Jump to content



Mushkin XP4400 Pretesting - Review


billpeppas1442169085

Recommended Posts

Πριν 2 μέρες παρέλαβα από την Mushkin ένα σετ μνημών TCCD, πιο συγκεκριμένα τις Mushkin XP4400 1GB Kit ( 2x512MB ).

Σήμερα ( βασικά πρίν λίγο ) βρήκα τον χρόνο να τις βάλω πρόχειρα πάνω σε μια mobo να δούμε λίγο λίγο τι έχουν να μας δώσουν.

Έτσι λοιπόν καπάκωσα έναν Opteron 146 στην DFI LP nF4 SLI-DR, έριξα το WaterBlock στην CPU, έβαλα τις Mushkin πάνω, και κατ' ευθείαν BIOS :D

Ξεκινάμε με ψάξιμο για max stable frequency με 2,5-3-3-5-"medium-tight timings".

Ξεκινήσαμε με 2,7V...φτάσαμε στα 265MHz αν θυμάμαι καλά.

Με 2,8V πήγαμε στα 268MHz, με 2,9V φτάσαμε αισίως στα 273MHz.

Εκεί ήταν που μου "ψιλομύρισε" το άκουσμα των TCCD 440...οπότε λέω ας δοκιμάσουμε και με περισσότερη τάση...και να.

Με 3,1V φτάσαμε στα 280MHz...στα 285MHz είχαμε 3 errors...οπότε τελικά με 3,1V είναι μεταξύ 280MHz - 284MHz...

Αύριο λογικά θα κάνω όλες τις μετρήσεις και μεθαύριο θα έχω έτοιμο το review...μέχρι τότε :)

Video από τις μετρήσεις στο memtest :

http://rapidshare.de/files/8440113/Mushkin_XP4400.wmv.html { 1,6MB }

pictures0298fa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι μνήμες σε μένα ήταν πραγματικός εφιάλτης. Το πρώτο κιτ τερμάτιζε 253 με 2.5,3,3,5 και δεν πήγαινε βήμα παραπάνω ακόμα και με 2.5,4,4,8 που ήταν τα spd timings.

Μετά το rma που πήρε 1 μήνα + το δεύτερο σετ έβγαζε λάθη και στα 240 με 2.5,3,3 με οποιοδήποτε voltage. Παίζαν βέβαια με 2.5,4,4 αλλά με αυτά τα timings σ' αυτό το fsb οι επιδόσεις ήταν χάλια. Ιntel πλατφόρμα, δοκιμάστηκαν και σε c-800 e deluxe & ic7-g. Oπότε η δική μου συμβουλή είναι stay away και μην πιστεύετε στα διάφορα reviews (κάπου τις δοκιμάσαν και λέγαν για 280+ με 2.5,3,3 σε intel πάντα). A δοκιμάστηκαν και σε dfi γύρω στα 270 με 2.5,3,3.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μέρες παρέλαβα από την Mushkin ένα σετ μνημών TCCD, πιο συγκεκριμένα τις Mushkin XP4400 1GB Kit ( 2x512MB ).

Σήμερα ( βασικά πρίν λίγο ) βρήκα τον χρόνο να τις βάλω πρόχειρα πάνω σε μια mobo να δούμε λίγο λίγο τι έχουν να μας δώσουν.

Έτσι λοιπόν καπάκωσα έναν Opteron 146 στην DFI LP nF4 SLI-DR, έριξα το WaterBlock στην CPU, έβαλα τις Mushkin πάνω, και κατ' ευθείαν BIOS :D

Ξεκινάμε με ψάξιμο για max stable frequency με 2,5-3-3-5-"medium-tight timings".

Ξεκινήσαμε με 2,7V...φτάσαμε στα 265MHz αν θυμάμαι καλά.

Με 2,8V πήγαμε στα 268MHz, με 2,9V φτάσαμε αισίως στα 273MHz.

Εκεί ήταν που μου "ψιλομύρισε" το άκουσμα των TCCD 440...οπότε λέω ας δοκιμάσουμε και με περισσότερη τάση...και να.

Με 3,1V φτάσαμε στα 280MHz...στα 285MHz είχαμε 3 errors...οπότε τελικά με 3,1V είναι μεταξύ 280MHz - 284MHz...

Αύριο λογικά θα κάνω όλες τις μετρήσεις και μεθαύριο θα έχω έτοιμο το review...μέχρι τότε :)

Video από τις μετρήσεις στο memtest :

http://rapidshare.de/files/8440113/Mushkin_XP4400.wmv.html { 1,6MB }

pictures0298fa.jpg

Δηλαδη αυτα δεν αληθευουν??

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτα δεν αληθευουν??

Ποιά να μην αληθεύουν ?

Αυτά που λέω ?

I don't think so :)

Υπάρχει και το βίντεο για τους άπιστους...

τώρα το τι γίνεται με τα υπόλοιπα retail kits δεν ξέρω...αυτά εδώ ήρθαν για review...ίσως είναι και διαλεγμένα...δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

το ειπα στον georgesod επειδη τον ειδα λιγο δισπιστο!!:)!

To θέμα φίλε είναι ότι στον κάθε reviewer θα σταλούν καραδιαλεγμένα κομμάτια τα οποία σε πολλές περιπτώσεις δεν αντιστοιχούν με αυτό που θα αγοράσεις εσύ και όλοι μας

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω τις συγκεκριμμένες μνήμες με DFI LP nF4 SLI-DR με venice 3500.Όταν τις δοκιμάσω θα σας πω κι εγώ εντυπώσεις.ΉΜΑΡΤΟΝ ομως ρε παιδια αυτές οι μνήμες φτάνουν ψηλά δεν τίθεται θεμα αμφισβήτισης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.