Jump to content



Περί πολυμηχανήματος ο λόγος...


didymos

Recommended Posts

Είναι ειλημμένη απόφαση να πάρουμε στο σπίτι ένα πολυμηχάνημα. Θέλω οπωσδήποτε να έχει και fax (πολλά που δεν έχουν).

Οι σκέψεις μου είναι οι εξής:

1) Οι HP έχουν εξαιρετικό fax. Οι Canon δεν έχουν standalone fax utility το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να πηγαίνει μέσω PC και δεν το θέλω.

2) O officejet 6210 που κοίταγα αυτό τον καιρό όμως έχει αργό scanner. Και ADF που παίρνει λίγες σελίδες

3) Ο officejet 7210 έχει ADF 50 σελίδων (πολύ καλό αυτό) και δυνατότητα ενσύρματης δικτύωσης αλλά δεν ξέρω αν το scanner του είναι πιο γρήγορο από του 6210.

4) Από EPSON δεν έχω ιδέα. Καμιά βοήθεια;

5) Για να μην το κουράζω, με ενδιαφέρει το πακέτο με τα αντίγραφα που θα χρειαστεί να βγάλω, να το βγάλω και να πάω για καφέ. ΟΧΙ να το βάλω να κάνει κόπιες, να πάω για καφέ και μετά που θα γυρίσω να είναι έτοιμο.

Υπερβάλλω μεν αλλά είναι μερικά μηχανήματα που καίνε κάρβουνο!

Σημείωση: Δε με ενδιαφέρει η ποιότητα στις φωτογραφίες, έχω άλλον εκτυπωτή για αυτή τη δουλειά.

Τις σκέψεις σας παίδες...

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ πήγα στο πλαίσιο και είδα από κοντά τον officejet 6210.

Μια φτηνή πλαστικούρα μου φάνηκε και οι συνδέσεις των πλαστικών είχαν εμφανή τζόγο μεταξύ τους. Κοινώς μάπα το καρπούζι.

Τώρα τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα τελικά τον Pixma MP750.

Οι κριτικές λένε τα καλύτερα γι αυτόν.

Όσο για το fax που έλεγα, τελικά συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο:

φαίνεται να έχει ένα πρόβλημα με την αποστολή fax από το PC και όχι από μόνο του.

Θα δούμε...

Α, επί την ευκαιρία, ρε παιδιά τι κλέφτες που είναι τελικά οι έλληνες έμποροι...

Τιμή από Πλαίσιο: 340 περίπου ευρώ, τιμή από Technikdirekt: 218 + 22 (μεταφορικά) = 240 Ευρώ!!

Το μόνο ελληνικό μαγαζί που βλέπω ότι διατηρεί προσγειωμένες τιμές (όχι όμως πάντα) είναι το Infoshop. Όλα αυτά μετά από ένα κάρο αναζητήσεις που έκανα σε Skroutz.gr και σε geizhals.at/eu.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το psc-1610 της HP και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Δεν έχει βέβαια fax αλλά γενικά θεωρώ αρκετά ισοροπημένα τα προϊόντα της HP. Πιθανόν όμως να ήταν βιαστική αγορά.. Αν έπαιρνα τώρα μάλλον θα πήγαινα σε Canon. Όσο για κλεψιά στα ελληνικά μαγαζιά δε λες τίποτα.. Τρανταχτό παράδειγμα οι τιμές στις ψηφιακές φωτογραφικές και οι διαφορές μεταξύ ελληνικών καταστημάτων και π.χ. pixmania ή nomatica.. Να δηλώσω όμως ότι δεν είναι όλοι κλέφτες, απλά θέλει πολύ ψάξιμο.. Προς απόδειξη αυτού, αύριο περιμένω αυτό το κουτί με 179€ τελική από κατάστημα γνωστού μου..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.