Jump to content



Πως αποθηκεύετε τα cd-r \ dvd-r σας?


mr_t

Recommended Posts

Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος αποθηκευσης?

CD-DVD cases. Μαλλον ο καλυτερος τροπος, εφοσον η επιφανεια του δισκου ειναι στον αερα και δεν ερχεται σε επαφη με τιποτα. Προβλημα ο πολυς ο χώρος.

Κωνοι των 25-50-100. Προς το παρον χρησιμοποιω των 25. Το ενα cd πανω στο αλλο. Τι φθορες υπάρχουν?

CD-Wallets που το cd/dvd-r ακουμπάει στο υφασμάτινο μερος της θηκης, και υπαρχει και το βαρος απο τα υπολοιπα cd/dvd που ειναι απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Τα dvd cases ψηφίζω κι εγώ σαν το πιο ασφαλές μέσο αποθήκευσης για τον λόγο που λες.

Ωστώσο λόγο περιορισμένου χώρου χρησιμοποιώ κώνους (100) αλλά θέλει προσοχή μην περιστρέφεις τα cd/dvd γιατί γρατζουνιούνται.

Τα cd-wallets που λες προτιμώ της avec, αφού είναι και καλής κατασκευής και το ύφασμα που ακουμπούν τα cd είναι πολύ μαλακό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα caselogic wallets. Πολύ καλή ποιότητα, όνομα και σχετικά καλή τιμή. Γύρω στα 28€ ~300άρα θήκη.

Τα cakeboxes(κώνους) δεν τα συμπαθώ και πολύ, τα χρησιμοποιώ μόνο για τα πολύ παλιά cds που μάλλον δν θα ξαναχρησιμοποιήσω.

Τα cases παίρνουν πολύ πολύ χώρο και μάλιστα τα καινούρια που έγιναν της μόδας που είναι μισά από τα κανονικά έχουν χάσει κάθε πλεονέκτημα αφού τα διακάκια δεν είναι στον αέρα...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και τα χαρτινα φακελακια και σκεφτομαι να βαλω τα δισκακια μου σε τετοια και υστερα σε χοντρο χαρτινο κουτι.

Ξερει κανεις τι φθορες υπαρχουν σε αυτη την περιπτωση? Γρατζουνιζονται τα δισκακια απο το χαρτι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.