Jump to content



ΠΟΙΟΣ 300αρης SATA ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ?


stendel

Recommended Posts

Εχω μπερδευτεί λίγο με τους Maxtor Maxline III...

...αναφέρει στην ιστοσελίδα τους:

SATA II features, including:

- Native command queuing

- Hot plug

- Staggered spin-up

- Asynchronous signal recovery

...αυτο το sata 2 features κάπως με υποπτέυει, σαν να μην είναι καθαρα SATA2...δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο...

επίσης γιατί έχουν υψηλό seek time...υψηλότερο απο τα περισσότερα μοντέλα που κυκλοφορούν (9,3) ;;

Link to comment
Share on other sites

Στο e-shop στα 300 βλεπω αυτον:

MAXTOR 300S0 300GB - 16MB - SATA BULK

Η νέα σειρά σκληρών δίσκων Diamond Max 10 της Maxtor αποτελεί την κορυφαία πρόταση της εταιρείας με χωρητικότητα 300 GB, interface επικοινωνίας SΑΤΑ-150 και μνήμη buffer 16 MB.

O οποις δεν ειναι της σειρας maxline3 αλλα Diamond Max 10 αρα εχει 3χρονια εγγυησης...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτεί λίγο με τους Maxtor Maxline III...

...αναφέρει στην ιστοσελίδα τους:

SATA II features, including:

- Native command queuing

- Hot plug

- Staggered spin-up

- Asynchronous signal recovery

...αυτο το sata 2 features κάπως με υποπτέυει, σαν να μην είναι καθαρα SATA2...δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο...

επίσης γιατί έχουν υψηλό seek time...υψηλότερο απο τα περισσότερα μοντέλα που κυκλοφορούν (9,3) ;;

Δεν είναι SATA2...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ 3 Maxtor που έχω -έναν 80αρη PATA, έναν 80αρη SATA και έναν 200αρη PATA σαν εξωτερικό στο Macpower Pleiades

http://www.macpower.com.tw/products/hdd3/pleiades/pd_usb2

δουλεύουν εδώ και καιρό μια χαρά (χτύπα ξύλο!). Ειδικά οι 2 πρώτοι δουλεύουν πολλές ώρες κάθε ημέρα. Πράγμα που δεν μπορώ να πω για έναν Western Digital που είχα πριν από ένα χρόνο περίπου ο οποίος τα έφτυσε στους 5 μήνες και τα δεδομένα πήγαν περίπατο.

:004:

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ποιά είναι η διαφορά μεταξυ των 2 αυτών μοντέλων Μαξτορ 300GB SATA;;

6L300S0

6B300S0

Μια πιθανή είναι το seek time: <9 στον πρώτο, 9.3 στον δεύτερο, αν και γι αυτό δεν είμαι σίγουρος...επίσης κι οι δύο είναι bulk...

Επισης στο technixx βρήκα τους Maxline III SATA 300Gb γύρω στα 150€ με Φπα...δλδ καμιά 50αριά ευρώ φτηνότερα απ' ό,τι στα άλλα μαγαζιά...(τα μεταφορικά ωστόσο είναι 15€ !! )

...αυτό για κάποιο λόγο, αντί να με ενθουσιάζει με υποπτέυει...

...μήπως φερνουν τους δίσκους Μαξτορ δύο διαφορετικοί εισαγωγείς, κι όπως συχνά συμβαίνει, υπάρχει απόκλιση στην τιμή;;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ποιά είναι η διαφορά μεταξυ των 2 αυτών μοντέλων Μαξτορ 300GB SATA;;

6L300S0

6B300S0

Οι 6L πρέπει να είναι "RoHS compliant", κατα τα άλλα δεν νομίζω να έχουν άλλες διαφορές...

Για το technixx πάντως δε θα το ρίσκαρα...

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=15046

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.