Jump to content



FS P19-2 Πρωτες Εντυπωσεις


mr_t

Recommended Posts

Λοιπον μονο 5 λεπτα την εχω βαλει, θα ειμαι συντομος,

αν και θα επακολουθησει πιο λεπτομερη αναλυση.

Χρώματα πολυ καλα και ομοιομορφα, δε βλεπω προς το παρον διαφορα απο CRT.

Γωνιες θεασης: Εδω επαθα πλακα, ακομα και απο σχεδον 179 μοιρες μπορω να δω καθαρα την οθονη.

Παιχνιδια δεν εχω κανενα, οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη.

Σκρολλινγκ σε κειμενο πολυ καλή, οχι βεβαια CRT

Ολα φαινονται μεγαλυτερα! (Πριν ειχα CRT 17)

Καλη μονο στην προτεινομενη αναλυση. Στις αλλες ψιλοχαλια.

Σημειωτεον την εχω σε αναλογικη εισοδο.

Αυτα προς το παρον, θα επακολουθησουν φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξεθαβω λιγο αυτο το topic, διοτι ενδιαφερομαι για την οθονη κι εχω καποιες αποριες.

Καταρχην εχω παρατηρησει οτι "κυκλοφορουν" δυο ειδους P19-2 στα διαφορα sites ελληνικα και ξενα (κυριως).

Υπαρχει η μια που εχει 13ms και TCO99, και μια αλλη με 8ms και TCO03. Αν δεν κανω λαθος την πρωτη την αναφερουν ως μαυρη και τη δευτερη ως γκρι. Φυσικα εγω θελω τη δευτερη αλλα σαν ονομα μοντελου ειναι ιδιο!!!!!!

Επισης το αλλο μου προβλημα ειναι οτι δεν την βρισκω στην ελληνικη αγορα. Και οχι μονο αυτο, δεν βρισκω τον επισημο εισαγωγεα για τις οθονες! Σαν να μην υπαρχουν. Επειδη εχω δει καποια απο τα παιδια εδω στο φορουμ οτι την εχουν, παρακαλω πειτε απο που την πηρατε (και ποσο) και ποια χαρακτηριστικα απο τα παραπανω που ανεφερα εχουν.

τελος, επειδη ψιλοκαιγομαι και μεσα σε αυτη τη βδομαδα πρεπει να επιλεξω οθονη, ποια αλλη σε ιδια τιμη ειναι ανταξια της P19-2 ? Δε μιλαω για TN panel, αλλα για PVA με λιγα ms αφου παιζω και παιχνιδακια (εκτος και η 1910 γιατι ειναι απλησιαστη).

Link to comment
Share on other sites

Ξεθαβω λιγο αυτο το topic, διοτι ενδιαφερομαι για την οθονη κι εχω καποιες αποριες.

Καταρχην εχω παρατηρησει οτι "κυκλοφορουν" δυο ειδους P19-2 στα διαφορα sites ελληνικα και ξενα (κυριως).

Υπαρχει η μια που εχει 13ms και TCO99, και μια αλλη με 8ms και TCO03. Αν δεν κανω λαθος την πρωτη την αναφερουν ως μαυρη και τη δευτερη ως γκρι. Φυσικα εγω θελω τη δευτερη αλλα σαν ονομα μοντελου ειναι ιδιο!!!!!!

Επισης το αλλο μου προβλημα ειναι οτι δεν την βρισκω στην ελληνικη αγορα. Και οχι μονο αυτο, δεν βρισκω τον επισημο εισαγωγεα για τις οθονες! Σαν να μην υπαρχουν. Επειδη εχω δει καποια απο τα παιδια εδω στο φορουμ οτι την εχουν, παρακαλω πειτε απο που την πηρατε (και ποσο) και ποια χαρακτηριστικα απο τα παραπανω που ανεφερα εχουν.

τελος, επειδη ψιλοκαιγομαι και μεσα σε αυτη τη βδομαδα πρεπει να επιλεξω οθονη, ποια αλλη σε ιδια τιμη ειναι ανταξια της P19-2 ? Δε μιλαω για TN panel, αλλα για PVA με λιγα ms αφου παιζω και παιχνιδακια (εκτος και η 1910 γιατι ειναι απλησιαστη).

Βλέπω στην υπογραφή σου ότι έχεις την LG1915. Για πες μας γιατί θέλεις να την αλλάξεις; :p

Πλάκα σου κάνω, φυσικα. :039:

Όσον αφορά την Fujitsu P19-2, επειδή την έχω και ήταν να κάνω μια επίσημη παρουσίαση της, μπορώ να μιλήσω. Παρουσίαση δεν έγινε, γιατί ο χρόνος δεν βρέθηκε ποτέ. Τώρα πια είναι αδύνατο να γίνει, γιατί οι υποχρεώσεις μου αυξήθηκαν κατακόρυφα. Ότι κάνω, κλέβω χρόνο από κάτι απαραίτητο και δεν ειναι απλά αξιοποίηση του ελεύθερου (που στην ουσιά δεν υπάρχει καν).

Πέρα από τα προσωπικά μου, το συγκεκριμένο μοντέλο θα έλεγα εγώ ότι μάλλον, θεωρείται πια παλιό. Τους τελευταίους 3 μήνες, απ' όσο μπόρεσα να παρακολουθήσω πάρα πολλές εταιρίες έχουν κυκλοφορήσει νέα μοντέλα με καλά χαρακτηριστικά, που εγώ προσωπικά δεν ξέρω πια τι κυκλοφορεί.

Στην ουσία τώρα και όσον αφορά τα ερωτήματα που έθεσες.

Η οθόνη είναι μία από πλευράς χαρακτηριστικών. Έχει 13ms black-to-black και 8ms grey-to-grey.

To TCO’03 αναφέρεται στην οθόνη χρώματος γκρι (gray with gray front frame) και το TCO’99 αναφέρεται στην οθόνη χρώματος μαύρου (silver with black front frame). Αυτή η χρωματική διαφορά είναι και η μοναδική διαφορά των 2 οθονών. Αυτός ο χαρακτηρισμός έχει δωθεί επειδή το γκρι χρώμα θεωρείται πιο ξεκούραστο στο μάτι από το μαύρο και το πρότυπο TCO’03 είναι πιο αυστηρό και το παίρνουν μόνο οι οθόνες χρώματος γκρί.

http://vilpublic.fujitsu-siemens.com/vil/pc/vil/datenblaetter/monitore/ds_scenicview_p19-2.pdf

Οι επίσημοι συνεργάτες διανομής της Fujitsu-Siemens είναι οι εξής:

INFO - QUEST

ΑΛ. ΠΑΝΤΟΥ 25-27

ΚΑΛΛΙΘΕΑ

+30 211 9991 346

ΠΟΥΛΙΑΔΗΣ & ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ

Λ. ΣΥΓΓΡΟΥ 142

ΚΑΛΛΙΘΕΑ

+30 210 9283 304

ALTEC

ΠATMOY 12

ΜΑΡΟΥΣΙ

+30 210 6872 220

INFORMATICS

Λ. IΩNIAΣ 117

ΑΧΑΡΝΑΙ

+30 210 2370 300

http://www.fujitsu-siemens.gr/aboutus/partners/distribution_partners.html

Εγώ την έχω αγοράσει από την Γερμανία και συγκεκριμένα από το Μindfactory, που αυτή την στιγμή έχει την μαύρη, 422€ χωρις τα μεταφορικά και άλλα έξοδα.

Όσον αφορά τώρα τις εντυπώσεις από την συγκεκριμένη. Θα έλεγα ότι στάθηκε λίγο άτυχη, γιατί είχε σκληρό αντίπαλο και μάλιστα ακριβώς δίπλα της. Έχοντας δουλέψει για 3-4 μήνες την EIZO L578, η Fujitsu δεν μου έκανε καλή εντύπωση από την πρώτη στιγμή.

Η μεγάλη και άμεση διαφορά είναι στην ζωντάνια των χρωμάτων, όπου η fujitsu μοιάζει ξεθωριασμένη μπροστά στην ΕΙΖΟ (είναι το 10 gamma correction στην μέση). Φυσικά τα χρώματά της είναι πολύ καλύτερα από ΤΝ panel. Ούτε κουβεντα γι' αυτο.

Γωνίες θέασης έχει αρκετά μεγάλες, δεν θα έλεγα όμως ότι φτάνουν τις ονομαστικές 178° που έχει και η ΕΙΖΟ, αλλά είναι αρκετά κοντά.

Η βάση της είναι αρκετά σταθερή και νοιώθεις ότι η οθόνη είναι εξασφαλισμένη. Έχει δυνατότητα περιστροφής γύρω από τον άξονα της και μπορεί να λειτουργήσει σε PIVOT διαταξη.

Το μενού της το βρήκα λίγο άβολο και απαιτεί αρκετά κλικ για να επιλέξεις τελικά αυτό που θες. Ακόμα και η εναλλαγή του σήματος θέλει 2 κλικ.

Η απόδοσή της μπορώ να πω ότι δεν με ενθουσίασε. Ghosting ιδιαίτερο δεν θα έλεγα ότι είδα. Αυτό που είναι όμως αρκετά ενοχλητικό είναι τα σπασίματα στην εικόνα που κάνει σε γρήγορη κίνηση, όπως για παράδειγμα την γρήγορη κύλιση κειμένου. Το ίδιο φαινόμενο εμφανίστηκε και κατά το παίξιμο του 3DMark.

Στην αναπαραγωγή DVD πάντως τα πήγε μια χαρά, χωρις να παρουσιάσει το συγκεκριμένο πρόβλημα. Την δοκίμασα με το TOY STORY 2, το οποιό στην αρχή έχει πολύ γρήγορη κίνηση και εναλλαγή χρωμάτων.

Τα ηχεία της είναι ικανοποιητικά για χρήση γραφείου, αλλά όχι για παρακολούθηση ταινίας, σε αντίθεση με τα ηχεία της ΕΙΖΟ.

Γενικά θα έλεγα, ότι δεν κανει για καποιον gamer η συγκεκριμένη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με μπερδεψες :p

Ποιες δηλαδη ειναι οι καλυτερες προτασεις για PVA panel με χαμηλα ms ?

Τι παραπανω εχουν απο την Ρ19-2? Περναω αρκετη ωρα σε desktop περιβαλλον, αλλα παιζω και αρκετα παιχνιδια, γι' αυτο και θελω καλη ποιοτητα χρωματος, ξεκουραστη οψη και οσο το δυνατον ομαλοτητα στα παιχνιδια.

H LG εχει παει για πουλημα ηδη :003: Τωρα εχω για λιγες μερες μια ταπεινη S1910 :055: μονο που ειναι του αδερφου μου και θα την παρει οταν φυγει :089:

Ομολογω οτι πολυ θα την ηθελα αλλα τσουζειιιιιιιι!!! :107:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω για λιγες μερες μια ταπεινη S1910 :055: μονο που ειναι του αδερφου μου και θα την παρει οταν φυγει :089:

Ωχχχ... Αφού είδες και το κυριότερο, δούλεψες με την συγκεκριμένη ΕΙΖΟ, ότι και να πάρεις θα σου φανεί κάπως...

Δεν γνωρίζω ποια ακριβώς μοντέλα κυκλοφορούν στην αγορά αυτή την στιγμή. Σε γενικές γραμμές η Fujitsu είναι πολύ ικανοποιητική, αλλά δεν θα την πρότεινα σε απαιτητικό gamer.

Θα προσπαθησω να ενημερωθω για τα νεα μοντελα και αν έχω κάτι διαφορετικό να προτεινω, θα ποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

Στην αναπαραγωγή DVD πάντως τα πήγε μια χαρά, χωρις να παρουσιάσει το συγκεκριμένο πρόβλημα. Την δοκίμασα με το ΤΟΥ STORY 2, το οποιό στην αρχή έχει πολύ γρήγορη κίνηση και εναλλαγή χρωμάτων.

:082: xaxaxa φαίνεται πως είσαι μαμά! :044: :040:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με μπερδεψες :p

Ποιες δηλαδη ειναι οι καλυτερες προτασεις για PVA panel με χαμηλα ms ?

Τι παραπανω εχουν απο την Ρ19-2? Περναω αρκετη ωρα σε desktop περιβαλλον, αλλα παιζω και αρκετα παιχνιδια, γι' αυτο και θελω καλη ποιοτητα χρωματος, ξεκουραστη οψη και οσο το δυνατον ομαλοτητα στα παιχνιδια.

H LG εχει παει για πουλημα ηδη :003: Τωρα εχω για λιγες μερες μια ταπεινη S1910 :055: μονο που ειναι του αδερφου μου και θα την παρει οταν φυγει :089:

Ομολογω οτι πολυ θα την ηθελα αλλα τσουζειιιιιιιι!!! :107:

Sorry για το off-topic, αλλά εφόσον δουλεύεις την "ταπεινή" S1910 και σε παιχνίδια, πόσταρε τη δική σου άποψη σχετικά με ghosting κτλ. μιας και ενδιαφέρει πολλούς! Παρουσιάζει πρόβλημα στο συγκεκριμένο τομέα; Πως το βλεπεις εσύ;

Μέχρι τώρα υπήρχαν εμπεριστατωμένες απόψεις για αυτή την οθόνη, αλλά όχι τόσο από gamers... Η γνώμη σου μετράει λοιπόν!

Αν θες κάντο εδώ για να μην είμαστε και off-topic: http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=168825#post168825

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το off-topic, αλλά εφόσον δουλεύεις την "ταπεινή" S1910 και σε παιχνίδια, πόσταρε τη δική σου άποψη σχετικά με ghosting κτλ. μιας και ενδιαφέρει πολλούς! Παρουσιάζει πρόβλημα στο συγκεκριμένο τομέα; Πως το βλεπεις εσύ;

Μέχρι τώρα υπήρχαν εμπεριστατωμένες απόψεις για αυτή την οθόνη, αλλά όχι τόσο από gamers... Η γνώμη σου μετράει λοιπόν!

Αν θες κάντο εδώ για να μην είμαστε και off-topic: http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=168825#post168825

Κατσε να σου απαντησω εγω που εχω διπλα διπλα την LG 1730s 12ms και την eizo s1910 12ms.

1) Τα χρωματα.Απο που να αρχισω και που να τελειωσω, ας ειναι καλα το pva panel και το 10bit gamma τις eizo.Eπιτελους μπορω να πω οτι τα χρωματα ειναι ισαξια ισως και καλυτερα απο την crt samsung 797df.Συγκριση με την LG 1730s δεν υπαρχει.

2)Γωνιες θεασης, εδω ειναι η τεραστια διαφορα απο τα ΤΝ πανελ, απλως καμια σχεση.

3)Ταχυτητα panel(ms).Kαι εδω η eizo s1910 με συγκριση την LG 1730s εχει πολυ καλυτερη συμπεριφορα στην κινουμενη εικονα.Συγκεκριμενα εχω παιξει λιγο to FEAR και εχω δει και μερικα DVD.(η αληθεια ειναι οτι δεν το περιμενα,ας ειναι καλα το overdrive).

Αυτα απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να σου απαντησω εγω που εχω διπλα διπλα την LG 1730s 12ms και την eizo s1910 12ms.

1) Τα χρωματα.Απο που να αρχισω και που να τελειωσω, ας ειναι καλα το pva panel και το 10bit gamma τις eizo.Eπιτελους μπορω να πω οτι τα χρωματα ειναι ισαξια ισως και καλυτερα απο την crt samsung 797df.Συγκριση με την LG 1730s δεν υπαρχει.

2)Γωνιες θεασης, εδω ειναι η τεραστια διαφορα απο τα ΤΝ πανελ, απλως καμια σχεση.

3)Ταχυτητα panel(ms).Kαι εδω η eizo s1910 με συγκριση την LG 1730s εχει πολυ καλυτερη συμπεριφορα στην κινουμενη εικονα.Συγκεκριμενα εχω παιξει λιγο to FEAR και εχω δει και μερικα DVD.(η αληθεια ειναι οτι δεν το περιμενα,ας ειναι καλα το overdrive).

Αυτα απο μενα.

Να΄σαι καλά που τα λες και συ.

Και εγώ είχα την ΕΙΖΟ L578 (ίδιο panel με την S1910) και ήρθε δίπλα της και μία LG 1730s.

E λοιπόν η LG έμοιαζε για τα μπάζα στην κυριολεξία, δίπλα στην ΕΙΖΟ. Ούτε να την φτύσεις, ένα πράμα.

Το λέω έτσι (... δίπλα στην ΕΙΖΟ ... ) γιατί έχω ακούσει και μερικούς ότι είναι ικανοποιημένοι απο την συγκεκριμένη LG. :120:

Link to comment
Share on other sites

Οπως ανεφεραν κι οι υπολοιποι ειναι μια χαρα για τα παιχνιδια. Εγω κυριως στο NFS Most Wanted τη δοκιμασω και δε διεκρινα διαφορα απο την LG1915S, κι αν υπολογισεις τα απιστευτα χρωματα της ΕΙΖΟ, ε καμια σχεση!

Να ηταν πιο φθηνη η ατιμη θα την βουταγα. Τωρα εχω στα υποψην τις εξης:

Samsung 970P

Viewsonic VP191s

Belinea 101920 (No 111919)

Ειναι σχεδον οι μοναδικες καλες με PVA panel και πολυ λιγα ms. Βεβαια να δουμε και σε τι τιμες θα τις εχουνε.

Link to comment
Share on other sites

Να΄σαι καλά που τα λες και συ.

Και εγώ είχα την ΕΙΖΟ L578 (ίδιο panel με την S1910) και ήρθε δίπλα της και μία LG 1730s.

E λοιπόν η LG έμοιαζε για τα μπάζα στην κυριολεξία, δίπλα στην ΕΙΖΟ. Ούτε να την φτύσεις, ένα πράμα.

Το λέω έτσι (... δίπλα στην ΕΙΖΟ ... ) γιατί έχω ακούσει και μερικούς ότι είναι ικανοποιημένοι απο την συγκεκριμένη LG. :120:

Μην ξεχναμε ομως και σε τι τιμη παιζουν οι 2 οθονες ετσι.Καλη και χρυση η ειζο αλλα πανακριβη παν@θεματη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.