Jump to content



back-up windows


Odyseas

Recommended Posts

Ειχα δοκιμασει να κανω back-up στο λειτουργικο των windows με το acronis.

Απο τον δισκο 1 που ειναι τα windows, το προγραμμα εκανε το back-up στο δισκο 2.

Οταν δοκιμασα να κανω restore του back-up απο τον δισκο 1 στον δισκο 2, το acronis δεν συμφωνουσε καθολου και το παρατησα. Το ιδιο εγινε και με το back-up που ειχα γραψει σε cd.

Τωρα εχω εδω το ghost 9.00. Τι πρεπει να ακολουθησω ; Ξερει κανεις να μου πει τιποτα ;

Μερσι !!

(XP εχω)

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, έχεις το λειτουργικό σου στον δίσκο 1.

Με το acronis δημιούργησες image του δίσκου 1, στον δίσκο 2.

Στην συνέχεια γράφεις

...Οταν δοκιμασα να κανω restore του back-up απο τον δισκο 1 στον δισκο 2,...

Μήπως εννοείς το αντίθετο;

Αν αναφέρεις τι ακριβώς προσπαθείς να επιτύχεις, πιθανόν να είναι πιό εύκολο να βοηθηθείς.

Link to comment
Share on other sites

gpulio εχεις δικιο !! Αβλεψια. Ευχαριστω για την διορθωση.

Για την ακριβεια ο δισκος 1 ειναι χωρισμενος σε Α και Β, και ο δισκος 2 σε Γ και Δ.

Δοκιμασα λοιπον να κανω restore του back-up απο τον δ ι σ κ ο 2 - σ τ ο ν δ ι σ κ ο 1, αλλα το acronis εδειχνε οτι στον δισκο 1, εκει που εχω τα windows, δεν μπορουσε να γινη back-up.

Οταν, μεσα απο το acronis, πηγα στον δισκο 1 εκει που ειναι ο φακελος των windows (στο Α) για να κανω restore του back-up, ολες οι λειτουργιες εμεναν απενεργοποιημενες και δεν μπορουσα να προχωρησω.

Στο δισκο 2 οι λειτουργιες ηταν ενεργοποιημενες. Αλλα το restore του back-

up πρεπει να γινη στο δισκο 1. Δεν βγαινει νοημα να γινη restore στον δισκο 2.

Το ιδιο συνεβη οταν προσπαθησα να κανω restore απο το cd στο οποιο ειχα

γραψει προηγουμενως το back-up.

Λεω μηπως εχω καλυτερη τυχη με το ghost 9.00.

Αν ξερεις κατι, ριχτο. Εσυ εχεις κανει κανενα bacp-up στο λειτουργικο ;

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω ανάποδα.

... Εσυ εχεις κανει κανενα bacp-up στο λειτουργικο;...

Πάρα πολλές φορές.

...Δοκιμασα λοιπον να κανω restore του back-up απο τον δ ι σ κ ο 2 - σ τ ο ν δ ι σ κ ο 1, αλλα το acronis εδειχνε οτι στον δισκο 1, εκει που εχω τα windows, δεν μπορουσε να γινη back-up...

Αντιληπτό. Ο υπολογιστής χρησιμοποιούσε ήδη το λειτουργικό του δίσκου 1, οπότε δεν μπορούσε να το διαγράψει και να το αντικαταστήσει με το image που υπάρχει στον δίσκο 2.

Θα σου πρότεινα την εξής διαδικασία.

Πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο, θα ετοιμάσεις ένα bootable cd (υπάρχει η σχετική επιλογή στο acronis).

Στην συνέχεια θα κάνεις boot από το cd (θα χρειασθεί να αλλάξεις την σειρά boot των συσκευών από hdd, cd σε cd, hdd).

Στην συνέχεια το restore θα γίνει απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

ΠωΟΠω! Τι σα-ινια ειστε εσεις ορε μανουλα μου.

Λοιπον θα το κυτταξω και θα σας πω. Αλλα πρεπει να μαθω τωρα τι ειναι hdd, cd και πως αλλαζει η σειρά boot των συσκευών από hdd, cd σε cd, hdd.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαμε, εκανα back-up απο σκληρο σε σκληρο χρησιμοποιωντας το γκοστ 9.

Μεχρις εδω καλα.

Υστερα χαλασα τρια cd χωρις αποτελεσμα. Πως θα φτιαξω το bootable cd ; Το αρχειο ειναι μεγαλο για ενα cd.

Θα περιμενω απαντηση, gpulio, Iannis και schumifer.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που θα σου απαντησω δεν σου κανει?!! χαχα!

Λοιπον το ιδιο το cd που εχει μεσα το Norton Ghost 9 ειναι bootable. Το βαζεις μεσα ανοιγεις τον υπολογιστη (αφου πρωτα εχεις διαλεξει απο το bios και κανει πρωτα boot απο το cd-rom) και στην συνεχεια τρεχει το Ghost και σου βγαζει το μενου που απο εκει διαλεγεις να κανεις αντιγραφη τον ενα δισκο στον αλλον (δεν θυμαμαι τωρα απεξω πως λεγεται η επιλογη αυτη) Αυτα!

Ο,τι αλλες αποριες εχεις εδω ειμαστε...!

Link to comment
Share on other sites

Πως, πως !! Καλα κανεις.

Θα το δω αυτο που μου λες. Το προγραμμα Norton Ghost 9, μου το εδωσε ενας γνωστος μαζι με κατι αλλα προγραμματακια στο ιδιο cd. Θα γραψω σε ενα cd μονο του το νορτον και θα σου πω τι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.