβασες λεπτομερως τον οδηγο :p

Αν μπορεις επανελαβε τη σαρωση σε ταχυτητα 4χ και οχι μεγιστη. Ναι τα PI Failures υπαρχουν, σε ενα κοσμο ιδεατο και αγγελικα πλασμενο δε θα υπηρχαν ;)

Οι απαντησεις ειναι στα πρωτα 2 ποστ του οδηγου.

Για να πω την αλήθεια......δεν τον διάβασα :(

Τον τυπώνω τώρα να τον διαβάσω και θα ξαναανεβάσω με 4x. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω και τα αποτελέσματα βάση τον οδηγό σου Κώστα.Το δισκάκι είναι το ίδιο με τα προηγούμενα τέστ.Η μόνη διαφορά είναι ότι τώρα έχει και μία ετικέτα από πάνω του.Ακόμα να επισημάνω ότι η εγγραφή έγινε με το τελευταίο Nero στα 4x(δεν μου δίνει για πιο αργά).

Edit - Λέω να τρέξω και ένα με το καινούργιο firmware να δω εάν έχει διαφορές. :112:

LITE-ON_DVDRW_SOHW-1653S_CS0J 2.zip

post-88-1442174158,827_thumb.jpg

post-88-1442174158,9914_thumb.jpg

post-88-1442174159,0319_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο τα καλυτερα αποτελεσματα σαρωσης που εχω δει, αλλα αφου ειναι γραμμενο 4χ ειναι μαλλον αναμενομενο. Δοκιμασε να γραψεις σε μεγαλυτερη ταχυτητα και δες τι ποιοτητα σου δινει.

Καλη ιδεα ειναι να δοκιμασεις με το τελευταιο fw απλα εχε υποψιν οτι τα αποτελεσματα δε θα ειναι συγκρινομενα μεταξυ τους με την αυστηρη εννοια, αφου θα εχουν γραφτεικαι διαβαστει με διαφορετικο fw.

Εσενα βεβαια σε ενδιαφερει ποιος ειναι ο καλυτερος συνδυασμος, οποτε go ahead :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα καινούργια εγγραφή σε 6x.Να πω την αλήθεια, δεν τόλμησα για παραπάνω.Πιστεύω ότι έβγαλε καλά αποτελέσματα.Μάλιστα δοκίμασα με το νέο firmware, να διαβάσω/τεστάρω, το dvd του οποίου παραθέτω εδώ τα αποτελέσματα και έπιασε κάτω από 50 στο τεστ ποιότητας που βγαίνει αυτόματα μέσω αλγόριθμων!Είναι αυτό δυνατόν!?

post-88-1442174170,8491_thumb.jpg

post-88-1442174170,9421_thumb.jpg

post-88-1442174171,0249_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με liteon και ceramic coat ΤΗ.Γράφω με ένα 1633s και ενώ οι εγγραφες που κάνω σε 4x είναι υποδειγματικές, οι εγγραφες που κάνω σε 8x είναι μέτριες έως κάκιστες.Επειδή είχα αγοράσει 100δισκάκια που είναι και από τα καλύτερα και μου έσπασαν τα νεύρα μετά από παρα πολύ ψάξιμο και αφού άλλαξα και εγώ δεν ξέρω ποσα firmwares (το έκανα και 1653) κατέληξα ότι το πρόβλημα είναι το εξής:

Μετά από αναβάθμιση firmware (οποιοδήποτε και να βάλω) και κάνοντας "reset learnt media" με το ειδικό tool, η πρώτη εγγραφη σε 8x είναι jet, η δεύτερη καλή η τρίτη μέτρια και όσο πάει και χειροτερεύει. Μπορώ να πάρω και εγγραφη που είναι για πέταμα.Aρα το bug είναι το feature του liteon που μαθαίνει όλο και περισσότερο το media όσο γραφει.Αν θυμάμαι καλά στο cdfreaks υπάρχει κάποια ειδική διαδικασία που μπορείς να απενεργοποίησεις το να μαθαίνει το drive από τα δισκάκια.Εγώ τα έγραψα όλα σε 4x και ησύχασα!

Link to comment
Share on other sites

Εμπιστεύσου εσύ τα Lite-On που είχαν κάνει λανθασμένη υλοποίηση διεθνούς standard -> ATAPI specification και γινόντουσαν πλήρως erased τα firmwares και τα drives ήταν για πέταμα.
??? Δεν καταλαβαινω καν σε τι αναφερεσαι .. Μπορεις να δωσεις καποιες περισσοτερες πληροφοριες / λινκ για αυτο, ισως κατι μου εχει διαφυγει?

Maddoctor τα αποτελεσματα που ποσταρες φαινονται μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

??? Δεν καταλαβαινω καν σε τι αναφερεσαι .. Μπορεις να δωσεις καποιες περισσοτερες πληροφοριες / λινκ για αυτο, ισως κατι μου εχει διαφυγει?

Αυτό είχε συμβεί όταν είχε πρωτοβγεί το Mandrake 10 πριν από κανά 8-9μηνο.

Και είχε γίνει πολύ χοντρός ντόρος τότε και δικαιολογημένα.

Σε κάποιο reader της Lite-On είχαν κάνει swapped δύο εντολές του ATAPI specification - αυτή για το flush των buffers και αυτή για το erase του firmware - προφανώς από τεχνικό λάθος.

Αποτέλεσμα:

Με το που τελείωνε η εγκατάσταση του Mandrake και φυσιολογικά έδινε εντολή να γίνει flush των buffers στον δίσκο, μόνο στα συγκεκριμένα Lite-On αλλά σε χιλιάδες αυτών (μαζικά δηλαδή) ανά τον κόσμο, σβηνόταν το firmware και το drive ήταν για πέταμα.

Αρχικά κατηγορούσαν την Mandrake αλλά οι τύποι το έψαξαν μέχρι που βρήκαν την πικρή αλήθεια και τό 'τριψαν στη μούρη της Lite-On.

Ψάξε στο Google και θα βρεις σίγουρα λινκς γι' αυτό. Είχε γίνει χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.