Jump to content



Βελτίωση σε Thermaltake BigTyphoon - Γίνεται?


kerneld

Recommended Posts

Εγκατέστησα πριν λίγες μέρες την ενλόγω ψύκτρα. ¨

Οι στροφές του ανεμιστήρα είναι default 1300. Ρυθμιστής δεν υπάρχει για επέμβω χειροκίνητα και να τις αυξήσω κατά +300 έως +500 που θέλω.

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να πετύχω αύξηση στροφών βάζοντας έναν ρυθμιστή (5-12V)? Ή ο ανεμιστήρας είναι από κατασκευής στις 1300, χωρίς καμία δυνατότητα επέμβασης?

Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει email στην Thermaltake εδώ και μια βδομάδα, για να μου πουν αν όντως οι 1300rpm είναι στα 12V, αλλά ακόμα να απαντήσουν. Θα δοκιμάσω με speed fan. Γιατί είναι κρίμα να αλλάζω τον ανεμιστήρα με άλλον ρυθμιζόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Σε διάφορα site που κοίταξα μιλάνε οτι δουλεύει στα12v (rated voltage). Οπότε συνεπώς δεν θα καταφέρεις να τον κάνεις να δουλέψει γρηγορότερα.

Το speedfan δεν κατάλαβα πως γίνεται να ανεβάσεις στροφές. Απ'τη στιγμή που 12 θα είναι το ανώτερο δεν μπορείς να το ξεπεράσεις

Link to comment
Share on other sites

Σε διάφορα site που κοίταξα μιλάνε οτι δουλεύει στα12v (rated voltage). Οπότε συνεπώς δεν θα καταφέρεις να τον κάνεις να δουλέψει γρηγορότερα.

Το speedfan δεν κατάλαβα πως γίνεται να ανεβάσεις στροφές. Απ'τη στιγμή που 12 θα είναι το ανώτερο δεν μπορείς να το ξεπεράσεις

Το σκεπτικό είναι σε περίπτωση που δεν δουλεύει στα 12V, μήπως ρύθμιζα μέσω του speedfan τις στροφές, αντί να έπαιρνα κάποιο ρυθμιστή.

emnezia αν πάντως το τσέκαρες ότι είναι 1300@12V τότε μάλλον έφαγα ήττα.

Τουλάχιστον παρηγοριέμαι ότι στις 1300 (και με 4X 8cm fans ρυθμιζόμενους στις 2000 στο κουτί) δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.