Jump to content



O Σκληρος δουλευει σε μιση ταχυτητα! τις πταιει?


mr_t

Recommended Posts

Μετα από μια διακοπή ρευματος παρατηρω οτι ο ενας απο τους δυο σκληρους που εχω (80αρης maxtor) δουλευει σε μιση ταχυτητα.

Αυτο το καταλαβα γιατι χρησιμοποιω ενα προγραμμα για virtual drives και αυτο οταν φορμαρει μου εδειχνε ταχυτητες 30ΜB/s ενω τωρα μονο 15Mb/sec.

Επισης οταν αντιγραφω αρχεια απο τον ενα σκληρο στον αλλο, πιανει σχεδον τον διπλασιο χρονο απο οτι εκανε, γεγονος που επιβεβαιωνει τις παραπανω τιμες.

Δεν παρατηρουνται read-write errors, μονο στην ταχυτητα εχω προβλημα. Επισης, πριν κανα δυο μερες επανηλθε για καμμια μερα στην αρχικη ταχυτητα και υστερα επεσε στη μιση παλι.

Link to comment
Share on other sites

To DΜA-mode είναι ενεργοποιημένο. ΜΠας και τα πανέξυπνα παραθύρια κάνανε την κλασσική φουτουριστική τους κίνηση να σε ρίξουν σε PIOmode??? Από διαχείριση συσκευών θα το δεις

Link to comment
Share on other sites

To DNA-mode είναι ενεργοποιημένο. ΜΠας και τα πανέξυπνα παραθύρια κάνανε την κλασσική φουτουριστική τους κίνηση να σε ρίξουν σε PIOmode??? Από διαχείριση συσκευών θα το δεις

πως το βρισκεις αυτο?που το βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

To DNA-mode είναι ενεργοποιημένο. ΜΠας και τα πανέξυπνα παραθύρια κάνανε την κλασσική φουτουριστική τους κίνηση να σε ρίξουν σε PIOmode??? Από διαχείριση συσκευών θα το δεις

DNa or RNa Πιο σώστα DMA

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις. To DMA μολις το κοιταξα και ειναι ενεργοποιημενο και για τις δυο συσκευες.

Αλλα ειδα οτι υπαρχει ενα ερωτηματικο στον SM Bus Controller.

Δεν ξερω τι ειναι ακριβως, αλλα μαλλον θελει να ξαναβαλλω τους drivers για τη μητρικη καρτα.

Υπαρχει και ενα ερωτηματικο στο PDI Kernel Ports Device driver, αλλα δε νομιζω οτι ειναι σημαντικο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.