Jump to content



Τεχνολογια και Λογοτεχνια


Odyseas

Recommended Posts

Καλη εβδομαδα !!

Ψαχνω να αγορασω εκτυπωτη για κειμενα.

Εχω μαθει ορισμενα βασικα πραγματα για τους εκτυπωτες και τωρα κανω δικες μου υποθεσεις.

Θελω όμως να βεβαιωθω σε καποιες λεπτομερειες, γι’ αυτό οποιος θελει ας βοηθησει έναν φτωχοτεχνοανοημων.

Τα κειμενα είναι σε ασπρομαυρο. Δεν χρειαζεται επομενως εγχρωμος εκτυπωτης.

Η εκτυπωση γινεται από το Word (text δηλαδη) αλλα και από text image (tiff, adobe reader κλπ.)

Εδώ τωρα τα text image θεωρουνται ότι ειναι text ή photos ;

Όταν κυτταζω τα τεχνικα χαρακτηριστικα του εκτυπωτη (ταχυτητα εκτυπωσης, κοστος εκτυπωσης κλπ.) τα text image σε ποια κατηγορια θα τα υπολογιζω : text ή photos ;

Υποθετω ότι για ευχρηστο και ευκολο booklet printing (εκτυπωση φυλλαδιου) ο εκτυπωτης πρεπει να εχει αυτοματη εκτυπωση διπλης οψεως (duplex.)

Στην περιπτωση αυτή το booklet γινεται μεσα από τους drivers του εκτυπωτη στο page layout. Ετοιμο λοιπον και ευκολο booklet.

Όταν το duplex δεν γινεται αυτοματα αλλα με το ποδι…συγγνωμη… με το χερι ηθελα να πω… τοτε μαλλον αποκλειεται να κανουν οι drivers του εκτυπωτη booklet. Τα λεω καλα ; Ή να βαλω τις φωνες ;

Και τι γινεται με την ταχυτητα στην αυτοματη εκτυπωση διπλης οψεως. Εμαθα ότι το αυτό-duplex καθυστερει αρκετα. Μπορει και διπλασιο χρονο σε σχεση με το χειροποιητο.

Καλη ορεξη ! (εννοω για το μεσημεριανο γευμα.)

Αυτον εδω της Samsung. Τον ξερετε ;

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.406509

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι να γράψεις πολλές σελίδες κείμενο που μετά θα το εκτυπώσεις, καλύτερα να πάρεις κάποιον laser, αφού συμφέρει.Εάν δε θα εκτυπώσεις μεγάλη ποσότητα και στο μέλλον μπορεί να χρειαστείς και κάποια έγχρωμη, πάρε inkjet.

Link to comment
Share on other sites

>>>>Αυτον εδω της Samsung. Τον ξερετε ;

αυτον θα σου προτεινα κι εγω μιας και οι αναγκες των παιδιων μου σε τυπωματα εχουν αρχισει να γινονται δαπανηρες (μελανια)

ΑΛΛΑ.. ψαχνω ακομα για τονερ να δω και τιμη για να μην κλαιω αργοτερα (οι 5000 σελιδες που αναφερει δεν με πολυπειθουν)

παντως για την τιμη του (απρομαυρα παντα) ειναι αχτυπητος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω,

Προφανως η λυση ειναι laser.

makio αμφιταλαντευομαι ως προς τον Samsung γιατι δεν γνωριζω λεπτομερειες που ειναι απαραιτητο να γνωριζω.

Δεν ξερω αν κανει booklet μεσα απο τον driver του εκτυπωτη.

Μου συστησαν και τους εκτυπωτες brother για πολυ καλους. Ειναι ομως πιο ακριβοι.

http://www.brother.com.au/Products/Printer_productoverview.asp?ProductID=177&SubCategoryID=3

Το τονερ δεν ξερω τι ειναι.

Ο John_dr τι λεει για ολα αυτα ;

Link to comment
Share on other sites

καλο και φτηνο στις μερες μας δυσκολα βρισκεις...

κι εγω υπο εξεταση τον εχω γιατι...too good to be true!

booklet αυτοματο δεν κανει νομιζω ,αν κι απ οσο γνωριζω για να ειναι αξιολογο πρεπει να στραφεις σε ακριβες λυσεις

- το τονερ ειναι οτι τα μελανια για τους inkjet

- σε μερικους laser εχουν ξεχωριστα τονερ απο κεφαλή οποτε και η τιμη του ανταλλακτικου ειναι αισθητα χαμηλοτερη

γενικα ειμαι κι εγω στο ψαξιμο -πιστευω μεχρι τις γιορτες να καταληξω καπου

Link to comment
Share on other sites

βρηκα κατι χρησιμο για τον εκτυπωτη Samsung

http://product.samsung.com/cgi-bin/nabc/product/b2c_product_detail.jsp?eUser=&prod_id=ML-1610%2fXAA

...και το εγχειριδιο του χρηστη.

Το εγχειριδιο σε ελληνικη γλωσσα ειχε προβλημα και κατεβασα το αγγλικο.

http://product.samsung.com/cgi-bin/nabc/support/b2c_support_product_results.jsp?eUser=&model=77306&listType=UM&CatPath=%2fComputers+and+Related%2fPrinter+and+Multifunction%2fBlack+%26+White+Laser+Printers+for+Home+and+Home+Office

Λεει οτι το toner πρεπει να αλλαχτει στις 2000 σελιδες. Με αυτο εννοειται οτι το toner ειναι ξεχωριστο απο την κεφαλη του εκτυπωτη ;

Α..λεει και Toner Supply = Single Cartridge

Booklet δεν κανει βεβαια αλλα εχει κατι που το λεει printing multiple pages on one sheet of paper.

Σιγα τα ωα ! Αυτο γινεται και απο το Word.

Ετσι δεν ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.