Jump to content



Εκτύπωση CD


zak1442169120

Recommended Posts

Έχω μια απλή και ίσως για μερικούς χαζή απορία αλλά... η εκύπωση στο cd εξαρτάται καθαρά από το δισκάκη ή παίζει ρόλο και ο εκτυπωτής; που σημαίνει.. για να κάνω εγώ μια εκτύπωση θα πρέπει το δισκάκη (CD) να είναι printable ή υπάρχει κάποιο μοντέλο εκτυπωτή που το παραβλέπει αυτό έτσι ώστε να print οτι δισκάκη και αν είναι χωρίς πρόβλημα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απλή και ίσως για μερικούς χαζή απορία αλλά... η εκύπωση στο cd εξαρτάται καθαρά από το δισκάκη ή παίζει ρόλο και ο εκτυπωτής; που σημαίνει.. για να κάνω εγώ μια εκτύπωση θα πρέπει το δισκάκη (CD) να είναι printable ή υπάρχει κάποιο μοντέλο εκτυπωτή που το παραβλέπει αυτό έτσι ώστε να print οτι δισκάκη και αν είναι χωρίς πρόβλημα;

Ευχαριστώ.

Toν σημαντικότερο ρόλο τον παίζει ο εκτυπωτής, ο οποίος πρέπει να έχει την δυνατότητα να τυπώνει δισκάκια. Αν μιλάμε για εκτυπωτή inkjet, πρέπει τα δισκάκια να είναι printable (ειδικά για inkjet δηλαδή). Αλλιώς μιλάμε για θερμικό εκτυπωτή σαν τον TDK LPCW-100 ο οποίος μπορεί να τυπώνει πάνω σε κοινά δισκάκια. Οι δυνατότητες εκτύπωσης που προσφέρει όμως, είναι περιορισμένες και το κόστος του μεγαλύτερο από έναν φτηνό inkjet με αυτή την δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βλέπεις το ειδικό συρταράκι όπου μπαίνει, στον εκτυπωτή.

23218303025-thumb.jpg

Εδώ απο μία άλλη όψη.

23218315239-thumb.jpg

Εδώ που το έχω βάλει στην ειδική υποδοχή του εκτυπωτή.

23218352675-thumb.jpg

Εδώ που έχω βάλει το δισκάκι στην θέση του και, είναι έτοιμο για εκτύπωση.

23218372072-thumb.jpg

Εδώ που το παίρνει μέσα για το εκτυπώσει.

23218383828-thumb.jpg

Εδώ που το έχει εκτυπώσει και το βγάζει.

23218400410-thumb.jpg

Και εδώ έτοιμο στο χέρι μου.

23218412412-thumb.jpg

Η όλη διαδικασία κρατά λιγότερο από ένα λεπτό.

Φιλικά Θανάσης.

Link to comment
Share on other sites

χμ... τώρα μου βάζεις δύσκολα.

α) Μπορούμε να επικοινωνήσουμε με την Canon Ελλάδος (ινερτσις) για να μας στείλουν ένα τέτοιο.

β) Παίρνουμε το πατρόν και φτιάχνουμε ένα μόνοι μας, γιατί αν μπλέξεις με την ιντερσις άντε να ξεμπλέξεις

γ) Ρωτάμε σε τίποτα Πλαίσιο και τέτοια αν πουλάνε ξεχωριστά σαν αξεσουάρ.

Τώρα χτύπα ξύλο, αν έχανα ή έσπαγα το δικό μου... δεν ξέρω τι θα έκανα. Πάντως για αρχή το ένα και το τρία.

Φιλικά Θανάσης.

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά μέχρι εδώ..

με καλύψατε εν μέρη....

να σας πω τώρα ακριβώς τι θέλω για να καταλάβετε...

δουλεύω σε μια εταιρία η οποια θέλει να έκδοση και να μοιράσει δωρεάν ένα cd.. μιλάμε για 25.000 cd.. έχουμε καταλήξει ως προς το μηχάνημα εγγραφης των cd.. όμως ακόμα ψάχνουμε τι cd θα πάρουμε και τι εκτυπωτές.. κάνουμε dildi ακόμα ερευνα.. και για αυτό ξαναρωτάω..

τι συμφέρει όταν μιλάμε για τέτοιες ποσότητες?

και από πλευράς των cd αλλα και των εκτυπωτών.

έχουμε βρει cd με 8 euro την "κατοσταδα".. τα οποια είναι simple blanc cd.. όμως δεν ξέρουμε σε τι εκτυπωτή θα μπορούσαν αυτά να χρησιμοποιηθούν.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

25.000 CD!!! :103:

Πλάκα κάνεις όταν μας λες ότι θέλετε να τα φτιάξετε μόνοι σας με ένα μηχάνημα (τουλάχιστον όσον αφορά την εκτύπωση). Για πόσο χρονικό διάστημα παραγωγής όλων των κομματιών μιλάμε; Γιατί ακόμα και ένας μήνας να είναι, δεν υπάρχει κανένας οικιακός εκτυπωτής που να αντέχει τέτοιο όγκο εκτυπώσεων. Να μην μιλήσουμε για το κόστος των μελανιών.

Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να απευθυνθείτε σε κάποια εταιρεία που φτιάχνει πρεσσαριστά CD, σαν αυτά που δίνουν στις εφημερίδες τα Σαββατοκύριακα. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχετε μικρότερο κόστος αν τα φτιάξετε μόνοι σας. Χώρια που τα μηχανήματα που θα πάρετε (cd-r, εκτυπωτής) θα σακατευτούν και δεν πρόκειται να κάνετε την δουλειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Η άλλυ λύση είναι να το κάνεις με ταμπέλες χάρτινες αυτοκόλλητες και μετά να τισ κολλάς πάνω στο cd. Αλλά και σε αυτήν την περίπτωση το κόστος ίσως μεγαλύτερο

από το να το έδινες σε πρεσαριστά .

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι one time job ξέχνα την αγορά μηχανημάτων ως οικονομικότερη. Ό,τι και να κάνεις θα σου βγει ακριβότερο. Τα αυτοκόλλητα είναι ακριβούτσικα και 8 λεπτά το σιντί που βρήκες ........ χμμμμμμ

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε να τυπώνουμε αυτή τη ποσότητα κάθε χρόνο.. και κάθε χρόνο σε περισσότερα κομμάτια.. τα 25.000 είναι για την αρχή.. του χρόνου υπολογίζετε να κόψουμε γύρω στα 40.000... τη μηχάνημα θα πρέπει να ψάξουμε;;;

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.