Jump to content



BIOS problems ...


alkis20031442169090

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!

Αντιμετωπίζω το εξής: Δίνω εκκίνηση στον Η/Υ, περνάει τις "μαύρες" οθόνες, και όταν πάει να μπει στη "γαλάζια" οθόνη των windows, κολλάει, και βγάζει το εξής μήνυμα: "Your BIOS is not fully ACPI BIOS compliant." Μετά λέει ότι θα πρέπει να φορτώσω μια update έκδοση του BIOS.

Το σύστημά μου είναι penium III από το 1999 (από τον περασμένο αιώνα!...) με λειτουργικό win 2000 pro.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να γίνει; Από ΠΛαίσιο κ.λπ θέλουν να το δουν από κοντά.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Από Πλαίσιο και βέβαια θέλουν να το δουν από κοντά για να τους τα δώσεις και πιο ζεστά τα χαρτονομίσματα. Βρες τη μητρική σου και κατέβασε το τελευταίο ΒΙΟΣ ή πες μας ποια έχεις και κάποιος θα ευκαιρήσει να στο στείλει (όπως πολύ ευγενικά προσφέρθηκε ο απότσι (έγραψα το πρώτο μου dvd 8Χ!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Λοιπόν επανακάπτω για το θέμα μου με το BIOS update, και ελπίζω να έχω τα σωστά στοιχεία για την μητρική κάρτα:

GA-BX2000

Pentium III

Intel 440BX AGPset

Win 2000 Pro

Αναμένω νέα σας με βαθιά ευγνωμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

Το board σου δηλαδή είναι αυτό, οπότε το bios για την μητρική σου μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ, την έκδοση F9.

Εσύ ποιά έκδοση έχεις; Πρέπει να το γράφει πάνω αριστερά στην οθόνη σου όταν ανάβεις τον υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Hidden

Καλημέρα σε όλους!

Επανακάμπτω για το γνωστό (σε εμένα...) θέμα με το BIOS UPDATE

Ελπίζω σε βοήθειά σας.

Τα στοιχεία για μητρική (και όχι μόνο) είναι:

GA-BX2000

Pentium III

Intel 440BX AGpset

Win 2000 pro

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment

Να ρωτήσω και κάτι άλλο μην κάνω καμιά κουτσουκέλα και τραβιέμαι;

Από ό,τι βλέπω, υπάρχουν 3 τρόποι κατεβάσματος του BIOS update:

1) Q-flash

2)Win_flash

3)Dos_flash

Καμιά γνώμη για ευκολότερο και ασφελέστερο τρόπο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα απάντηση από εταιρία, και μου συνιστούν λόγω παλαιότητας κ.λπ να το κάνω με DOS_Flash.

Εκεί ζητάει μια boot disk. Λέει ότι τα Win 2000/XP (εγώ έχω Win 2000) δεν σε αφήνει να κάνεις boot disk.

Όμως λέει ότι αν κάνεις install με SP1 τότε σου επιτρέπει.

Τι είναι το SP1; Πώς το κάνω αυτό; Είναι αυτό που λένε ακριβές;

Ποια η γνώμη σας; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.