Jump to content



Elesar's new pc


lordelesar

Recommended Posts

Αφού πέρασε από σαράντα κύματα και αλλαγές στα επιμέρους κομμάτια του, το αποτέλεσμα ενός χαμένου καλοκαιριού με 8ωρο κάθε μέρα ήρθε στα χέρια μου!

Ακόμα βέβαια περιμένω το δοχείο από Plexi για την υδρόψυξη, τον δεύτερο δίσκο για raid 0 και καινούριες μνήμες (αυτές ακόμα τις παιδεύω) αλλά δεν μπορούσα να αφήσω τα μωρά μου να κάθονται,κρίμα είναι. Οπότε είπα να τα στήσω και να κάνω μια πρόχειρη εγκατάσταση των Win Pro x64 να δούμε τι ψάρια πιάνουν...

Μια πρώτη γεύση των επιμέρους κομματιών και τα υπόλοιπα το μεσημεράκι που θα έχει στηθεί το σύστημα.

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

τροφοδοτικό, κουτί, drives, δίσκοι, ψύκτρα και μνήμη αυτά της υπογραφής. Τα καινούρια κομμάτια είναι:

Sapphire X800GTO^2 256mb :041:

DSC00032.JPG

Sapphire PURE Innovation PI-A9RX480 :054:

DSC00034.JPG

και :055: Athlon X2 4400+ :055:

DSC00033.JPG

Αυτά για την ώρα, το νταβαντούρι θα αρχίσει κατά τις 11 που γυρνάω από σχολή!

Σχολια ευπρόσδεκτα...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μόνταρα το pc και βάζω τα καλωδιάκια. 2 fouls που παρατήρησα από πλευράς Sapphire για υο mobo: Έχει κάποια mosfets καλλητά στο socket και πήγα και ήρθα μέχρι να βάλω την xp90. Για enthusiast board που διαφημίζει το βρήκα απαρ'αδεκτο. Πραγματικά πήγε η ψυχή μου στην κούλουρη...

Και 2ο (δεν θυμάμαι τι συνβαίνει στα nforce) είναι ότι για dual channel λειτουργία οι μνήμες πρέπει να είναι κολλητά. Στις θέσεις 1-2,3-4 ή 1-2-3-4. Αυτό μου φαίνεται ότι θα καταρακώνει την ψύξη..Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος.

Αργότερα θα postάρω και fotos, για του λόγου το αληθές...

Συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Στην Μπλε οθονη το πρωτο που κοιταμε (ειδικα σε φρεσκια εγκατασταση) ειναι οι μνημες... αν και με tccd σε βλεπω λιγο χλωμο να χρειαζεσαι παραπανω ταση...

Κοιτα τις ρυθμισεις κατι δεν γουσταρει η μητρικη / IMC στις μνημες σου σε σχεση με το προηγουμενο setup...

Αν εισαι στα 200 καλως, βαλτα ολα auto... Αν τα εχει ηδη auto... δοκιμαζεις ενα-ενα τα dimm να δεις μηπως δεν γουσταρει dual ή κατι τρεχει με καποιο dimm.

Link to comment
Share on other sites

Όντως ήταν οι μνήμες και από ότι φαίνεται ήταν τάση. Ακόμα το έχω στα 200 και 2-2-2-5. Έβαλα 2.85v και τώρα όλα καλά όλα ανθηρά..Αν εξαιρέσεις τα x64 win που μάλλον θα φάνε φούντο καθότι η mobo δεν έχει 64bit drivers και κολλάει στα πάντα. Crashάρει στο fear και quake4, δεν μπορώ να βρω image mounting πρόγραμμα, το nero τα μισά δισκάκια τα γράφει με crc errors κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις τα x64 win που μάλλον θα φάνε φούντο καθότι η mobo δεν έχει 64bit drivers και κολλάει στα πάντα. Crashάρει στο fear και quake4, δεν μπορώ να βρω image mounting πρόγραμμα, το nero τα μισά δισκάκια τα γράφει με crc errors κλπ...

Λυπηρο... 1.5 χρονο στην αγορα σαν beta... 6+ μηνες σαν κανονικη release... και δεν υπαρχει σοβαρη υποτηριξη... Μπραβο Microsoft!!!!! μαλλον το πρωτο βημα για να μοιασει στο Linux ξεκινα απο την... ελλειψη υποστηριξης hardware!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά λυπηρό..Και ξέρεις ποιο είναι το πιο αστείο? Κουτσά στραβά για τα υπόλοιπα όλο και κάτι δουλεύει. Αλλά δεν υπάρχουν καθόλου drivers για ms hardware. Ποντικοπληκτρολόγια ms απλά δεν υποστηρίζονται...

Link to comment
Share on other sites

...καθότι η mobo δεν έχει 64bit drivers και κολλάει στα πάντα...

Ε γι' αυτό, συγγνώμη, αλλά δεν φταίει ο κατασκευαστής του λειτουργικού αλλά ο κατασκευαστής του chipset.

...δεν μπορώ να βρω image mounting πρόγραμμα...

http://www.winimage.com/misc/filedisk64.htm

...το nero τα μισά δισκάκια τα γράφει με crc errors κλπ...

Άψογη λειτουργία εδώ.

Έχεις το τελευταίο 6.6.0.16a;

Αλλά δεν υπάρχουν καθόλου drivers για ms hardware. Ποντικοπληκτρολόγια ms απλά δεν υποστηρίζονται...

Κανονικότατα υποστηρίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει καθόλου...

Άψογη λειτουργία εδώ.

Έχεις το τελευταίο 6.6.0.16a;

Έχω το 7.

Κανονικότατα υποστηρίζονται.

Είσαι σίγουρος? Έχεις βρει δηλαδή intellitype pro και intellipoint? Γιατί κανένας άλλος δεν έχει βρει. Ή έχεις βρει κάποιον άλλο τρόπο να υποστηρίζεται το tilt wheel? Ή τα multimedia keys στο πάνω μέρος του πληκτρολογίου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει καθόλου.

Αποκλείεται γιατί το χρησιμοποιώ κανονικότατα εδώ και 6 μήνες.

Τί λάθος σου βγάζει;

Έχω το 7.

Λέει ρητά για το 7 ότι είναι x64 compatible; Αν όχι, πρέπει να βάλεις το τελευταίο 6.

Στο 6, μόνο από κάποια έκδοση και μετά, ήταν x64 compatible.

Είσαι σίγουρος? Έχεις βρει δηλαδή intellitype pro και intellipoint? Γιατί κανένας άλλος δεν έχει βρει. Ή έχεις βρει κάποιον άλλο τρόπο να υποστηρίζεται το tilt wheel? Ή τα multimedia keys στο πάνω μέρος του πληκτρολογίου?

1. Δεν έχω tilt wheel, ούτε multimedia keyboard. Έχω ένα ενσύρματο οπτικό USB Intellimouse Optical με 5 κουμπιά και κατακόρυφη μόνο ροδέλα. Επίσης ένα standard 105 key keyboard.

2. intellitype pro και intellipoint δεν έχουν βγει για x64.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται γιατί το χρησιμοποιώ κανονικότατα εδώ και 6 μήνες.

Τί λάθος σου βγάζει;

"error in mounting image"

Υπάρχει κάποιος τρόπς να δω τι πρόβλημα υπάρχει? Γιατί από αυτό και μόνο δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.