Jump to content



Απλα, τι να παρω ??


stakar1442169125

Recommended Posts

Γεια σας,

Εχω διαβασει πολυ ωρα τα threads εδω και εχω μπερδευτει.

Θα ηθελα απλα να σας παραθεσω τι εχω και να μου πειτε τι να παρω για να

1. Παιζω παιχνιδια χωρις προβληματα και να εκμεταλλευομαι, οσο ειναι δυνατον, την υψηλη αναλυση, με full options και χωρις κολληματα.

2. Να μην αρχισουμε τα overclocking και τετοια, αν ειναι δυνατον φυσικα....

3. Να ειναι η καρτα και το μοντελο αξιοπιστο

4. Μην φυγουμε πανω απο 150 - 160 euro.

Αυτα τα λιγα ζηταω...

Το συστημα μου ειναι:

Intel P4 3.0 GHz

Gigabyte 915P DUO (Pro)

SATA Western Digital 160 GB

2 x 512MB Kingston DDR2-SDRAM

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

η πρώτη σου επιθυμία αντικρούεται με την τελευταια δυστυχως...ωστόσο στα λεφτά που ζητάς μπορείς να έχεις full σε 1024 ανάλυση, μπορείς ωστόσο να παίζεις άνετα και σε 1280 ανάλυση....μερικές κάρτες κάτω

-X800GT

πάρα πολύ καλή επιλογή

-6600GT

-ότι καλύτερο σε αυτή τη τιμή

Link to comment
Share on other sites

η πρώτη σου επιθυμία αντικρούεται με την τελευταια δυστυχως...ωστόσο στα λεφτά που ζητάς μπορείς να έχεις full σε 1024 ανάλυση, μπορείς ωστόσο να παίζεις άνετα και σε 1280 ανάλυση....μερικές κάρτες κάτω

-X800GT

πάρα πολύ καλή επιλογή

-6600GT

-ότι καλύτερο σε αυτή τη τιμή

Επισης με αυτες τις δυο που λες θα παιζω ανετα τα τελευταια παιχνιδια με μεγαλες αναλυσεις, full antializing κτλ, οπως το Need for speed2, Half-Life2, Far Cry, Doom3 κτλ?

Εσυ ποια λες οτι ειναι καλυτερη απο τις 2 ? Επειδη κιολας η μια ειναι 256ΜΒ και η αλλη 128ΜΒ να μην παρω την 256Μβ γιαυτο ρωταω

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω τι παίζει με αυτές τι εταιρίες που βγάζουν x800gto αλλά βάσει το συστημα σου πρέπει να μπορείς τουλάχιστον να παίζεις σε ανάλυση 1024 ολα full με 2χ AA/4XAF το half life 2 και το doom3 και αναλόγως σε 1280........δε νομίζω να έχεις πρόβλημα εκτός αν εχεις μεγάλες απαιτήσεις....γιατί άλλο να παίζεις σε 1024 και άλλο σε 1600.......πάντος αμαρτία είναι σε αυτή τη κατηγορία να μη κλοκάρρεις τη κάρτα σου...εγώ έχω κερδίσει 400 πόντους στο 3dmark05 χωρίς καν να πιέζεται , αλλά με 3rd party cooler :p

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω τι παίζει με αυτές τι εταιρίες που βγάζουν x800gto αλλά βάσει το συστημα σου πρέπει να μπορείς τουλάχιστον να παίζεις σε ανάλυση 1024 ολα full με 2χ AA/4XAF το half life 2 και το doom3 και αναλόγως σε 1280........δε νομίζω να έχεις πρόβλημα εκτός αν εχεις μεγάλες απαιτήσεις....γιατί άλλο να παίζεις σε 1024 και άλλο σε 1600.......πάντος αμαρτία είναι σε αυτή τη κατηγορία να μη κλοκάρρεις τη κάρτα σου...εγώ έχω κερδίσει 400 πόντους στο 3dmark05 χωρίς καν να πιέζεται , αλλά με 3rd party cooler :p

Ωραια,

Τοτε πες οτι εσυ ειμαι εγω. Εχεις το συστημα που σου εχω πει και πας να βαλεις καρτα. Αγοραζεις προφανως την 6600Gt και τι αλλο μετα? Ποια ψυκτρα και τι κανεις για να κανεις overclocking οχι ομως στα ορια ,αλλα οπως ειπες κι εσυ πολυ ωραια " χωρίς καν να πιέζεται ".

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,

Τοτε πες οτι εσυ ειμαι εγω. Εχεις το συστημα που σου εχω πει και πας να βαλεις καρτα. Αγοραζεις προφανως την 6600Gt και τι αλλο μετα? Ποια ψυκτρα και τι κανεις για να κανεις overclocking οχι ομως στα ορια ,αλλα οπως ειπες κι εσυ πολυ ωραια " χωρίς καν να πιέζεται ".

λοιπον......αρχιζουμε:

με το το συστημα αυτο θα παρεις γύρω στα 3400-3500 πιστεύω στο 3dmark05, πράγμα ιδανικό για 1024 ανάλυση.....οι θερμοκρασίες στις 6600 που δεν εχεουν καλα κουλερακια συνηθως παρανεβαινουν για να ανεβασεις και συχνοτητες.....εγω επειδή θέλω να παρω tft οθόνη και να παίζω σε 1280 πήρα ένα cooler ώστε να ανεβάσω τις συχνότητες και να κερδίσω σε επιδόσεις.....4000-4200 είναι ένα νορμαλ σκορ για μια 6800 απλή , η οποία δουλεύει μια χαρά σε 1280 ανάλυση....έτσι εγώ απλά ανέβασα τις επιδόσεις για να μπορώ να παίζω σε 1024 ΑΚΟΜΑ καλύτερα.....το να μν αλλάξεις όμως cooler και να μη κάνεις υπερχρονισμό δε σημαίνει πως δε θα παίζεις αξιοπρεπώς στα παιχνίδια σε 1280 ανάλυση, απλά θα πρέπει να είσαι έτοιμος να κάνεις θυσίες , γιατί πχ δε μπορώ να παίζω F.E.A.R σε 1280 με τπτ.........έχω και mobo για SLI όμως λόγω οθόνης δε με παίρνει να πάρω και οθόνη και 2η 6600GT οπότε πήρα τη zalman vf700cu για να τη ανεβάσω ώστε να παίζω καλύτερα μέχρι μετάβαση σε νέα γενιά.......

-αλλά όλα αυτά δε ισχύουν για σενα αφου πχ δεν εχεις SLI mobo....οπότε πρέπει να αγοράσεις με άλλα κριτήρια....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον......αρχιζουμε:

-αλλά όλα αυτά δε ισχύουν για σενα αφου πχ δεν εχεις SLI mobo....οπότε πρέπει να αγοράσεις με άλλα κριτήρια....

Για αυτο σου ειπα οτι πες οτι εγω ειμαι εσυ. Εσυ τωρα εκανες αναλυση τι εχεις εσυ και τι κανεις εσυ ενω θελω να μου τι θα εκανες αν ειχες το δικο μου συστημα.

Οθονη εχω μια LG17 CRT, τιποτα το ιδιαιτερο

Οποτε παμε αλλη μια.

1.Αγοραζουμε τελικα την 6600

2.Κι αγοραζουμε κι ενα cooler γιατι δεν εχει καλο cooler η καρτα (ποιον cooler ομως? Δεν μου ειπες)

Αν δεν παρω cooler ομως και παιζω στα 1024χ768 ολα καλα, σωστα? Δεν θα εχω προβλημα με την θερμοκρασια της καρτας ουτε θα παρουσιαστει κανενα προβλημα, σωστα?? Αλλα δεν θα μπορω να κανω overclocking.

3. Αφου τα εγκαταστησουμε ολα καλα, κανουμε overclocking.

4. Υπαρχει κανενα thread που να λεει πως να κανεις overclocking για την καρτα αυτη ? (Οχι στα ορια ειπαμε, ετσι??)

Αυτα τα λιγα

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο σου ειπα οτι πες οτι εγω ειμαι εσυ. Εσυ τωρα εκανες αναλυση τι εχεις εσυ και τι κανεις εσυ ενω θελω να μου τι θα εκανες αν ειχες το δικο μου συστημα.

Οθονη εχω μια LG17 CRT, τιποτα το ιδιαιτερο

Οποτε παμε αλλη μια.

1.Αγοραζουμε τελικα την 6600

2.Κι αγοραζουμε κι ενα cooler γιατι δεν εχει καλο cooler η καρτα (ποιον cooler ομως? Δεν μου ειπες)

Αν δεν παρω cooler ομως και παιζω στα 1024χ768 ολα καλα, σωστα? Δεν θα εχω προβλημα με την θερμοκρασια της καρτας ουτε θα παρουσιαστει κανενα προβλημα, σωστα?? Αλλα δεν θα μπορω να κανω overclocking.

3. Αφου τα εγκαταστησουμε ολα καλα, κανουμε overclocking.

4. Υπαρχει κανενα thread που να λεει πως να κανεις overclocking για την καρτα αυτη ? (Οχι στα ορια ειπαμε, ετσι??)

Αυτα τα λιγα

φυσικά και όλα μια χαρά! απλά οι θερμοκρασίες είναι υψηλές και δε μπορείς να την ανεβάσεις πολύ γιαυτο αν θες παίρνεις μια zalman vf700cu..αν θες τωρα να κναεις oc απλά πάρτη με το καλό και βλέπουμε.....ωστόσο δες και κανα review καμιας Χ800GT

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και όλα μια χαρά! απλά οι θερμοκρασίες είναι υψηλές και δε μπορείς να την ανεβάσεις πολύ γιαυτο αν θες παίρνεις μια zalman vf700cu..αν θες τωρα να κναεις oc απλά πάρτη με το καλό και βλέπουμε.....ωστόσο δες και κανα review καμιας Χ800GT

Σε σκοτισα, το ξερω

Μια τελευταια.

Η Χ800GT δεν χρειαζεται cooler αν ειναι να κανεις overclocking? Αν δεν κανεις overclocking ειναι ποιο ισχυρη απο την 6600GT ?

Αυτα και τελος.

Σ ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Σε σκοτισα, το ξερω

Μια τελευταια.

Η Χ800GT δεν χρειαζεται cooler αν ειναι να κανεις overclocking? Αν δεν κανεις overclocking ειναι ποιο ισχυρη απο την 6600GT ?

Αυτα και τελος.

Σ ευχαριστω εκ των προτερων!

δεν με σκότισες, αντιθέτως έγω τους έχω ζαλίσει εδώ μέσα! :064:

για τις Χ800GT δε ξέρω τπτ πρέπει να ρωτήσεις κάποιον άλλο είμαι nvidias :p

Link to comment
Share on other sites

δεν με σκότισες, αντιθέτως έγω τους έχω ζαλίσει εδώ μέσα! :064:

για τις Χ800GT δε ξέρω τπτ πρέπει να ρωτήσεις κάποιον άλλο είμαι nvidias :p

Αυτη η Nvidia 6600GT ειναι της MSI. Αν δεν ειναι αυτης της εταιρειας κι ειναι αλλης υπαρχει προβλημα? 'Η δεν ειναι ετσι κι τα εχω μπερδεψει

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η Nvidia 6600GT ειναι της MSI. Αν δεν ειναι αυτης της εταιρειας κι ειναι αλλης υπαρχει προβλημα? 'Η δεν ειναι ετσι κι τα εχω μπερδεψει

Λοιπον, μετα απο σχετικο διαβασμα και ψαξιμο στο internet πηρα γραμμη τι γινεται. Λοιπον εχω καταληξει στο να παρω μια 6600GT. Τωρα ειναι ποιας εταιρειας το θεμα.

Μετα απο συγκριση κατεληξα στις παρακατω

Leadtek WinFast PX6600 GT TDH Extreme

Gigabyte GV-NX66T128D

MSI NX6600GT-V2TD128E Diamond

Asus Extreme N6600GT

Ολες οι παραπανω εταιρειες δινουν τα ιδια χαρακτηριστικα εκτος απο την Leadtek η οποια διαφερει στα:

Stock 3D GPU clock = 550MHz (οι αλλες στα 500)

Default memory clock = 1120MHz DDR (οι αλλες στα 1000)

και χαρακτηριζεται με :

Rating : 4.5 out of 5 stars (Most Overclockable Product Award)

επισης χαρακτηριζεται με και η MSI:

Rating : 4.5 out of 5 stars (Most Innovative Product Award)

ενω οι αλλες ειναι στο 4 out of 5 stars

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:

1. Η διαφορα της Leadtek απο τις αλλες ειναι σημαντική ή οχι ?

2. Ολες οι 6600GT nvidia εχουν προβλημα με τον cooler και γενικα με την υπερθερμανση και θα πρεπει να παρω cooler ουτως ή αλλως? (αν θελω να κανω overclocking πρεπει, το ξερω) 'Η με την διαφορα της Leadtek στα 1120ΜΗz δεν θα χρειαζεται να γινει overclocking και δεν θα χρειαστει και cooler ??

3. Αν τελικα χρειαστει cooler ο Zalman κανει για ολες τις παραπανω εταιρειες ?

4. Με τροοφοδοτικο 350W αν βαλω την 6600GT + cooler θα ειμαι οκ ή θα εχω προβλημα τροφοδοσιας???

Τελος.

Link to comment
Share on other sites

με 350 τροφοδοτικο, είσαι ίσα ίσα, εγω όταν θα πάρω 6600GT θα πάρω μαζί και ενα 400αρι

Αν μπορεις εσύ ή καποιος αλλος να απαντησει σ' ολες τις ερωτησεις θα με βοηθουσε πολυ.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είσαι με το 350 εκτός αν είναι της μουφας............τώρα ξανα τονίζω πως για mild oc και για stock ταχύτητες είσαι μια χαρά και με εργοστασιακό cooler εγω το άλλαξα γιατι ήθελα βαρυ oc και δεν αντεχα να τη βλέπω να βράζει στους 80 κελσιου παρότι αντέχει και τους 90 άνετα , ανάλογα βέβαια με την υλοποίηση, πάντως για σένα μου φαίνεται πως σου πάει η κλοκαρισμενη leadtek γιατί είναι κλοκαρισμλενη και να πάθει τπτ είναι μέσα στην εγγύηση οπότε δεν έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:

1. Η διαφορα της Leadtek απο τις αλλες ειναι σημαντική ή οχι ?

2. Ολες οι 6600GT nvidia εχουν προβλημα με τον cooler και γενικα με την υπερθερμανση και θα πρεπει να παρω cooler ουτως ή αλλως? (αν θελω να κανω overclocking πρεπει, το ξερω) 'Η με την διαφορα της Leadtek στα 1120ΜΗz δεν θα χρειαζεται να γινει overclocking και δεν θα χρειαστει και cooler ??

3. Αν τελικα χρειαστει cooler ο Zalman κανει για ολες τις παραπανω εταιρειες ?

4. Με τροοφοδοτικο 350W αν βαλω την 6600GT + cooler θα ειμαι οκ ή θα εχω προβλημα τροφοδοσιας???

Τελος.

1)Ενταξει ειναι λιγο καλυτερη αλλα μην φανταστεις τρομερες διαφορες. πιο πολυ για πουλ-μουρ ειναι. Απλα μπορει να πεσεις σε περιπτωση να εχει καλυτερα rated μνημουλες... αλλα στην 6600 ψιλο-χαμενες θα πανε. Απο τον πυρηνα θα εισαι limited.

2) Δεν "ΠΡΕΠΕΙ" να παρεις αλλη ψυκτρα. Αν επρεπε θα στην εδιναν εξ' αρχης.

Απλα αν εχεις στον μυαλο σου τον υπερχρονισμο, καλο θα ηταν να παρεις

3) Θα κοιταξεις το κουλερ να υποστηριχει συγκεκριμενα την καρτα γραφικων σου.

4) Αν εχεις σκοπο να "ανεβασεις" παρε τροφοδοτικο. Αν δεν εχεις σκοπο να ανεβασεις ΜΗΝ παρεις leadtek :110:

Link to comment
Share on other sites

4) Αν εχεις σκοπο να "ανεβασεις" παρε τροφοδοτικο. Αν δεν εχεις σκοπο να ανεβασεις ΜΗΝ παρεις leadtek :110:

Και ποια να παρω?

(Θα πεξουμε την κολοκυθια σε λιγο μου φαινεται με ολες αυτες τις εταιρειες που κυκλοφορουν!!!)

Η MSI ειναι καλυτερη ή η Gigabyte ή η ASUS?

Κι δεν εχει διαφορα τελικα το 1120 ΜΗΖ με το 1000 ΜΗΖ χωρις αν εχει γινει overclocking ???

Link to comment
Share on other sites

Ε θα εχει μωρε διαφορα αλλα μην περιμενεις να παιζεις εκει που οι αλλες 6600 σερνονται...

Απλα θα εχεις 5-10 fps πανω στην καλυτερη περιπτωση και σε ορισμενες φασεις.

Παρε οποια σε βολευει αναλογα με την τιμη... Μην παιδευεσαι τοσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτεινω να παρεις την πιο φθηνη απο τις εταιριες.Η κυρια διαφορα ( περαν του συγκεκριμενου παραδειγματος με την Leadtec ) ειναι το cooler.Εφοσον ομως υπαρχει η εγγυηση ...αστην...και να καει θα σου δωσουν αλλη τζαμπα ( που σιγα μην καει ) εαν θες να κανεις o/c θα παρεις ετσι κι αλιως ενα καινουργιο cooler οποτε δεν χρειαζεται να σ απασχολει το εργοστασιακο.Εγω που εχω μια 6600 της Pixelview ( τρεχα γυρευε δηλαδη :p ) την εχω ανεβασει απο τα 300/450 στα 450/600 πολυ χαλαρα...με μια πατεντα βεβαια για να αεριζονται και οι μνημες απο την πισω πλευρα του pcb.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.