Jump to content



ASIO drivers and multitasking!


nnthegreek

Recommended Posts

Γεια σας παίδες!

Όπως είχα αναφέρει σε κάποιο post ασχολούμαι πολύ με μουσική στον υπολογιστή. Μου παρουσιάστηκε το εξής θέμα στο οποίο δυσκολεύομαι να βγάλω άκρη:

Έβαλα ένα πρόγραμμα στο PC (XP, 3GHz, 1GRam, παλια SB128 ... ξερω, ξερω... μουσική και τέτοια κάρτα δεν πάνε μαζί αλλά σύντομα θα σφηνωθεί μια M-Audio σε κάποιο PCI!) το οποίο λειτουργεί σαν effect processor. Χρησιμοποιώ το Line In για να δίνω το σήμα και απο το line out παίρνω το επεξεργασμένο πια σήμα το οποίο το οδηγώ στα ηχεία.

Το αποτέλεσμα ήταν τρελά μεγάλο latency το οποίο το έλυσα βάζοντας ASIO drivers (Asio4ALLv2).

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αλλιώς την κάρτα ταυτόχρονα π.χ. να έχω κάποιον player να παίζει ταυτόχρονα γιατί οι ASIO δεσμεύουν την κάρτα ήχου για πάρτη τους. Οι WaveOut και DirectSound δεν λειτουργούν παράλληλα με το effect application και το ανάποδο βεβαια.

Έχετε καμία ιδέα πως μπορώ να κάνω και τα δυο χωρίς latency? Με M-Audio κάρτες αυτό γίνεται (εκεί το είδα για πρώτη φορά και τρελάθηκα...).

Μήπως δεν υποστηρίζει η καρτούλα τέτοιου είδους κόλπα?

ΥΓ. M-Audio ή Audigy2?

Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ναι νομίζω ότι είναι θέμα asio υποστήριξης της κάρτας ήχου.

αν δεις εδώ:

http://www.tomshardware.com/consumer/20050818/creative_x-fi-08.html

τα modes της x-fi, θα δεις ότι ανάλογα το mode που τη βάζεις αλλάζουν και τα asio i/o.

λογικά η sb128 θα χει 1.

οι m-audio γενικά έχουν καλύτερο αναλογικό.

θα μπορούσες να περιμένεις και τις x-fi, αλλά θα ναι ακριβές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Πρεπει να παρεις καρτα που απο μόνη της ελαχιστοποιει το latency χωρις την βοηθεια του asio. Οι asio drivers δεσμευουν την υπολογιστικη ισχυ της καρτας για μια και μονη λειτουργια : την μετατροπη της εισοδου realtime σε εξοδο. Δες μια TASCAM ειναι οικονομικες και πολυ δυνατες.

150-180 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.