Jump to content



Πρόβλημα Μεγαλο........


cristop

Recommended Posts

Καταρχάς να σας πω μπράβο για το πολύ καλό forum που έχετε κάνει.

Ο λόγος που ποστάρω είναι για ένα πρόβλημα που έχω με το pc μου .

Αρχικά να περιγράψω το pc λίγο

Cpu: Amd 64 4400+ X2 Dual Core

System Information

-----------------------------------------------------------

Processor: AMD Athlon™ 64 4400+ X2 Dual Core

Memory: 1024MB RAM Kingston στα 400

---------------

Display Devices

---------------

Card name: 7800 Gtx Asus Sli

-------------

Sound Devices

-------------

Description: Audigy 2

Motherboard

---------------

Description: A8N Asus Sli

Τροφοδοτικό : Seasonic 600 W

Ωραία και καλά λοιπόν αφού τα εγκατέστησα έβαλα αρχικά Win Xp Home με Sp2

Bάζω και τα games μου και ξεκινάω λοιπόν να παίξω καθώς παίζω λοιπόν (Counter strike source) το σύστημα crasharei τελείως πετώντας μπλε οθόνη στα xp και συγκεκριμένα στο sys32.dll και σε κάποια άλλα dll. Αλλάζω όλους τους drivers κάνω update στο bios και το πρόβλημα παρέμεινε βέβαια άλλες φορές εκλεινε μονο το game και έβγαινε στα win.

To επόμενο βήμα που έκανα είναι να βάλω win xp 64 edition και τα πράγματα γιναν χειρότερα αφού τώρα π.χ δεν μπαίνει καν στο Bf 2 και crasharei και όταν πάω να κάνω το 3d mark!!!!!!

Προσπάθησα τα πάντα τι τεστ του έκανα μέσα από το Sandra και όλα δείχνουν οκ αλλά η μπλε οθόνη και τα errors παραμένουνε ...... Tι πρέπει να κάνω???? οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη ..... Μήπως υπάρχει κάποια ασυμβατότητα μήπως η μνήμη ?!?!?!

:090: :090: :090: :090: :090:

Link to comment
Share on other sites

Ok , καταρχας αν είναι ευκολο βάλε 3D mark και ζόρισε λίγο την κάρτα γραφικών να δεις αν τελεώνει επιτυχώς όλα τα τεστ. Αν το σύστημα δουλευει καλά στα υπόλοιπα και κωλώνει στα παιχνίδια όπου κύριο λόγο παίζει η κάρτα γραφικών (και ακολουθεί το τροφοδοτικό ) τότε κάπου εκεί εγκειται το πρόβλημα. Αν τελειώσει επιτυχώς ή όχι το τεστ ανοιξε το μόνιτορ της μητρικής σχετικά με την θερμοκρασία και τα ρεύματα και κοίτα στο ιστορικό τις διακυμάνσεις τάσεων του τροφοδοτικού...

Επίσης , έλενξε και το καλώδιο τροφοδοσίας της κάρτας (αν έχει ξεχωριστή) αν είναι στην ίδια γραμμή με άλλες ξεχωριστα και άρα υπερφορτωμένη ή αν είναι μμόνη της σε καθαρή γραμμή και π΄ραξε τα δέοντα να την αλλαφρώσεις....

Και μετά κοίτα και λίγο τον Event viewer να δεις τι error έχεις και τι λεει μέσα από το Ιντερνετ η Microsoft...

Και έπεται συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι όλα είναι κανονικά στην αρχή είχα ενα qtec 500 και το άλλαξα με το seasonic 600 ¨. Το 3D mark sta win xp home sp2 έτρεχε κανονικά μάλιστα έιχα βγάλει 7830 αν θυμάμαι καλά . Το τροφοφοτικό έχει ξεχωριστή τροφοδοσία για την κάρτα είναι για sli συστήματα δεν έχει πρόβλημα. θα κοιτάξω τα errors να τα ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ελενξε μηπως ο ανεμηστηρας της καρτας σου εχει καποιο προβλημα γιατι ενα φιλαρακι μου ειχε μια καρτα , του καηκε το φανακι της και του εκανε restart οταν εβαζε 3d εφαρμογες λογο θερμοκρασιας

Link to comment
Share on other sites

Χθες έβγαλα την audigy έκανα uninstall drivers programs της και κάνω επανεκκίνηση τα Win crasharoun . Ξανακάνω format περνάω πάλι τα win xp 64 drivers αυτή την φορά έβαλα μόνο whql (εγκεκριμένους) .Βέβαια είδα και μία ρύθμιση της 7800 η οποία τα τρέχει οτιδήποτε θες 38 bit και διάλεξα και γω το counter strike source hl2 παίζω κανονικά και αυτή την φορά κόλλησε πάγωσε στο game χωρίς να πετάξει μπλε οθόνη..... Ένα άλλο αρνητικό που είδα σε win xp 64 ήταν ότι τα προγράμματα φόρτωσης image – iso όπως daemon – alcohol δεν λειτουργούνε ακόμα σε 64 . Ακόμα στο pc έχω μία pci id. ata controller για τους σκληρούς μου ο οποίος δεν λειτουργεί επειδή δεν υπάρχουν drivers για xp και έτσι είμαι με ένα σκληρό ο οποίος είναι πάνω στην mobo…

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.