Jump to content



nec 3520 3.06 και προβληματα εγγραφης...


jara

Recommended Posts

γεια χαρά!

έχω το nec 3520 με firmware 3.06.

έκανα πρόσφατα την αναβάθιση από το αρχικό firmware(1.04?).

γράφω πολλά audio cds και τώρα τελευταία έχω συχνά προβλήματα κατά την ανάγνωση τον δίσκων.τα cd "πηδάνε" σε ενοχλητικό βαθμό.

έκανα διαφορα scans και δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

τα cd που έχουν πρόβλημα στην ανάγνωση βγάζουν ελάχιστα errors και αυτά που παίζουν τέλεια βγάζουν πολύ περισσότερα... :103:

χρησιμοποιώ κύριος ΤΥ gold και με printable surface.μερικές φορες και tdk made in ΕΥ.

ορίστε τα scans:

προβληματικό γραμμένο σε ty gold σε ταχύτητα 8x με firmware 3.06 necdvdrwnd3520aw3bahamadiatygo.th.jpg

προβληματικό γραμμένο σε tdk σε ταχύτητα 8x με firmware 3.06

necdvdrwnd3520aw3ntmtdkp2xn.th.jpg

προβληματικό γραμμένο σε ty gold σε ταχύτητα 8x με firmware 3.06

necdvdrwnd3520aw3various4tygol.th.jpg

χωρις προβλημα αυθεντικα cd :

necdvdrwnd3520aw3iamoriginalp9.th.jpg

necdvdrwnd3520aw3originaltonyd.th.jpg

χωρις προβλημα γραμμενα με το παλιο firmware σε TY printable.

necdvdrwnd3520aw3bestfunkoldfi.th.jpg

necdvdrwnd3520aw3princeprintab.th.jpg

και ενα cd γραμμενο πριν απο χρονια σε plextor πανω σε verbatim

necdvdrwnd3520aw3burnedinplext.th.jpg

Σας παρακαλω αν μπορειτε βοηθειστε με να βγαλω μια ακρη.πλεον κρεμομαι επαγγελματικα απο to cd-r μου... :100: :100: :100:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :006:

y.g. όταν κάνω scan με το νερό πρέπει να γίνεται πάντα στο writer μου η γίνεται και στο reader...

MODS αν νομιζετε πως το θεμα δεν τεριαζει εδω παρακαλω μεταφερετε το.Νομιζο πως δεν ενοχλει γιατι εχει να κανει με τα media που χρησιμοποιω.ευχαριστω για την κατανοηση. :)

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά!

έχω το nec 3520 με firmware 3.06.

έκανα πρόσφατα την αναβάθιση από το αρχικό firmware(1.04?).

γράφω πολλά audio cds και τώρα τελευταία έχω συχνά προβλήματα κατά την ανάγνωση τον δίσκων.τα cd "πηδάνε" σε ενοχλητικό βαθμό.

έκανα διαφορα scans και δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

τα cd που έχουν πρόβλημα στην ανάγνωση βγάζουν ελάχιστα errors και αυτά που παίζουν τέλεια βγάζουν πολύ περισσότερα... :103:

To φαινόμενο αυτό το παρουσιάζουν σε όλα τα players ή απλά σε αυτό που έχεις στο pc σου;

Σας παρακαλω αν μπορειτε βοηθειστε με να βγαλω μια ακρη.πλεον κρεμομαι επαγγελματικα απο to cd-r μου... :100: :100: :100:

Σε αυτή την περίπτωση, εγώ προσωπικά θα έπαιρνα ένα plextor.

y.g. όταν κάνω scan με το νερό πρέπει να γίνεται πάντα στο writer μου η γίνεται και στο reader...

Το σκανάρισμα πρέπει να γίνεται από ένα recorder που υποστήριζεται από το ανάλογο πρόγραμμα. Το reader διαβάζει περισσότερα λάθη απ' όσα υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

ευχάριστο για την απάντηση!

τα προβλήματα παρουσιάζονται σε όλα τα players...

το σκέφτομαι για plextor λόγο τιμής...

εφόσον το πρόβλημα μπορεί να είναι διορθώσιμο προτιμώ να μην αγοράσω ακόμα...

τα scans τι σας λένε?φταίει το firmware η το μέσο?

Link to comment
Share on other sites

Από τα σκαναρίσματα, αυτό που βλέπω είναι ότι έχεις βάλει μέγιστη ταχύτητα ανάγνωσης. Για τα CD δεν ξέρω, αλλά στα DVD πρέπει να το βάζεις στο 4-5x και όχι στο maximum. Μία σκέψη που κάνω λοιπόν, είναι ότι πρέπει να σκανάρεις με μικρότερη ταχύτητα για να δεις σωστά αποτελέσματα. Ας μας και o Hemispasm την γνώμη του πάντως...

Link to comment
Share on other sites

ορίστε ένα νέο scan(απίστευτο!):

necdvdrwnd3520aw3tdk8xpradusdi4.th.jpg

είναι γραμμένο audio cd σε tdk με ταχύτητα 8x.

Χρησιμοποίησα το disc juggler τις padus και όπως φαίνεται τα αποτελέσματα είναι εκπληκτικά! :055:

πριν χρησιμοποιούσα το nero 7.012

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελεσματα σαρωσης που εχεις κανει ποστ οπως επεσημανε η Στελλα ηδη εχουν γινει σε μεγιστη ταχ/τα αναγνωσης, το οποιο ανεβαζει λιγο το error count και ετσι μπορει να εξηγηθει και η διαφορα με το τελευταιο scan που εγινε με ταχ/τα 4χ.

Anyway αφου ολα τα υπολοιπα γινανε με τις ιδιες ρυθμισεις μπορει κανεις να τα χρησιμοποιησει για να βγαλει ασφαλη συμπερασματα. Τα scans που παρεθεσες απο τα audio CDs με τα οποια ειχες προβληματα ειχαν καλυτερη συνολικα εικονα απο τα CDs με τα οποια δεν ειχες προβλημα - χαμηλοτερα σχετικα C1 λαθη και καθολου C2. Ειναι δηλαδη μια χαρα. Αυτο τι σημαινει? Οτι ο συγκεκριμενος οδηγος με τα οποια τα σκαναρες δεν εχει κανενα μα κανενα προβλημα μαζι τους αλλα guess what? δεν τα παιζεις προφανως εκει ;)

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι προφανως οι διαφοροι οδηγοι δεν προκειται να εχουν την ιδια συμπεριφορα παντα. Ισως το στερεοφωνικο που χρησιμοποιεις να μη "του αρεσουν" απλα, οποτε το μονο που μπορω να σου προτεινω και που οποιοσδηποτε θα μπορουσε να σου πει ειναι να κανεις οσες περισσοτερες δοκιμες μπορεις με:

1. Διαφορετικα μεσα

2. Διαφορετικες ταχυτητες εγγραφης

Αφου σε ενδιαφερει εν προκειμενω αποκλειστικα ο ηχος αν μπορεις να βρεις ενα CD recorder yamaha ή plextor τα οποια ειχαν κατα καιρους audio dedicated technologies θα ηταν ισως ιδανικο.

Link to comment
Share on other sites

ευχάριστο για την απάντηση!

αυτό που λες για διαφορετικές ταχύτητες εγγραφης δεν ξέρω αν πρέπει να το δοκιμάσω γιατί ξέρω πως σε audio cd όσο πιο μικρή η ταχύτητα τόσο το καλύτερο...

τώρα από μέσα προσπαθώ να περνώ ΤY αλλα δεν ξέρω αν πρέπει να απορρίψω εντελώς τα gold...

πιστεύεις πως παίζει ρολο το πρόγραμμα(nero η discjuggler) που χρησιμοποιεί κανεις στην ποιότητα εγγραφης?

το σκέφτομαι για plextor αλλα το θέμα είναι πως δεν έχω ελεύθερο ide port οποτε αναγκαστικά πρέπει να αντικαταστήσω το nec μου. αν πάρο ένα dvd-r plextor(ποιο άραγε?) θα είναι εξίσου καλο με ένα cd-r plextor σε θέμα audio cd?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :039:

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες για διαφορετικές ταχύτητες εγγραφης δεν ξέρω αν πρέπει να το δοκιμάσω γιατί ξέρω πως σε audio cd όσο πιο μικρή η ταχύτητα τόσο το καλύτερο...
Δεν ισχυει τουλαχιστον πλεον - τα μεσα σημερα που ειναι κατασκευασμενα για ταχυτητες εγγραφης 48χ / 52χ δεν ειναι σιγουρο οτι θα συμπεριφερθουν το ιδιο καλα σε εγγραφες πχ 4χ. Μπορει το τελικο αποτελεσμα να ειναι αρκετα χειροτερο. Δοκιμασε ;)

Προσωπικα γραφω ολα τα audio cd μου μεταξυ 16χ και 24χ, αναλογα με το μεσο που χρησιμοποιω, και κατα προτιμηση σε CLV.

Το προγραμμα εγγραφης θεωρητικα δε θα πρεπει να παιζει κανενα ρολο στην ποιοτητα εγραφης, παρ'ολα αυτα δε χανεις τιποτα να χρησιμοποιησεις καποιο αλλο προγραμμα που ειναι περισσοτερο dedicated στο audio, πχ το EAC ή το Feurio

De χρειαζεται να καταφυγεις σε αλλον οδηγο, προτου δοκιμασεις περισσοτερα μεσα σε διαφορες ταχυτητες και με αλλο software - και ναι τα TY δεν ειναι πανακεια, μπορει να μην αρεσουν στο συστημα hi fi που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.