Jump to content



Ιδεες για μνημες σε Α64 με 300 HTT?


Thrylos

Recommended Posts

Εχω 300 ΗΤΤ σε εναν 3000+ (9χ300=2700) και εχω κατι UTT μνημες, οποτε ειμαι αναγκασμενος να βαλω διαιρετη και δε δουλευει πολυ καλα το συστημα.

Ενω οι μνημες πανε πολυ καλα, με 3.2V φτανουν 260 errorfree memtest test5, οταν μπει ο διαιρετης και παμε και στα windows στραβψνει το πραγμα. Ουτε στα 250 δεν ειναι απολυτα σταθερες με 3.2v. Δηλαδη μετα απο καμια ωρα prime blend βγαινει error και μετα απο πολλες ωρες Wow βγαινει και εκει κανενα critical error κατι που δεν θελω σε καμια περιπτωση.

Ακομα ομως και με 2.5-3-3 timmings και 3v στα 225 (με αλλο διαιρετη) παλι δεν ειναι απολυτα σταθερες. Οποτε η μονη συχνοτητα που μπορω να τις δουλεψω απολυτα σταθερα ειναι στα 192 με 2.5-3-3 και 3v κατι που βεβαια το θεωρω απαραδεκτο...

Καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω? Δεν μου αρεσει να δινω πολλη ταση γιατι το μηχανημα δουλευει πολλες ωρες ημερισιως και δεν θελω να δωσω και πολλα λεφτα.... Αν μπορουσα να βρω μνημες να δουλευουν στα 300 με οτιδηποτε timmings για να ειμαι 1:1 θα μου ηταν τελειο, αλλα αποτι εχω ψαξει μονο με διαλεγμενα TCCD γινεται αυτο και δεν ειναι και φτηνα...

Οποτε οτιδηποτε ιδεες ειναι ευπροσδεκτες...

Link to comment
Share on other sites

260 με 3.2????

Tι δοκιμες εχεις κανει εκει για να διαπιστωσεις την σταθεροτητα?

Δηλαδη αν βαλεις π.χ. στον 3000+ 9Χ260 με τα "γνωστα" timings @3.2 volt εισαι βραχος για 24/7?

Αν τα εχεις κανει ολα σωστα, οπως λες, μονο μια "στραβη" παιζει. Κατι συμβαινει με τους διαιρετες της μητρικης σου (τι μητρικη εχεις?) και δεν δουλευουν σωστα. bios upgrade ή αλλαγη μητρικης σε τετοια περιπτωση μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην η μητρικη ειναι DFI nf4 SLI-D και με το τελευταιο επισημο bios.

Ο επεξεργαστης ειναι βραχος στα 2700 για 10 ωρες+ και στα 3 τεστς του Prime.

Τωρα στις μνημες τα timmings δεν τα εχω πολυψαξει, δηλαδη αυτο το 260 που λεω με 3.2 εχω πειραξει στο bios μονο τα γνωστα 2-2-2-5 και το command per clock ENABLED (δηλαδη 1Τ). Κατα τα αλλα, ειναι ολα στο auto. Με αυτα τα settings kai 3.2v βγαζει 50 loops test5 memtest errorfree. Βεβαια απο ην προσωπικη μου εμπειρεια δεν περιμενω να ειναι απολυτα σταθερα και στα windows ta 260 (benching για πλακα βεβαια υποθετω αλλα δεν με νοιαζει, με νοιαζει να ειναι rockstable το συστημα) απλα μου εκανε εντυπωση που και στα 250 με τον διαιρετη δεν ηταν ΑΠΟΛΥΤΑ σταθερα....και σκεφτηκα οτι φτεει ο διαιρετης...

Θα δοκιμασω το 9χ260 σε 1:1 που ειπες, ειναι καλη ιδεα για να σιγουρευτω οτι φτεει ο διαιρετης.

Link to comment
Share on other sites

Το "auto" δεν πρεπει να υπαρχει την μητρικη σου... :p

2-2-5-2-7-16-2-2-1-1-3120-1-enable-decrease-10-lev5-lev2-7-fastest-5-32-enable-16x-7x-disable

Δοκιμασε αυτα (ενδεχεται ο IMC να μην σηκωνει καποιες απο τις ρυθμισεις (θα το καταλαβεις απο το #8 του memtest

Link to comment
Share on other sites

Το "auto" δεν πρεπει να υπαρχει την μητρικη σου... :p

2-2-5-2-7-16-2-2-1-1-3120-1-enable-decrease-10-lev5-lev2-7-fastest-5-32-enable-16x-7x-disable

Δοκιμασε αυτα (ενδεχεται ο IMC να μην σηκωνει καποιες απο τις ρυθμισεις (θα το καταλαβεις απο το #8 του memtest

Εβαλα ολα τα settings που λες στο bios, με εξαιρεση αυτο το "fastest" που δεν υπηρχε καμια ρυθμιση να το επιλεξω.

Το αποτελεσμα τραγικο, δεν πανε με τιποτα οι μνημες με αυτα τα settings. Μπορει να ανοιγει το PC ειτε στα 230 ειτε στα 250 αλλα πουθενα δεν ειναι errorfree στο memtest test5. Πιστευω οτι καποιο(α) απο τα παραπανω settings δεν το πανε καθολου τα UTT μου. Εδω να προσθεσω οτι ειναι αποτ α παλια UTT τα CH5οηδη, οχι τα BH5....μηπως και τα settings αυτα ειναι για τα τελευταια...

Link to comment
Share on other sites

ασχετο απλα στον Α64 ο ελενκτης ειναι μεσα στον επεξεργαστη,μηπως το βραχος δεν ειναι και τοσο ακριβες.Δηλαδη με 250 μνημες εχοντας διαιρετη μηπως παιζει προβλημα εκει..και αν δωσεις εξτρα ταση να φτιαξει??

Link to comment
Share on other sites

O Mύθος του διαιρέτη δεν υπάρχει . Ότι διαιρέτη και να βάλεις δεν υπάρχει επίπτωση στις επιδόσεις στους Α64 , , , τι με 133 , τι με 166 τι με 200 εμένα το ίδιο μου φαινεται . αρκει να τρεχεις και ιδια συχνοτητα την μνημη .

Απλά όταν κόβεις διαιρετη μερικα settings μνημων [trtw- trfc ] και δεν θυμαμαι ποια αλλα σφίγγουν αυτοματα αν τα εχεις στο auto .

Παραδειγμα msi k8n neo2 με UTT με τον 166 δεν μου bootarize γιατι αλλάζανε 2 values τα οποια δεν τα υποστηριζει απο το bios .... οποτε επρεπε να bootarw με τον 200 και να ρίξω 166 απο τα windows με το a64 tweaker για να μην γίνει οτι ναναι .

Link to comment
Share on other sites

']O Mύθος του διαιρέτη δεν υπάρχει . Ότι διαιρέτη και να βάλεις δεν υπάρχει επίπτωση στις επιδόσεις στους Α64 ' date=' , , τι με 133 , τι με 166 τι με 200 εμένα το ίδιο μου φαινεται . αρκει να τρεχεις και ιδια συχνοτητα την μνημη .

Απλά όταν κόβεις διαιρετη μερικα settings μνημων [trtw- trfc '] και δεν θυμαμαι ποια αλλα σφίγγουν αυτοματα αν τα εχεις στο auto .

Παραδειγμα msi k8n neo2 με UTT με τον 166 δεν μου bootarize γιατι αλλάζανε 2 values τα οποια δεν τα υποστηριζει απο το bios .... οποτε επρεπε να bootarw με τον 200 και να ρίξω 166 απο τα windows με το a64 tweaker για να μην γίνει οτι ναναι .

Αν ειναι οπως τα λες, τοτε πρεπει απλα να βρω τα καταλληλα timmings για τις μνημες μου που να δινουν τον καλυτερο συνδιασμο σταθεροτητας-αποδοσης και να βαλω τον διαιρετη να τρεχουν στα 250 ι 225 οι μνημες αναλογα με το πιο απο τα 2 αντεχουν με αυτα τα timmings. Οσο ευκολο βεβαια και αν ακουγεται, οταν η DFI εχει 25 ρυθμισεις (μετρημενες!) δεν εχω την ορεξη να ψαξω τους διαφορους συνδιασμους..... Αν μπορει καποιος με την εμπειρια του απο UTT να μου πει ποια απο τα παραπανω timmings που εδωσε ο SLN ειναι το πιθανοτερο οτι μου δημιουργουν προβλημα (σιγουρα δεν ειναι τα γνωστα μας 2-2-2-5) και ποσο να τα χαλαρωσω καλως....

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα ολα τα settings που λες στο bios, με εξαιρεση αυτο το "fastest" που δεν υπηρχε καμια ρυθμιση να το επιλεξω.

To νεο bios δινει αυτη την επιλογη οποτε αρκεσου στο fast...

Το αποτελεσμα τραγικο, δεν πανε με τιποτα οι μνημες με αυτα τα settings. Μπορει να ανοιγει το PC ειτε στα 230 ειτε στα 250 αλλα πουθενα δεν ειναι errorfree στο memtest test5. Πιστευω οτι καποιο(α) απο τα παραπανω settings δεν το πανε καθολου τα UTT μου. Εδω να προσθεσω οτι ειναι αποτ α παλια UTT τα CH5οηδη, οχι τα BH5....μηπως και τα settings αυτα ειναι για τα τελευταια...

Οκ, ενταξει τωρα... Αλλο τα παλια τα CH κι αλλο τα UTT... κατα την γνωμη μου παντα... Κι εγω εχω παλια CH αλλα το 2-2-2-11 (NF2)δεν το εβλεπα ποτε....Χωρια το διαφορετικο pcb....

ΟΚ επειδη τα παλια CH μαλλον δεν κατηγοριοποιουνται τοσο ευκολα, πρεπει να το ψαξεις να βρεις τι ταιριαζει στην περιπτωση σου... αλλα οχι auto!!

Δοκιμασε ας πουμε

2-3-2-5-7-16-3-3-2-2-3120-1

Ψαξε τα DQS+DRAM strength να δεις τι αρεσει στον IMC σου (με λουπες του #8) και τι αρεσει στις μνημες σου με το #5.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ενταξει τωρα... Αλλο τα παλια τα CH κι αλλο τα UTT... κατα την γνωμη μου παντα... Κι εγω εχω παλια CH αλλα το 2-2-2-11 (NF2)δεν το εβλεπα ποτε....Χωρια το διαφορετικο pcb....

ΟΚ επειδη τα παλια CH μαλλον δεν κατηγοριοποιουνται τοσο ευκολα, πρεπει να το ψαξεις να βρεις τι ταιριαζει στην περιπτωση σου... αλλα οχι auto!!

Δοκιμασε ας πουμε

2-3-2-5-7-16-3-3-2-2-3120-1

Ψαξε τα DQS+DRAM strength να δεις τι αρεσει στον IMC σου (με λουπες του #8) και τι αρεσει στις μνημες σου με το #5.

Μαλλον με παρανοησες. ΔΕΝ εννοω οτι εχω μνημες με CH-5 απο τις παλιες, προ 2 ετων που δεν επαιρναν το 2-2-2 με τιποτα.

Οι μνημες μου ΕΙΝΑΙ UTT, απλα υπαρχουν 2 παρτιδες UTT. Η πρωτη παρτιδα που η παραγωγη των Chips στηριζοταν στα χαρακτηριστικα των παλιων CH-5 και ειναι αυτες που σε default θελουν 2.5-3-3 για τα 200ΜΗζ και απο 3.2v και πανω παιζουν σε 2-2-2. Μετα βγηκαν και τα UTT που στηριζονται στα BH-5 και εχουν και στα 2.8v 2-2-2 στα 200ΜΗζ. Τα πρωτα βγηκαν καπου τα χτελευταια χριτουγεννα και τα δευτερα προς τον περασμενο μαρτιο.

Εγω εχω απο την πρωτη παρτιδα, σε Twinmos PCB, γιαυτο και ειπα CH-5οηδη, δεν εννοουσα οτι ειναι CH-5....

Ελπιζω τωρα να λυθηκε η παρανοηση.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον με παρανοησες. ΔΕΝ εννοω οτι εχω μνημες με CH-5 απο τις παλιες, προ 2 ετων που δεν επαιρναν το 2-2-2 με τιποτα.

Οι μνημες μου ΕΙΝΑΙ UTT, απλα υπαρχουν 2 παρτιδες UTT. Η πρωτη παρτιδα που η παραγωγη των Chips στηριζοταν στα χαρακτηριστικα των παλιων CH-5 και ειναι αυτες που σε default θελουν 2.5-3-3 για τα 200ΜΗζ και απο 3.2v και πανω παιζουν σε 2-2-2. Μετα βγηκαν και τα UTT που στηριζονται στα BH-5 και εχουν και στα 2.8v 2-2-2 στα 200ΜΗζ. Τα πρωτα βγηκαν καπου τα χτελευταια χριτουγεννα και τα δευτερα προς τον περασμενο μαρτιο.

Εγω εχω απο την πρωτη παρτιδα, σε Twinmos PCB, γιαυτο και ειπα CH-5οηδη, δεν εννοουσα οτι ειναι CH-5....

Ελπιζω τωρα να λυθηκε η παρανοηση.

Οκ, απλα UTT (untested) λεγονται τα CH5, τα οποια και εχουν τρελλες διακυμανσεις σε αποδοση απο τσιπ σε τσιπ... Τα ΒΗ βγαινουν απο διαφορετικο μηχανημα (αλλο μεγεθος τρανζιστορ) και δεν συγκαταλεγονται στα UTT...

Λογικα ισχυουν τα settings που σου εγραψα στην αρχη σαν "σφιχτα". Αν δεν κανω λαθος το trfc ειναι το μονο που "σφιγγει" περισσοτερο σε BH απο οτι σε UTT (απο 16-15 παει 12).Τα υπολοιπα ειναι ιδια...

Θελει λιγο ψαξιμο παντως περα απο το 2-2-2-5...

Για τσεκαρε μια και αυτα...

MHz (200)

CPC (Enable)

Tcl (2.0)

Trcd (02)

Tras (05)

Trp (02)

Trc (07)

Trfc (16)

Trrd (03)

Twr (03)

Twtr (02)

Trwt (03)

Tref (0648)

Twcl (Auto)

DRAM Bank Interleave (Enabled)

DQS Skew Control (Auto)

DQS Skew Value (0)

DRAM Drive Strength (Auto)

DRAM Data Drive Strength (Auto)

Max Async Latency (06.0 Nano Seconds)

Read Preamble Time (05.0 Nano Seconds)

IdleCycle Limit (016 Cycles)

Dynamic Counter (Enable)

R/W Queue Bypass (08X)

Bypass Max (04X)

32 Byte Granularity (Disable)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.