Jump to content



βοηθεια. κανει restart μονο του


louis_gas

Recommended Posts

λοιπον, ενας φιλος πηρε τα παρακατω:

mobo: msi k8n-neo platinum (νομιζω)

ram: 512 kingston value ram

psu: tagan 480watt (TG480-U01)

cpu: a64 socket 754 3200+

plextor 130A

plextor 740A

ενα q-tec κουτι

στηνουμε λοιπον το pc με ολα τα παραπανω + soundblaster live (2-3 χρονων), msi fx5200, maxtor 80gb.

πανω στην εγκατασταση των windows πεταει 2-3 μπλε οθονες. ειδα οτι την πετουσε μετα που φωρτωνε τους οδηγους δικτυου γι αυτο πηγα και απενεργοποιησα το onboard lan, onboard 1394 και onboard καρτα ηχου (μηπως γινοταν κανα conflict με την soundblaster live) και φορτωνω τα windows κανονικα. εγκαταστω τα drivers και 2-3 προγραμματα και μετα αρχιζουν τα προβληματα. το pc κανει ρεσταρτ οποτε του ρθει.. σαν να κλεινει το ρευμα και να ερχεται αμεσως. Κανει ρεσταρτ σε εντελως τυχαιες στιγμες.. Αλλες φορες μετα απο κανα 5λεπτο, αλλες μετα απο 20λεπτο, αλλες παλι δεν προλαβαινει να μπει στα windows..

-Πρωτη μου σκεψη το τροφοδοτικο.. Μετραω τασεις με πολυμετρο και δινει μια χαρα τασεις το τροφοδοτικο. (12,13---5,8---3,39)

-Eπομενη κινηση ηταν η ram. Την αλλαζω με μια kingston (τη δικια μου) ακριβως την ιδια αλλα μετα απο λιγο π-αλι ρεσταρτ..

-μετα λεω να ξαναεγκαταστησω τα windows.ok τα ξαναεγκαταστω, με αλλο cd αυτη τη φορα, ολα ενταξει κατα την εγκατασταση αλλα τα ρεσταρτ δε σταματησαν.

-πριν λιγο του βαλαμε να κανει ενα check disk πριν μπει στα windows και φυγαμε. Το βραδυ που θα τον δουλεψουμε θα δουμε αν εγινε τιποτα.

υπαρχει περιπτωση το τροφοδοτικο να φταει παρολο που ηταν τασεις του ειναι οκ?

εδω καποιος λεει οτι μπορει να υπαρχει προβλημα με τους drivers τησ soundblaster.

τι αλλο να δοκιμασω????

Να συμπληρωσω ακομη οτι οταν ειμασταν στο ιντερνετ μας πετουσε συνεχει κατι παραθυρα μικρα που ελεγαν στον τιτλο "μηνυμα απο MSN Mesenger" η κατι τετοιο και ελεγαν κατι για την registry oτι χρειαζεται repair.. Καποια αλλα ρωτουσαν αν ο υπολογιστης εκανε ρεσταρτ απο μονος του...

Παρακαλω βοηθειστε γιατι εχουμε πελαγωσει με το παιδι..

ΥΓ. συγγνωμη για το τεραστιο post

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω ακομη οτι οταν ειμασταν στο ιντερνετ μας πετουσε συνεχει κατι παραθυρα μικρα που ελεγαν στον τιτλο "μηνυμα απο MSN Mesenger" η κατι τετοιο και ελεγαν κατι για την registry oτι χρειαζεται repair.. Καποια αλλα ρωτουσαν αν ο υπολογιστης εκανε ρεσταρτ απο μονος του...

Παρακαλω βοηθειστε γιατι εχουμε πελαγωσει με το παιδι..

ΥΓ. συγγνωμη για το τεραστιο post

το ιδιο μου εκανε και μενα μετα απο φορματ σε 2 υπολογιστες!

Link to comment
Share on other sites

ναι πολλα ειναι αλλα απ οτι ξερω δεν ειναι ασχημο αυτο.. κανω λαθος?

όχι βέβαια, που το είδες αυτό? Η μέγιστη απόκλιση δεν θα πρέπει να ξεπερνάει το +/- 10% σε καμμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

κακό πράγμα να αναλαμβάνεις υπολογιστές άλλων. Χάνεις τον ύπνο σου. Κ όχι ότι φταίς απλά έτυχες στην περίπτωση.

Στη περίπτωση σου θα κοιταγα μήπως κάνει κανά βραχυκύκλωμα η μητρική. Επίσης θα κοίταζα το bios αν είναι καλά ρυθμισμένο. Αλήθεια έτρεξες memtest?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ακουγονταn υποπτες οι μνημες αλλα λες πως τις τσεκαρες οποτε πιθανον να ειναι οι υψηλες τασεις του τροφοδοτικου.Τωρα το να παιζει κανα βραχυκυκλωμα...δεν θα φαινοταν αυτο απο την αρχη?Βασεις εβαλες στην μητρικη ? :D

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη οι τασεις που ανεφερα παραπανω δεν ειναι καλες ετσι? εγω ειχα την εντυπωση οτι ειναι πολυ καλες... :D

θα δοκιμασω το τροφοδοτικο μου και θα διαπιστωσουμε πραγματι αν ειναι αυτο..

το τροφοδοτικο ομως σε αυτη την περιπτωση θα το καλυβει η εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω πώς είναι καλό το τροφοδοτικό. Δεν έχει σημασία που είναι λίγο πιό πάνω απο το κανονικό, αρκεί να είναι σταθερό σε αυτή τη τιμή. το έλεγξες με φορτίο κ χωρίς πώς μεταβάλλονται ιο τάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Βρε Λιάκο για GHz τα πέρασες τα Volt. :D

Ένα καλό τφτκ έχει standard τάσεις είτε είναι idle είτε full load με μια απόκλειση συνήθως ένα 5% ( +/- ) ...

Και πρόσεχε γιατί τα tagan αν και πολύ καλά τρφτκ μερικά ελλατωματικά κομμάτια έχουν την τάση να σκάνε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.