Jump to content



Προβλημα με DVD ταινιες..


Papas

Recommended Posts

Παιδια δεν ξερω τι γινεται αλλα δεν μπορω να δω ταινιες στο pc. Οτι dvd movie και να βαλω τα players δεν το παιζουν κ ειτε κολλανε(media player) η βγαζει μυνημα internal error(στο power dvd) . Τα dvd τα ειδα στο deck αλλα γιατι τετοιο κολλημα? Και για τα 2 drives το ιδιο δλδ.( plextor 116A3 kai NEC 3520A) Πειτε τι μπορει να φταιει :101:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ειδικό πρόγραμμα σαν το powerdvd, windvd κτλ δεν μπορείς να δεις ταινίες...νομίζω το windows media player classic υποστηριζει αναπαραγωγή dvd αν θες δωρεα΄ν...

...υπάρχει ειδικό κλείδωμα στις ταινίες δωδ γι αυτό...

...λογικά οι κάρτες γραφικων έχουν στο συνοδευτι΄κο λογισμικο και κάποιο πρόγραμμα αναπαραγωγης dvd...οπότε ίσως ήδη έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι φθαρμένα τα δισκάκια που έχεις;; Μου έχει συμβεί πολλες φορες μιας και κακοποιούνται απο τους περισσότερους τα δισκάκια dvd απ' τα βιντεοκλαμπ...

Link to comment
Share on other sites

Τα dvd που θέλεις να δεις είναι αυθεντικά ή αντίγραφα των αυθεντικών που έχεις?Έχεις ορίσει σε τι region είναι τα dvd?Παλιότερα και χωρίς να έχεις αλλάξει κάτι στο σύστημά σου, τις έβλεπες κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Nαι doctor αυθεντικα ειναι τα dvd. Το region ειναι το ιδιο δλδ 2 για ευρωπη. Δεν εχω βγαλει ακρη ακομα τι φταιει. Προς το παρον τις βλεπω στο ps2. Παλιοτερα ειχα αλλη πλατφορμα κ δεν ειχα προβλημα με τα drives(τα ιδια ειχα). Εχω μια dfi dr. Tι να πω κατι κουφο θα ειναι. Καμια ιδεα???????????

Link to comment
Share on other sites

Εχω την dfi dr και ειχα κανει ιnstall γιατι τους βγαζει στο device manager . Λες να τους ξαναεγκαταστησω? Και αν συνεχισει να μην λειτουργει τι αλλο να κανω?

Τωρα το ειδα εχει 2 adma controller και στον πρωτο στο primary k secondary δεν εχει καμια συσκευη. στο 2ο dma cont εχει μονο ενα σκληρο που εχω primary αλλα δεν εχει τπτ στο secondary. Tι παιζει? Kανονικα δεν θα επρεπε να εχει τα drives?

Link to comment
Share on other sites

Άρα βρέθηκε τι φταίει!Τα drives τα βλέπεις κανονικά στο System?Εάν ναι, σβύστα (delete), καθώς και τις ΑΤΑ καταχωρήσεις.Εάν ρωτήσει εάν είσαι σίγουρος, του λες φυσικά.Κάνεις επανεκκίνηση και τα ΧΡ θα σου τα ξαναβρούνε πάλι από την αρχή σωστά.Λογικά μετά θα πρέπει να δουλέψουν.Αλλιώς ξαναπόσταρε εδώ τι έχει γίνει μέχρι τώρα και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω καλυτερα. Να σου πω οτι ειναι λιγο ρισκο να σβησω την ατα καταχωρηση του σκληρου γιατι αν ειναι sata generator δεν θα κανει boot ή κανω λαθος?? Στο system τα drives τα βλεπω κανονικα παντως και δουλευουν κανονικα. το parallel ata controller τα δειχνει κανονικα τα dvd dvdr k σκληρο.

post-754-1442174248,2075_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω....data βλέπεις κανονικά από τα dvd?Σου είχα πει να τα σβύσεις όλα (drives, 1,2 στην μικρή φωτογραφία).Ακόμα δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τους drivers της nforce και να τους ξαναβάλεις.Αυτοί που έχεις είναι οι τελευταίοι?Στο dvd/cdrom drives, τις βλέπεις τις συσκευές?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.