Jump to content



Αγορά RAM Βοή8εια


dracosishere

Recommended Posts

Λοιπόν, θέλω να αγοράσω μνήμες 2x1024 ή 4x512. Η μητρική είναι GA-8KNXP. Μπορώ να τις αγοράσω από plaisio ή multirama ή e-shop. Διαθέτω μέχρι 300€. Θέλω να μου προτείνετε ότι καλύτερο μπορώ να πάρω με αυτά τα λεφτά από αυτά τα μαγαζιά. Στο e-shop είχα δει κάτι Corsair με ψηκτρούλα (τις οποίες τώρα για κάποιο λόγω τις έβγαλαν) με timings 3.3.3.8. Τώρα στα σετ-άκια βλέπω κάτι Geil με timings 3.4.4.8. Αυτές οι Geil είναι πιο αργές από τις Corsair? Για OCZ? Ξέρετε αν το e-shop συνηθίζει να αφαιρεί προιόντα από το site για μικρό χρονικό διάστημα? Δηλαδή τις μνήμες που είχα δει (Corsair 2x1024 με ψηκτρούλα) λέτε να μην τις ξαναφέρει, οπότε να μην περιμένω? Αν θέλετε να με ρωτήσετε για o/c προς το παρόν δε σκέφτομαι αλλά στο μέλλον δε θέλω οι μνήμες να με παγώσουν. Αν μπορείτε προτείνετε μου, ακόμα και με url για να μπορέσω να τις δω. Αν δε καλύπτω κάποια χρήσιμη πληροφορία μπορείτε να με ρωτήσετε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο e-shop βρήκα αυτήν:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554586

Αν την αγοράσω x4 είναι καλά?Την ξέρετε τη συγκεκριμένη? Είναι καλή? Μήπως είναι παλιά? Αν είδα καλά έχει timings: CL2-3-3-6-1T (PC400) (CMX512-3200C2)

Διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος.

Πήγα στο επίσημο site της Corsair και είδα πως κάνει για τη μητρική μου. Αν κατάλαβα καλά τα 2-3-3-6 θα τα πιάσει με το που θα την τοποθετήσω, ή αυτά είναι τα max σε o/c? Αν δεν είναι, τα default ξέρετε ποια είναι?

Πώς σας φαίνεται? να την παραγγείλω? είναι καλά 4 x 512?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που μπορω να σου προτεινω να πας σε 2χ1024 γιατι αμα πας σε 4χ512 μπορει να σου κανει κολπα η μητρικη αν και δεν νομιζω με 4 ιδια chip να σου κανει τιποτα αλλα αμα ειναι Double Sided μπορει να μη στα σηκωσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να αγοράσεις dimmakia των 1024ΜB. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα η μητρική σου να τα σηκώσει. Αυτά τα Corcair που λες είναι πολύ καλά και τα timmings που αναφέρονται είναι για default καταστάσεις. Τώρα για το αν θέλουν περισσότερο ρεύμα, δεν το ξέρω.

Ότι και να βάλεις, αν βάλεις 4 dimms δεν θα έχεις πρόβλημα. Στα 6 dimms υπάρχει ο περιορισμός στα slot 1-4 να είναι double side και στα 2-3-5-6 single side.

Link to comment
Share on other sites

αν βάλεις νομίζω 4*512 οι μνήμες θα λειτουργούν σε 2Τ command και θα έχει απώλεια επιδόσεων.

πιστεύω ότι πρέπει να πάρεις 2*1 gb

θα σε συμβούλευα να δεις το www.pc-memory-upgrade.co.uk έχει κάτι patriot μνήμες με 2-3-2-5 που σκέφτομαι να πάρω και γω........

συγκεκριμένα δες εδώ

http://www.pc-memory-upgrade.co.uk/memory/ddr-ram-pc3200.asp#kits

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας.Δυστυχώς το e-shop δεν έχει τις 1024 μόνο τις 512. Δε θέλω να τις παραγγείλω απο έξω ψιλό φοβάμαι άσε που δεν έχω και πιστοτική. Δηλαδή δεν αξίζει σαν 4x512. Δηλαδή αυτές μπαίνουν στις θέσεις 2,3-5,6 στη μητρική? Αν αφήσω αυτές ποιες μου προτείνετε δεδομένου οτι έχω πρόσβαση μόνο σε plaisio, multirama, e-shop, ή αν ξέρετε κάποιο αντίστοιχο με το e-shop που να μπορεί να με εξυπηρετήσει. Τώρα είμαι Ηράκλειο Κρήτης και εδώ δε παίζουν πολλά μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις atm κάρτα πίστεως visa electron κάνεις την δουλειά σου μια χαρά, απλά πρέπει να έχεις τα λεφτά στο λογαριασμό σου.....

οι geil του e-shop είναι για μένα χάλια....3-4-4-8...... αλλά είναι φτηνές....

θα σου έλεγα να πήγαινες multirama να τους πεις να σου φέρουν ocz μνήμες από έξω.....δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.......

Link to comment
Share on other sites

Οι υπόλοιποι μάλλον δεν ξέρουν ότι η μητρική σου έχει 6 slot για μνήμες. Αν πάρεις 4 dimm θα τα βάλεις στις θέσεις 1-2-4-5 και θα παίζουν σε Dual Channel ανεξάρτητα από το αν είναι Single ή Double Side. Κοίτα και λίγο το manual. Τα γράφει αναλυτικά.

Πάντως και εγώ προτείνω 2x1024 Twinmos, αλλά για θέμα οικονομίας χώρου.

http://chipshop.gr/store/product.php?productid=63&cat=0&page=146

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ e-shop και μου είπαν πως εξαντλήθηκαν αυτές εδώ: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554916

Δείτε τες είναι άλλες αυτές. Corsair με 3-3-3-8. Μου είπε πως δε ξέρει πότε θα ξαναφέρει αλλά θα φέρει σίγουρα είπε. Να τον πιστέψω? Αν είναι με κάποια λεφτά παραπάνω να πάρω κάτι καλύτερο μήπως αργότερα ξενερώσω και η διαφορά στην τιμή me twinmos είναι λιγότερο από 50 €. Θα ήθελα να έχουν πάνω ψηκτρούλα και καλά timings δεν τις ξέρω τις twinmos και δεν μπορώ να δω τα timings τους

Link to comment
Share on other sites

Οι υπόλοιποι μάλλον δεν ξέρουν ότι η μητρική σου έχει 6 slot για μνήμες. Αν πάρεις 4 dimm θα τα βάλεις στις θέσεις 1-2-4-5 και θα παίζουν σε Dual Channel ανεξάρτητα από το αν είναι Single ή Double Side. Κοίτα και λίγο το manual. Τα γράφει αναλυτικά.

Πάντως και εγώ προτείνω 2x1024 Twinmos, αλλά για θέμα οικονομίας χώρου.

http://chipshop.gr/store/product.php?productid=63&cat=0&page=146

το θέμα είναι ότι, όπως ανέφερα πριν, οι μνήμες θα δουλεύουν σε 2Τ αντί σε 1Τ που θα είναι οι 2*1024, θα χάσει σε επιδόσεις...........

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι, όπως ανέφερα πριν, οι μνήμες θα δουλεύουν σε 2Τ αντί σε 1Τ που θα είναι οι 2*1024, θα χάσει σε επιδόσεις...........

Tι είναι αυτό το Τ ; Για ξεστραβώστε και μένα λίγο ... :105:

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω. Αν πάρω τις corsair 4x512 δεν θα βάλω άλλη μνήμη οπότε δε με ενδιαφέρει αν θα εχω 4 η 2 dimmακια. Κι ας έχω τα 4 κατειλλημμένα. Εμένα με απασχολεί σε αυτή τη φάση η ποιότητα κι όχι οι θέσεις. Οπότε με ενδιαφέρει αν 4 θα συνεργάζονται καλά. Αν συνεργάζονται καλά και δε χάνουν σε επιδώσεις θα τις παραγγείλω αλλιώς δε θέλω με λίγα λιγότερα λεφτά να πάρω κάποια οικονομική λύση

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω. Αν πάρω τις corsair 4x512 δεν θα βάλω άλλη μνήμη οπότε δε με ενδιαφέρει αν θα εχω 4 η 2 dimmακια. Κι ας έχω τα 4 κατειλλημμένα. Εμένα με απασχολεί σε αυτή τη φάση η ποιότητα κι όχι οι θέσεις. Οπότε με ενδιαφέρει αν 4 θα συνεργάζονται καλά. Αν συνεργάζονται καλά και δε χάνουν σε επιδώσεις θα τις παραγγείλω αλλιώς δε θέλω με λίγα λιγότερα λεφτά να πάρω κάποια οικονομική λύση

Εγώ προσωπικά το κοιτάω σε βάθος χρόνου. Σε 2-3 χρόνια τα GB στις μνήμες θα είναι σαν τα στραγάλια. Γιατί να γεμίσεις τα slot σου με μικρά dimmakia; 6GB είναι το μέγιστο που χωράει η μητρική σου.

Επιπλέον σου είπα και πριν να κοιτάξεις το manual για την διάταξη των slot. Δεν βρίσκω λόγο να μην δουλεύουν σωστά τα 4 dimm.

8knxp2kn.th.jpg

.

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ

http://www.rojakpot.com/default.aspx?location=8&var1=0&var2=167

είναι γενικά χρόνοις απόκρισης μνήμης

Ωραία όλα αυτά και το link κατατοπιστικό. Που λέει όμως ότι το 1GB dimm θα δουλεύει σε 2Τ; Απ' ότι γράφει εκεί, λέει ότι αυτό είναι μία ρύθμιση στο BIOS...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.