Jump to content



PC μέχρι 1200€


gto234

Recommended Posts

Ενας φίλος διαθετει 1200€ για PC και του προτείνω τα παρακάτω:

HEROICHI CI-6A19 Black + Fortron Bluestorm 400W

AMD Athlon 64 3200+

MSI K8N SLI-F

2x512MB PC3200 CL2.5

WD 120GB Sata2

Gigabyte 6600GT Silentpipe

LG 1750SQ

Sony 16x DDU1612

BENQ DVD-RW

Μαζι με floppy,modem,keyboard,ηχεία βγαίνει 1200.Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Το pc το θέλει για γενική χρήση αλλά και games.DSL δεν θα έχει οπότε δεν θέλει σκληρό.Εξάλλου πλέον το πιό εύκολο είναι να πάρει έναν επιπλέον σκληρό.

Αυτο που με προβληματίζει ειναι το SLI.Αξίζει να βάλει μητρική με SLI?Αυτή θα δουλεύει κανονικά με 1 vga?

Επίσης σκέφτομαι μήπως να του πω να βάλει έναν X2 3800+ και να κόψει από κάρτα γραφικών?

Link to comment
Share on other sites

Το SLI δεν είναι για πολλές VGA, αλλά για καλύτερες επιδώσεις σε παιχνίδια. Η μία κάρτα αναλαμβάνει τα μισά γραφικά ενώς παιχνιδίου και η άλλη τα άλλα μισά και έτσι επιτυγχάνουμε καλύτερες επιδώσεις, μπορεί όμως να δουλέψει και με μία VGA card.

Επίσης με τον Χ2 πρέπει να βάλει υδρόψηξη γιατί είναι ζεστούλης. Edited: έβγαλα τις τιμές μπερδεύτικα με τους FX.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με τον Χ2 πρέπει να βάλει υδρόψηξη γιατί είναι ζεστούλης και εκτώς αυτού η τιμή θα πάει αρκετα πιο πάνω οι Χ2 καπου 800-900ευρω έχουν.

Δεν υπάρχει λόγος να βάλει υδρόψυξη στον Χ2.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά θα ήταν καλό να δουλεύει 30C αντι για 50-60

Αμα τον εχει default και η ψυκτρα της AMD πολυ ειναι.

Οσον αφορα το SLi ασφαλως και δουλευει ο υπολογιστης με μια κρτα γραφικων.Να φανταστεις και εγω εχω SLi μητρικη με μια καρτα γραφικων.

Απλα αν και οποτε γουσταρεις μπορεις να προσθεσεις και αλλη μια ομοια καρτα γραφικων και να εχεις τρελλες επιδοσεις(εως και διπλασιες λεει η NVIDIA αλλα ενα ρεαλιστικο πιστευω πως ειναι οχι 2χ επιδοσεις αλλα 1,7χ)

Καλο φαινεται το μηχανηματακι παντως.

Αμα θελει να χωσει παντως και αλλα φραγκα πες να σου πουμε τι να αλλαξεις

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πρότεινα αν μπορεί να πάρει την 19αρα LG......1950S

επίσης θα πρότεινα albatron 6600 gt.....

@y3k

ο 3800+ κάνει 380 ευρώ περίπου και οι θερμοκρασίες κυμαίνονται απο 35 μέχρι 50... και πολλούς λέω....

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσα το post πρίν ποστάρεις εσύ.... μπερδεύτικα με τους FX στο θέμα τιμών στο είπα και στο MSN, εσύ τώρα γιατι πόσταρες; να μεγαλώσεις των αριθμό των POST sou ?;p

δεν χρειάζεται να μεγαλώσω τον αριθμό των ποστς.... το θέμα είναι το περιεχόμενο αυτών........

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πρότεινα αν μπορεί να πάρει την 19αρα LG......1950S

@y3k

ο 3800+ κάνει 380 ευρώ περίπου και οι θερμοκρασίες κυμαίνονται απο 35 μέχρι 50... και πολλούς λέω....

Ρε συ τι θα γινει με εσενα?????

Καθε τρεις και λιγο θα μας πικαρεις με τον διπυρηνο σου ! :019: :019:

Δε μας λυπασαι??? :116: :116: :033: :040: :040:

ΛΟΛ!!

Link to comment
Share on other sites

Το pc το θέλει για γενική χρήση αλλά και games.DSL δεν θα έχει οπότε δεν θέλει σκληρό.Εξάλλου πλέον το πιό εύκολο είναι να πάρει έναν επιπλέον σκληρό.

Αυτο που με προβληματίζει ειναι το SLI.Αξίζει να βάλει μητρική με SLI?Αυτή θα δουλεύει κανονικά με 1 vga?

Επίσης σκέφτομαι μήπως να του πω να βάλει έναν X2 3800+ και να κόψει από κάρτα γραφικών?

Κατα την γνωμη μου βαλε εναν 3500+ venice και αστο οπως ειναι.Κατα τα αλλα,ο 3800 Χ2 καλος ειναι αλλα αν δεν τον ενδιαφερει το multitasking ειναι πιο αργος απο τον 3500+ σε καθημερινη χρηση(gaming e.t.c).Σε οτι εχει να κανει με το sli καλο ειναι να το εχει η μητρικη για μελοντικο upgrade.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.