Jump to content



Stop errors με το που άλλαξα cpu


asky

Recommended Posts

Λοιπόν είχα AMD Athlon 1200 512ddr 333Hz και σήμερα ήρθε από το πλαίσιο το Athlon XP 2700 socket A 462pin.

Με το που τον έβαλα μέσα, η μητρική μου Albatron KX ProII και κάτι ζήτησε να ρυθμίσω τον νέο επεξεργαστή και να σώσω το ΒΙΟΣ. Το κάνω εγώ, ... που δλδ δεν έκανα τόποτα, απλά μπήκα και βγήκα και αποθήκευσα, και το μηχάνημα στην επανεκίνηση ΔΕΝ μπορεί να μπει στα Win .. λίγο πριν τα φορτώσει πετάει stop error & bleu screen και reboot. Αφού το έκανε για 4 φορές ... έφτασε στο σημείο να μην ξεκινά ΚΑΝ το memory check στην επανεκίνηση με αποτέλεσμα η μητρική μου να αρχίσει να μιλάει (you (something) may have a problem)

Έτσι βγάζω το νέο cpu και βάζω το παλιό, με το οποίο όμως ΠΑΛΙ δεν μπορώ να μπω win διότι κολάει σο φώρτωμα -- αλλά εδώ χωρίς μπλε οθόνες, απλό κόλημα--.

Έτσι βάζω πάλι το νέο cpu και στο ΒΙΟΣ κατεβάζω τα FPS από 166 που ήταν στα 133 (σημειοτέων ότι ο Athlon 1200 έτρεχε στα 100) και όλα φωρτώνουν μια χαρά τώρα!!

ΤΟ ΘΕΜΑ είναι όμως ότι στις ιδιότητες του My Computer λέει ότι έχω cpu Athlon 2100 (1,73Gh) ενώ έχω Athlon 2700 2.1 Gh.

Μπορεί κανείς να μου πεις τι ***** γίνετε?

(μην αναφερθώ ότι είχα παραγγείλει από το e-shop cooler Zalman CNPS7000B-Cu που λέει ότι υποστηρίζει Socket A .. αλλά στην πραγματικότητα θέλει ειδικές τρίπες στην μητρική για να μπορέσει να φωρεθεί !!!! έτσι έμεινα με 24 ευρώ cooler στο κουτί !!!)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις κανει bios update μπες εδω http://www.albatron.com.tw/english/it/mb/bios.asp?pro_id=69 και κατεβασε το τελευταιο,γιατι κατι γραφει για το fsb 333 που δουλευει ο 2.7.Kαι το τελευταιο αλλα λιγο δυσκολο,μηπως εχεις πολυ μικρο τροφοδοτικο πχ 250 watt οποτε δεν φτανει για τον καινουργιο επεξεργαστη σου?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις κανει bios update μπες εδω http://www.albatron.com.tw/english/it/mb/bios.asp?pro_id=69 και κατεβασε το τελευταιο,γιατι κατι γραφει για το fsb 333 που δουλευει ο 2.7.Kαι το τελευταιο αλλα λιγο δυσκολο,μηπως εχεις πολυ μικρο τροφοδοτικο πχ 250 watt οποτε δεν φτανει για τον καινουργιο επεξεργαστη σου?

Πέτυχες την μητρική μου ακριβώς πάντως με το λινκ σου.

Ποα έκδωση να κατεβάσω? Εγώ κατέβασα την προ-τελευταία διότι η τελευταία είναι έκδωση beta και δεν ξέρω αν λέει να την βάλω.

Και το τροφοδοτικό μου είναι 350.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα με το ΒΙΟΣ μην βάλεις beta έκδοση, οι beta είναι δοκιμαστικές και λείπουν κάπια μικροπράγματα σηνίθως. Όσο για το τροφοδοτικό, εάν είναι επώνυμο 350άρι καλό, τότε δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ο τεχνικός του the web μου είπε ότι το τελευταίο που θα κάνω είναι να βάνω ανανέωση του ΒΙΟΣ, πρώτα λέει να διαβάλω το manual για τυχών οδηγείες .. λέει μήπως έχει κάνα jamper που θέλει βγάλσημο ..

και η δεύτερη βλακεία είναι ότι δεν έχω δισκέτα σπίτι μου να δοκιμάσω το ΒΙΟΣ .. |Ο|

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΣ μπαίνω σε περιβέλλον DOS στην εκίνηση του υπολογιστή?

Εννοείτε χωρίς να έχουν φορτώσει τα Windows?!!!

Έχω Win XP Pro.

Αν έχετε κάποιο αρχείο για floppy που να κάνει την δουλειά, στείλτε το.

Link to comment
Share on other sites

εντάξι τελικά παιδιά, έβαλα μια Win 98 δισκέτα και κατάφερα να μπω στο dos, και να κάνω το Bios Update. Τώρα βλέπει τον επεξεργαστή μου 2700 !! στα 2.13 Ghz !!

Η βλακεία είναι όμως ότι τρέχει στα 166 FSB .. είναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

ο τεχνικός του the web μου είπε ότι το τελευταίο που θα κάνω είναι να βάνω ανανέωση του ΒΙΟΣ, πρώτα λέει να διαβάλω το manual για τυχών οδηγείες .. λέει μήπως έχει κάνα jamper που θέλει βγάλσημο ..

Αυτο που σου ειπε ο τεχνικος σου,το ειπε φανταζομαι,αν πας να κανεις bios update χωρις ουσιαστικα να το χρειαζεσαι.Στην δικη σου περιπτωση το bios που ειχες πριν δεν αναγνωριζε τον καινουργιο σου επεξεργαστη.Οποτε σε αυτη την περιπτωση και αφου πρωτα διαβασεις τι σου προσφερει το καινουργιο bios(οπως εκανα εγω στην δικη σου περιπτωση)κανεις bios upgrade για να δουλεψει η καινουργια cpu.

εντάξι τελικά παιδιά, έβαλα μια Win 98 δισκέτα και κατάφερα να μπω στο dos, και να κάνω το Bios Update. Τώρα βλέπει τον επεξεργαστή μου 2700 !! στα 2.13 Ghz !!

Η βλακεία είναι όμως ότι τρέχει στα 166 FSB .. είναι φυσιολογικό?

Ο multiplier του 2.7 ειναι 13 οποτε δες το στο bios και αν ειναι ετσι αστο οπως ειναι.Το 166 αν το πολλαπλασιασεις με το 2 θα βρεις το 333,οποτε ειναι ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.