Jump to content



Χάλια Ρεύματα....


skydiver

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω έναν Α64 3.2 με μητρική gigabyte gak8nf-9 και πρόσφατα αγόρασα τις ocz 2x512 ddr500 pc4000 rev2 οι οποίες δουλεύν στα 2,8 όσο δίνει και η μητρική μου.

Σκέφτηκα λοιπόν να τον ανεβάσω λίγο, οπότε μετά από αρκετά τεστ τον φτάνω 250χ10@2,5 με τις μνήμες να τρέχουν 1:1 και 1,65 στη cpu! Τρέχω το memtest μέσα απ΄τα win και όλα οκ! Συνεχίζω με s&m το quick test και ενώ το τεστ της μνήμης τελειώνει μια χαρά, στο τεστ της cpu και συγκεκριμένα στο cpu(fpu), ξαφνικά κάνει restart με μπλε οθόνη κλπ,κλπ....

Να μην τα πολυλογώ ρίχνω μια ματιά στο monitoring του s&m και διαπιστώνω ότι το +12 δεν πάει και πολύ καλά.Κατεβάζω τη συχνότητα σε 245χ10 και ξανατρέχω το s&m στο normal τεστ και τα κτάφερε να το ολοκληρώσει αλλά τα ρεύματα πάλι χάλια....

Επειδή δεν ξέρω τι ακριβώς είναι το +12 και που επηρεάζει... :083: (υποθέτω μπορεί να ευθύνεται για τα restarts) και δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίει το τροφοδοτικό

(Tagan 480) ή η μητρική μου δεν δίνει σωστό ρεύμα, ρίξτε μια ματιά στα screens και πείτε καμμιά ιδέα παίδες γιατί έχω κολλήσει...

Ευχαριστώ!!!!

post-1186-1442174256,7924_thumb.gif

post-1186-1442174256,8542_thumb.gif

post-1186-1442174256,9136_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Το πολυμετρο ειναι η απαντηση στις ψευτοενδειξεις που συνηθιζει να δειχνει η giga στα ρευματα.Μαλλον εχεις cpu μπανανε και δεν παει χωρις ρευμα.Το ρεσταρτ μαλλον γιαυτο εγινε (ελλειψη σταθεροτητας cpu στη συχνοτητα εκεινη με το ρευμα που της εδωσες).Αν το πολυμετρο δειξει τα ιδια με το snm τοτε μπορει να ευθυνεται το τροφοδοτικο το οποιο ομως ειναι "πολυ" για το συστημα σου αν και δε μας λες τα πραγματα που εχεις πανω....

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω μέτρηση με πολύμετρο gfa3 δεν γνωρίζω και μάλλον θα κάνω καμμιά πατάτα. Τώρα όσον αφορά το τι έχει επάνω, κλασσικά dvd rom/rec,κάρτες ήχου γραφικών, μια pinnacle, 2 ανεμιστήρες κουτιού, 1 του chipset, και αυτόν της cpu.Επίσης είναι συνδεμένο σε ένα ups dreamax 650va(325watt) και από usb, modem πληκτρολόγιο, ποντίκι...

Link to comment
Share on other sites

Δε βλεπω κατι που να βαραινει ιδιαιτερα το συστημα μαλλον η μητρικη λεει πατατες.Τη μπλε οθονη την εφαγες λογω cpu.Για τα 2,5 θελει πανω απο 1.65 οποτε δε λεει ειναι μπανανα (τσικιτα)!!!

Κανε πληρες το snm στη συχνοτητα που εισαι τωρα αν και θα προτεινα να κατεβεις λιγο και να βρεις που ειναι σταθερο με μαξιμουμ ρευμα το 1.55 δεν αξιζει τον κοπο να ψαχνεις κατι παραπανω με τοσο πολυ ρευμα.

Οσο για το πλυμετρο απλα βαζεις τον κοκκινο ακροδεκτη στο κιτρινο καλωδιο ενος ελευθερου μολεξ και το μαυρο σε ενα απο τα μαυρα του ιδιου μολεξ με το μηχανημα ανοικτο δεν υπαρχει κατι πολυπλοκο.Μετρας το ρευμα σε ηρεμια και μετα φορτωνεις snm και μετρας σε load.Θα ανακαλυψεις ποσο λαθος ειναι οι μετρησεις που βλεπεις.

Ριξε μια ματια εδω να δεις και με εικονες πως γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε multi και ανεβασε htt να μην πανε τζαμπα, αφου πρωτα καταληξεις σε συχνοτητα.Μπορεις πχ 10χ235=2350 χωρις να κατεβασεις multi αλλα δες ποσο σφιγγουν τα timings στη συχνοτητα που θα επιλεξεις (αν και αν ειναι hynix μαλλον *****).

Link to comment
Share on other sites

καλά τα είπε ο Βαγγέλης, μέτρησε μόνος σου την 12άρα, και μην εμπιστεύεσαι τις ενδείξεις

βάλε τις μνήμες 166, και βρες μέγιστη σταθερή συχνότητα cpu πρώτα.

μετά, θα πρότεινα να χαμηλώσεις Multi (9), και να ανέβεις "1:1" στην επιθυμητή συχνότητα, παίζοντας λίγο και με τα timings των μνημών

Και φυσικά μην ξεχνάς το "ctrl+F1" όταν είσαι στο bios για να σου βγάλει όλες τις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.