Jump to content



Απορίες περί εγγύησης και αγορά οθόνης


didymos

Recommended Posts

Σκέφτομαι να πάρω σε λίγο καιρό την EIZO S1910.

Αν την πάρω από το εξωτερικό θα ισχύει η εγγύηση εδώ;

Όντως έχει 0 pixels εγγύηση η EIZO;

Η πενταετής εγγύηση στην οποία αναφέρεται η επίσημη EIZO έχει να κάνει και με τα pixels ή μόνο με τα ηλεκτρονικά της;

Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω αν η εγγύηση για τα pixels είναι πανευρωπαική.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία. Παλιότερα που είχα επικοινωνήσει μαζί τους μου είχαν πει ότι οι οθόνες καλύπτονται από την εγγύηση ακόμη και εάν είναι εισαγωγή από άλλες χώρες. Αυτό δεν είναι και πολύ δεσμευτικό βέβαια, καλύτερα να το βρεις κάπου γραμμένο :)

Link to comment
Share on other sites

πήρα τηλ. και έμαθα τα εξής:

Σε περίπτωση αγοράς από το εξωτερικό ισχύει η διεθνής εγγύηση που περιλαμβάνει:

1) 5 χρόνια ή 30.000 ώρες λειτουργίας στα ηλεκτρονικά μέρη

2) 3 χρόνια για το πάνελ

3) 4 καμμένα pixels

Αν η αγορά γίνει από επίσημο συνεργάτη της EIZO στην Ελλάδα, αλλάζει η τρίτη παράμετρος και ισχύει 0 pixels για τους πρώτους 6 μήνες.

Τώρα τι να κάνω;

Οι διαφορές στην τιμή μεταξύ ελληνικής αγοράς και γερμανικής (από κει θέλω να κάνω την αγορά) είναι τραγικά μεγάλες.

Τρανό παράδειγμα η L778 η οποία στον πιο φτηνό επίσημο συνεργάτη, το Hardshop τη βρίσκω μέσω Skroutz στα 892,50 Ευρώ και στη Γερμανία τη βρίσκω με 539 Ευρώ! Για τέτοιες διαφορές μιλάμε!!

Τι να κάνω ρε παιδιά, να το ρισκάρω;

Είναι συχνό φαινόμενο τα καμμένα pixels στις EIZO;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Oι EIZO κατασκευάζονται στην Ιαπωνία. Δεν ξέρω για σας, αλλά για μένα αυτό σημαίνει πολλά. Πιστεύω ότι το ενδεχόμενο να παρουσιάσει μια ΕΙΖΟ καμμένο pixel υπάρχει, αλλά είναι πολύ μικρό. Η αντιπροσωπία της εδώ, μου φάνηκε πολύ εξυπηρετική και έτσι πήρα την μεγάλη απόφαση να πάρω την ΕΙΖΟ μου από την Γερμανία, 150€ φτηνότερα απ' ότι την πουλούσαν εδώ.

Προχώρα άφοβα. :023:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.