Jump to content



ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ibizakias8059

Recommended Posts

εχω μια υδροψυξη εδω και 6 μηνες,και μολις σημερα το μεσημερι ενοιωσα μια περιεργη μυρωδια,πολυ εντονη σαν να ειμαι σε πισινα με πολυ χλωριο.....

τι να κανω?στην υδροψυξη εχω απιονισμενο-απεσταγμενο νερο και σε 1 λιτρο περιπου που ειναι ολο το κυκλωμα εχω βαλει λιγο παραφλου μονο για χρωμα,και λιγο uv υγρο απο αυτο που δινει η checkmate.τι να κανω,ο πονοκεφαλος ειναι ανυποφορος,

στο ρεζερβουαρ δεν μυριζει τιποτα,μυριζει μεσα απο το κουτι κυριως μεταξυ cpu και vga,ελεγξα ολο το κυκλωμα και δεν βρηκα διαρροες,να βγαλω την υδροψυξη?αν και δεν μου φαινεται οτι φταιει...ο πατερας μου μου ειπε οτι μοιαζει με μυρωδια καμμενου βακελιτη,αλλα απο οσο ξερω αυτο ειναι το υλικο που φτιαχνονται οι πλακετες,γιατι να καιγεται κατι τετοιο?δεν υπαρχει ουτε η παραμικρη μεταβολη στις θερμοκρασιες cpu,vga και συστηματος,μονο μια ακρως ενοχλητικη οσμη..............ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΔΟΥΝΙ.................. :075: :101:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα γιατι δεν μυριζει στο ρεζερβουαρ αλλα μονο στην μητρικη κοντα?

δεν θα επρεπε οταν ανοιγω το ρεζερβουαρ να ειναι πιο εντονη η μυρωδια?εξαλλου μυρισα το μπουκαλι με το παραφλου που εχω και δεν μυριζει ετσι,εβαλα και απιονισμενο με παραφλου σε ενα δοχειο

το ανακατεψα,το ζεστανα να φτασει γυρω στους 35-40 βαθμους και η μυρωδια παλι ηταν ασχετη....αυτο το πραγμα ειναι λες και εισαι σε κολυμβητηριο και μυριζει το απειρο χλωριο ή δεν ξερω κι εγω τι......

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω κάτι λίγο παράξενο... είσαι σιγουρος οτι μυρίζει χλώριο ? Μήπως αυτό που μυρίζεις είναι ηλεκτρολυτικό υγρό? Γιατί είναι πολύ παράξενο να μυρίζει το νερό μόνο σε ένα σημείο

Link to comment
Share on other sites

κοιτα οπως ειπα,μοιαζει με χλωριο αλλα παιζει να ειναι και βακελιτης,αλλα αν ειναι βακελιτης τοτε σημαινει πως καποια πλακετα ετοιμαζεται να μας αφησει,αλλα ποια.....

και γιατι,διαρροη δεν υπαρχει και αν υπηρχε φανταζομαι οτι θα το 'ενοιωθα'......ασε που εχω και κουτι με αντεστραμενη μητρικη και αν εσταζε απο τον επεξεργαστη θα εκαιγε τις μνημες ενω στην καρτα γραφικων θα την εκαιγε....οποτε δεν ξερω τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μπορείς να κάνεις 2-3 πραγματα...

1.Δοκιμή με το χέρι... Κοίτα αν κάποιο συγκεκριμένο εξάρτημα στην μητρική είναι ασυνήθιστα ζεστο...

2. Τροφοδοτικό.. Μπορεί να μυρίζει από εκεί.. Ακολούθα την ροή του αέρα να δεις που είναι πιο έντονο...

3.Δοκίμασε αν έιναι έυκολο να αφαιρέσεις κάρτς ή εξαρτήματα (pci , dvd ) ή άσε εκτός ρεύματος χωρίς ξύλωμα ώστε η μητρική να δουλευει με τα βασικά. Η μυρωδιά είναι η ίδια ή ελατώθηκε?

Πάντως πιο πολύ το κόβω για τσαφ τσουφ από ρέυμα ή κάνα έντομο να μπήκε στο τροφοδοτικό και να έγινε ψητό.

Προχτε΄ς είχα την περίπτωση όπου αποφάσισε ένασ φίλος να κάνει κα8αρισμό στο δωμάτιο και κατά κάποιο περίεργο τρόπο είχε μπεί αζαχ στο τροφοδοτικό. Δεν βραχυκύκλωσε μεν αλλα είχε κάτσει πάνω σε ψύκτρα με αποτέλεσμα μια παρόμοια μυρωδιά αμωνίας (με διπλό αμονιαζόλ που λέει η διαφήμιση....).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες,τελικα το πηρα αποφαση,

θα λυσω την υδροψυξη,θα την καθαρισω και μετα θα την μετατρεψω με την αντλια σε ενα πολυ ομορφο ενυδρειο και με σφουγγαρι απο κατω ελπιζω να μην εχω τα ιδια....λοιπον αν δεν εχετε κατι αλλο μπορειτε να το κλεισετε το θεμα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.