Jump to content



Σκληρός δίσκος και θόρυβος!


gto234

Recommended Posts

Πηρα τον seagate 160gb (ide) τελεταία σειρα της εταιρίας 7200.9 αλλά απογοητεύτηκα πλήρως από τον θόρυβο που έκανε σε σχέση με τον παλιό μου maxtor 60gb.Εχω σύστημα αρκετά αθόρυβο και η μόνη πηγή θορύβου ήταν ο maxtor.Ειπα κι εγω να πάρω seagate που φημίζονται για την ησυχία τους αλλά τελικά δεν...Ο σκληρός έκανε ένα βουητό(και όχι δεν ηταν προβληματικός) το οποίο μου εσπαγε τα νευρα!Πάντως απο επιδόσεις ήταν πολύ καλός.Δείτε και το HDTune.Εν τέλει το μόνο που μένει να δοκιμάσω είναι οι Samsung που προτείνονται και από το silentpcreview.com.Εχει κανεις samsung να μου επιβεβαιώσει;

post-722-1442174232,6213_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 samsung ide και είμαι αρκετά ικανοποιημένος και από απόδοση και από θόρυβο. Δεν κάνουν το γργρ κατά την ανάγνωση δεδομένων αλλά ούτε και κάποιο συχνό μόνιμο ήχο, αυτό όμως στο λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί το pc μου δεν είναι και ότι πιο αθόρυβο επομένως αν είναι κάτι πολύ σιγανό ίσως να μην το έχω παρατηρήσει…

Να σημειώσω ότι είναι δυο 80άριδες ATA 133. Στο λέω γιατί ένας ATA100 που είχα πάρει μαζί με αυτούς τους δυο έκανε σα τρένο…

Link to comment
Share on other sites

έχω έναν raptor (που λένε ότι ακούγεται πολύ) και ένα seagate...

δεν ακούω κανένα απο τους δύο!

είμαι ο μοναδικός(?) που έχω ZM-2HC2 της zalman στους σκληρούς μου και σε θέμα θρύβου κάνει πολύ καλή δουλειά! σε θέμα ψύξης μάλον όχι γιατί οι σκληροί μου ψιλοκαίγανε πριν που τους ακόυμπισα...(είναι και απο τη παρασκευή ανοιχτό το pc)...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.