Jump to content



Sossss!!!! Backup αρχείων!!!


thrinodos

Recommended Posts

Καλησπέρα...Το πρόβλημα έχει ως εξής...Θέλω να κάνω backup από ένα δίσκο με λογαριασμούς χρηστών και passwords...Αποτέλεσμα όταν πάω να backup είτε με απευθείας copy είτε με file manager μου βγάζει σφάλμα και άρνηση εισόδου...Καμιά ιδέα;;; Thanks...

Link to comment
Share on other sites

Νά'σαι καλά!!! Windows XP Pro έχω εγώ, Windows XP Home ο άλλος δίσκος...Κάποια τραγούδια ήθελα να κάνω backup, άλλα οι δύο χρήστες δεν μου βγάζουν πρόσβαση...Δοκίμασα το Servant Salamander και Windows Commanderαλλά τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δικαιωμα πρόσβασης στους υπολογιστές αυτούς και σε όλους τους φακέλους τους?Εάν είναι αποθηκευμένα μέσα στον φάκελο documents and settings και δεν είναι κοινόχρηστος, δεν θα μπορέσεις με τίποτα.Δεν ξέρω μέσω linux ή μέσω καθαρού dos εάν θα μπορέσεις να συνδεθείς και να κάνεις το backup.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πες μας αν είσαι σε Domain ή σε workgroup και με ποιο προγραμμα το κάνεις.Αν χρησιμοποιείς Domain πρέπει o χρήστης που χρησιμοποιεί το προγραμμα για να ανοίξει τους φακέλους να έχει πλήρη δικαιώματα . Συνήθως στο backupexec λόγου χάρη φτιάχνεις έναν χρήστη που έχει acces right σε όλους τους φακέλους ή απο τις ρυθμίσεις ορίζεις ότι θα κάνει login με τον χρήστη administrator.

Kάτι παρόμοιο παίζει με το workgroup....

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δώσεις παραπάνω πληροφορίες...

Πρόκειται για τον ίδιο υπολογιsτή?

Χρησιμοποιεις κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα?

Είσαι σε Domain?

Πάντως αν πρόκειται για τον ίδιο υπολογιστή , απλά δώσε δικαιώματα τοπικου administrator στον χρήστη που εκτελεί το back-up. Αν πρόκειται για το δικτυο με κάποιο πρόγραμμα τοτε είτε δίνεις πρόσβαση στον χρήστη να έχει full access είτε μέσα από τις ρυθμίσεις του προγράμματος πρέπει να έχει επιλογή με ποιον χρήστη θα κάνει back up οπότε επιλέγεις κάποιον λογαριασμό που έχει δικαιώματα administrator.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.