Jump to content



Upgrade ερώτηση


gto234

Recommended Posts

Καλημέρα,

Ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι αξίζει η μετάβαση από το υπάρχον σύστημα:

Athlon XP 2000+(1.67Ghz),MSI K7N2 nforce2,Kingston 2*256MB DDR PC2700,Maxtor 60GB ATA133 2MB Buffer

Στο παρακάτω:

Sempron 64 2800+ 1.6Ghz, MSI K8N-NEOFSR,Kingston 2x512MB DDR PC3200,Seagate 160GB 8Mb cache,SATA

Η διαφορά που θα δώσω είναι περίπου 220€.Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα σου πρότεινα να πάω και να πάρεις εναν μεταχειrισμενο Barton η XP2700 μιας και κυκλοφόρησαν πολλοί τώρα τελευταί και να δώσεις μονο τα μισά λεφτά και θα δεις καλύτερες επιδόσεις

Link to comment
Share on other sites

Σε used έψαξες? Σου προτείνω 2 λύσεις.

1) Βρίσκεις κάποιον Barton και κρατάς όλο το Hardware σου (Δίνεις €100 και προσθέτεις 1GB RAM το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και όταν αναβαθμίσεις)

ή

2) Τα δίνεις χοντρά και πας σε 939.

Αμα πας σε 754, (καλή "μέση" επιλογή) προτίμησε κάποιον Α64 (2800+ ή 3000+) και όχι sempron. Η διαφορά ταχύτητας θα είναι πιο αισθητή (σε games και βαριές εφαρογές κυρίως)

Αμα μείνεις σε SocketA ή Socket754, σου προτείνω να βρεις μεταχειρισμένα με εγγύηση. Αμα είναι να δώσεις χρήματα για καινούρια, πήγαινε καλύτερα σε 939.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τι γίνεται,

έγω θα αγοράσω ούτως η άλλως έναν σκληρό 160-200GB και μια μνήμη 512ΜΒ που μου χρειάζεται.Αυτά κάνουν γύρω στα 130€.

Αν πουλήσω μητρική,cpu.μνήμες γύρω στα 120 και αγοράσω τα παραπάνω τελικά θα βγεί γύρω στα 220 δηλαδή 90 ευρώ παραπάνω απ'ότι θα έδινα αρχικά και θα έχω και 64bit.αυτό είναι το σκεπτικό αλλά δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.