Jump to content



Project με RAID0+αγορα δισκου αποθηκης..


krisiun82

Recommended Posts

Ειμαι κατοχος 2 χ 80αριδων seagate αρκετα φασαριοζικων μπορω να πω αλλα και με συμπαθητικη ταχυτητα..

Ο πρωτος εχει το λειτουργικο+progs στα πρωτα 40 giga και το αλλο μισο καθως και ολος 2ος ειναι αποθηκες..

Θα προβω σε αγορα DSL οποτε θα χρειαστω μεγαλυτερο αποθηκευτικο χωρο..

Λεω να βαλω τους υπαρχοντες σε RAid 0 και να προβω σε αγορα ενος μεγαλου 3ου δισκου..

Τα ερωτηματα ειναι τα εξης..

1)Εχω το abit to μαχ3 και νομιζω εχει 2 Raid controllers ,εναν ξεχωριστο απο την silicon και εναν ενσωματομενο στο south bridge ..Που να βαλω το raid και που τον 3 sata δισκο??

2)Ποιον δισκο να παρω???

3)Επηδη βαριεμαι να ξαναστεινω λειτουργικο ειναι δυνατον να κανω backup του λειτουργικου στο μεγαλο δισκο με το acronics true image οταν τον παρω , να στεισω το raid και μενα να ξαναστεισσω το λειτουργικο στο raid απο το backup??

Link to comment
Share on other sites

1. Ως συνήθως στο chipset είναι καλύτερα...

2. Έχουν ανοιχτεί 2-3 threads για τον ίδιο λόγο, προσωπικά θα σου έλεγα Hitachi NCQ ή τον Maxtor ML3 που έχει και 5 χρόνια εγγύηση από την εταιρία...

3. Φτιάξε το raid από το bios του controller και πέρνα κατευθείαν μια φρέσκια εγκατάσταση των XP αλλιώς δεν έχει νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι θα γινει..Θα κανω φρεσκια εγκατασταση αλλα για δωστε μου και λιγη βοηθεια με το

acronics true image .. Εκανα backup ενα particion το οποιο εχει σωθει σε ενα αρχειο *.tib ..Αν θελω λοιπον να το επαναφερω σε εναν καινουργιο δισκο τι πρεπει να κανω??

Να δημιουργησω αυτο το cd που μου λεει το προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.