Jump to content



6600GT PCIE-->Quadro


Manos_30

Recommended Posts

Το φανταστηκα. Με τη μετατροπη απ'οτι ξερω κερδιζεις σε opengl εφαρμογες (γραφικων, μονταζ κλπ) αλλα μπορει μεχρι και να χανεις σε games. απλα εμενα θα με εξυπηρετουσε γιατι δουλευω με πακετα γραφικων και μονταζ.

Link to comment
Share on other sites

η σειρα fx δεν εχει ακομα το "κολπακι" για quadriσμο. Μονο οι geforce 3&4 νομιζω

Στην 6800GT που εχω γινεται πολυ ευκολα πλεον με το riva tuner

Kατεβασε τη τελευταια εκδοση απο εδω http://downloads.guru3d.com/download.php?det=163#download

κανε install και μετα κανε αυτα

"all you need is installing the latest RivaTUner 2.0 RC15.4 no more patching specific drivers. you're free to use any driver you want.

once you have the card, driver(geforce driver or quadro driver doesn't matter), and riva tuner installed.

1. go to Low Level system settings under Target Adaptor and install NVstrap.

2.Check "use ROM strap for PCI device ID Program" and under PCI device ID click on one of the up or down arrow and select Custom. then choose Quadro FX4000 below you.

3.Check unlock Professional Capabilities and allow enabling Hardware masked."

Με καθε επιφυλαξη παντα για το αν θα πετυχει στην 6600

Το δοκιμασα μια που και εγω δουλευω με προγραμματα CAD-CAM

μεχρι τωρα ολα καλα και δεν εχει χασει και πολυ σε επιδοσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Το εκανα, αλλα εμενα στην 6600 βλεπει μονο quadro fx 540. Επισης διαφορες στα προγραμματα δεν πολυβλεπω. Δεν ξερω αν καταφερα κατι. Anyway...

δοκιμασε καποιο 3δμαρκ ακουαμαρκ κλπ να μας πεις για διαφορες please..:)

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα, αλλα εμενα στην 6600 βλεπει μονο quadro fx 540. Επισης διαφορες στα προγραμματα δεν πολυβλεπω. Δεν ξερω αν καταφερα κατι. Anyway...
Εκανες κανα τεστ σε 3dmark και σε παιχνιδια??
Link to comment
Share on other sites

Eγω δοκιμασα την αλλαγη σε quadro fx 540,αλλα διαφορα δεν ειδα!8732 εβγαλε στο '03 αναγνωρισμενη σαν quadro,σε σχεση με 8739 που πηρα με την ιδια αναγνωρισμενη σαν 6600gt!Αναμενομενο ηταν νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο ξερω τις διαφορες δεν θα τις δεις σε παιχνιδια, αλλα σε opengl εφαρμογες. Προγαμματα δημιουργιας γραφικων κυριως. Anywayz στο θεμα μου, απ οτι καταλαβα, μαλλον δεν εκανα τιποτα με το mod γιατι εκτος απο το οτι το μηχανημα την βλεπει σαν quadro δεν υπαρχει καμια βελτιωση (στο 3d max που το τσεκαρα, ενω απ οτι ακουω, θα επρεπε να εχω σαφη βελτιωση.) οποτε, μαλλον στην αναμονη για καμια αλλη πατεντα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η αληθεια ειναι οτι οι διαφορες φαινονται μόνο στις επαγγελματικές εφαρμογές OpenGL.Αλλωστε γι'αυτές προορίζονται οι επαγγελματικές κάρτες Quadro της NVidia και FireGL της ΑΤΙ,κοστίζοντας παράλληλα 1000Ευρώ και πάνω. :080:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τζιφος τελικα. Το μοντελο της 6600 μου, δεν μονταρεται. Τοσο καιρο μου την εδειχνε σαν Quadro αλλα δεν την εβλεπε ετσι. Μετα απο ψαξιμο εμαθα οτι τα τελευταια chipsets της NVidia (απ το nv43 και μετα νομιζω) δεν μονταρονται με την καμια. :((

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να τις μοντάρεις, για να δεις διαφορά στο 3dsmax στο οποίο εγω δουλευω και θα την ήθελα για εκεί, πρέπει να βάλεις άλλους drivers (ειδικά για 3dsmax) της Elsa, οι οποίοι ενεργοποιούν κάποια extra options. Και οι διαφορά σε ταχύτητα είναι μεγαλούτσικη σε wireframe viewport κυρίως και φαίνεται σε γεμάτες σκηνές. (πάνω από 250.000 πολύγωνα)

Φυσικά σε παιχνίδια όχι μόνο δεν υπάρχει κέρδος αλλά υπάρχει και μερική (μικρή μεν αλλά) απώλεια.

Αυτά τα λέω έχοντας κάνει την αλλάγη στην παλιά μου (καινούργια τότε) GeForce Ti500 στην αντίστοιχη Quadro DCC και την ξαναγύρισα ξανά σε Ti500 μετά από 2-3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.