Jump to content



Ποσο παει ο 4400+ με O/C


MF_III1442169079

Recommended Posts

Πιαδια οποιος εχει τον X2 4400+ η οποιος ξερει (αλλα οποιος τον εχει και τον εχει κανει o/c ακομα καλυτερα για χειροπιαστες αποδειξεις) ποσα Mhz μπορει να παει με o/c αν εχεις καλη υδροψυξη?

Link to comment
Share on other sites

μονο? 2500+ πανε και οι 3000+ αλλα να μου πεις ο 4400+ διαφερει σε πολλα γιαυτο κανει τοσα πολλα φραγκα! Ειναι Dual Core και σκιζει οσον αφορα το τρεξιμο πολλων προγραμματων ταυτοχρονα και εχει και μεγαλη L2. Για να τον εχουν 540 ευρω τουλαχιστον λεει πατνως ε...!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φιλε mf δεν ξερω αν για την ωρα αξizει να πας σε dual core.

Παρε ενα opteron απο το hacshop με 175 ευρω.Πηγαινετον 2500~2700 και θα εισαι κομπλε για αρκετο καιρο.Οταν με το καλο οι dual πεσουν απο τα υψη που βρισκονται

χτυπας εναν και εισαι κυριος με τα ιδια και λιγοτερα λεφτα απο αυτα που θα δωσεις τωρα για τον 4400+.

Eκτος και αν οι δουλειες σου εκμεταλευονται "πληρως" ενα δυπηρυνο.

Link to comment
Share on other sites

Ενας Χ2 4400 θεωρησε οτι παει μεχρι 2500.

2600 με νερο, βεβαια αυτα παιζουν..

Δεν πανε πολυ, και μαλιστα ενα core μπορει να σε σταματησει ποιο πριν..

Εγω θα σου προτεινω Dual Core Opteron (165-175).

Θα δωσεις τα ιδια λεφτα η λιγοτερα, και θα εχεις εναν "Server Class" X2. Για αυτο πανε πιο ψηλα, εχουν ολοι τη μεγαλη cache (των 4400,4800), και με κατι παραπανω περνεις και pretested komati αν θες, πχ guaranteed στα 2800..

Για single core, oti ειπε ο φιλος παραπανω, παλι οπτερον !

:035:

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρα μου ν'αναφερω οτι καποιοι pretested opteron πανε απο 1800@2800 αλλα δεν ξερω με τη ψυξη. Δευτερον το οτι παιρνεις εναν dual δεν σημαινει οτι και οι δυο πυρηνες θ'ανεβαινουν το ιδιο οποτε υπολογισε να πας σιγουρα 2500~2600.

Να ξανα αναφερω οτι η oktabit ειχε opteron και μαλλον θα ξαναερθουν απο δευτερα-τριτη.Τωρα οσο για τους pretested μπορεις να βρεις εδω αλλα δεν ξερω αν αξιζει τα λεφτα του.

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρα μου ν'αναφερω οτι καποιοι pretested opteron πανε απο 1800@2800 αλλα δεν ξερω με τη ψυξη. Δευτερον το οτι παιρνεις εναν dual δεν σημαινει οτι και οι δυο πυρηνες θ'ανεβαινουν το ιδιο οποτε υπολογισε να πας σιγουρα 2500~2600.

Να ξανα αναφερω οτι η oktabit ειχε opteron και μαλλον θα ξαναερθουν απο δευτερα-τριτη.Τωρα οσο για τους pretested μπορεις να βρεις εδω αλλα δεν ξερω αν αξιζει τα λεφτα του.

Παντως λεει τη ψυξη και αλλες λεπτομερειες:

All CPUs will be tested under the following conditions:

DFI-NF4 Mainboards (BIOS 623-3), 1 GB (2x512MB) GSKILL PC4800, h2o Cooling

At least >6h Dual-Prime stable at given HTT.

VCore between 1.50V and 1.6V

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το Pretested μου ακουγεται σαν να περνω εναν επεξεργαστη με μικροτερη ταμπελα...αν πω δηλαδη τον δικο μου ειναι ειναι 1700+ prested για 3000+ πια η διαφορα περαν του οτι θα τον πουλησω πιο ακριβα ? :)

Link to comment
Share on other sites

H διαφορα ειναι personal. Μπορει να παρεις νορμαλ και να σου παει και παραπανω. Αλλα καποιον που τον ενδιαφερει πολυ το Ο/C, με pretested εξασφαλιζει οτι θα παει στα 2700/2800 πχ.

Φανταζεσαι να ειναι φανατικ καποιος, και να του κατσει "πατατα" ?

Ε για τετοια ειναι μονο, σκας λιγα παραπανω και εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν ξέρω αν έχεις ακόμα την απορία αλλά μιας τελείωσα με κάτι τεστάκια, να σου πω ο δικός μου πως πάει.

Λοιπόν, με xp90+enermax 92άρη (αέρα δηλαδή) πάει 2750/10*275/1.525vcore και max temp με s&m να αγγίζει τους 40. Για την ακρίβεια, 38-40.

Έχω benchάρει μέχρι 2900 με αρκετό ρεύμα ( και το pc στο μπαλκόνι με παγωνιά, LOL ). Πιο real life είναι τα 2850/10*285/1.425*113% vcore. Μέγιστη θερμοκρασία οι 45 βαθμοί. Ότι πρέπει για benches, καθότι rock stable αλλά αρκετό ρευματάκι για 24/7 και αέρα νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.