Jump to content



Εκτυπωτής γενικής χρήσης


assasine

Recommended Posts

Σύντομα θα αγοράσω ένα εκτυπωτή γενικής χρήσης που θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για κείμενο και γραφικά και λιγότερο για φωτογραφικές εκτυπώσεις. Σκέφτομαι κάτι σαν τους canon pixma ip3000 και hp deskjet 6540 με προβάδισμα στο δεύτερο λόγω καλλίτερων εκτυπώσεων σε κείμενο και λίγο μεγαλύτερης ταχύτητας σε αυτό τον τομέα. Οι απαιτήσεις όσον αφορά το μηνιαίο όγκο εκτυπώσεων θα είναι ως 300 σελίδες/μήνα. Μπορώ να κινηθώ σε λιγότερα χρήματα χωρίς ουσιαστική απώλεια σε ποιότητα (π.χ. hp deskjet 5740 ή epson stylus C86);

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι μη φωτογραφικό εκτυπωτή (δηλαδή με τα 4 βασικά χρώματα). ΑΠό τη στιγμή που δίνεις προτεραιότητα σε ό,τι άλλο πέρα από φωτογραφία θα σου έλεγα να πάρεις το φθηνότερο ΗΡ που μπορείς να βρεις

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα κατασκευής πιστεύεις ότι αλλάζει από τον αριβό στο φθηνό εκτυπωτή της ίδιας εταιρείας.???!!! Για κείμενα και λίγα γραφικά οι ΗΡ δεν πιάνονται . Άσε που με τον μικρό 815 που ακόμη δουλεύει, μόνο μελάνι από bic στυλό δεν είχα χρσιμοποιήσει και τύπωνε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Από bic; Χα χα, είσαι πολύ ποιητικός. Όσον αφορά στην ποιότητα κατασκευής, αναφαίρομαι περισσότερο στο μηχανισμό που τραβάει τα φύλλα γιατί στο παρελθόν είχα ταλαιπωρηθεί από κάποιον hp και είναι σπαστικό να είμαι πάνω από τον εκτυπωτή για να βοηθάω το τράβηγμα των φύλλων. Οι εκτυπωτές που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι αξιόπιστοι σε αυτό τον τομέα;

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον για τον Canon που μπορώ να μιλήσω εγώ, ναι δεν έχει αυτό το πρόβλημα.

Συγκεκριμένα έχω δυο μοντέλα πιο πάνω αλλά μάλλον τα ίδια πράγματα πάνω κάτω θα είναι.

Για να καταλάβεις απο της 28/05/05 μέχρι και σήμερα, με αυτόν τον εκτυπωτή, έχω εκτυπώσει πάνω απο 2.500 φύλλα, όπου το 95% είναι φωτογραφίες και γραφικά και, μόνο το 5% είναι κείμενο.

Πρόβλημα κανένα.

Φιλικά Θανάσης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα canon ip 4000.

Έχει μέγεθος σταγόνας στα 2pl και θα σου κάνει φοβερή οικονομία.

Εγώ έχω το πιο παλιό μοντέλο i560 και είναι σκιλί.

Πάνω από 20000 σελίδες (και λίγες λέω) σε 1,5 χρόνο(φροντιστήριο).

Να σκεφτείς με ιματασιόν μαύρο μελάνι 4,5 ευρώ βγάζω 800++ σελίδες σε draft με κείμενο και γραφικά.

Ο hp υπερτερεί στην ταχύτητα αλλά μην περιμένεις ούτε 25 ούτε 30 σελίδες το λεπτό. Αυτά τα νούμερα είναι για 4% κάλυψη της σελίδας και δεν πιάνονται ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.