Jump to content



Δεν ανοίγει!!!


forthnet

Recommended Posts

Πήρα σήμερα το πρωί ένα floppy κι ένα dvd-rw και τα σύνδεσα στον υπολογιστή!

Μετά από αυτό και ενώ ο υπολογιστή πριν βάλω τα πράγματα δούλευε ρολόι,τώρα κάνει το post και κολλάει στην 1η οθόνη.

Δεν μπαίνει ούτε στο bios!Έλεγξα μήπως φταίνε οι συνδέσεις,οι τροφοδοσίες,η μνήμη κλπ αλλά μάταια.Έκανα clear το cmos αλλά τίποτα!

Η μητρική είναι η Zenith VNF4ultra της Chaintech

AMD 3200+vENICE

512DDR KINGSTON@4000

Τί μπορεί να φταίει?Ελπίζω να μη χρειαστεί να τρέχω τον η/υ για επισκευή!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

1. Δοκίμασε μπας και δουλέψει χωρίς τα δύο νέα εξαρτήματα που του έβαλες σήμερα.

2. Όταν έκανες την εγκατάσταση, είχες αποφορτίσει τον στατικό ηλεκτρισμό?Ειδικότερα τώρα τον χειμώνα, με τα πουλόβερ, ο στατικός ηλεκτρισμός πάνω μας είναι περισσότερος και υπάρχει η πιθανότητα να σου έκαψε κάτι.Δοκίμασε να τα ξηλώσεις όλα και να αρχίζεις να βάζεις σιγά-σιγά υλικό μέσα, μέχρι να σου κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

η συνδεσμολογία του floppy είναι αντίστροφη.... δηλαδή ας πούμε το bus καλώδιο όπως μπαίνει στην μητρική, στο floppy αντιστρέφεται........

(πως να το εξηγήσω)....

αλλά δεν νομίζω από αυτό να κολλάει....για έλεγξε πως έχεις συνδέσει το floppy...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ όταν σε pc φίλου συνέδεσα μια κάρτα τηλεόρασης και ένα dvd-r. Ξεκινούσε και κολλούσε στην πρώτη οθόνη χωρίς να μπορεί να μπει βίος. Η μητρική ήταν τις άσους. Αυτό που έκανα ήταν να τα aποσυνδεσω έπειτα άνοιξα το pc κανονικά μπήκα στο βίος και έκανα όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Μετά ξεκίνησα τον υπολογιστή και παρατήρησα ότι όσο έπαιρνε ρεύμα το dvd-r κολλούσε όταν έβγαζα το ρεύμα ξεκινούσε κανονικά. Στο τέλος κατάφερα και το έκανα να δουλέψει αλλα δε θυμάμαι τον ακριβή τρόπο. Αυτό που βοηθησε πάντως ήταν οι ρυθμίσεις που έγιναν στο βίος.

Link to comment
Share on other sites

η συνδεσμολογία του floppy είναι αντίστροφη.... δηλαδή ας πούμε το bus καλώδιο όπως μπαίνει στην μητρική, στο floppy αντιστρέφεται........

(πως να το εξηγήσω)....

αλλά δεν νομίζω από αυτό να κολλάει....για έλεγξε πως έχεις συνδέσει το floppy...

Δε φταίει το floppy γιατί το έβγαλα κιόλας για να δω μήπως έφταιγε αυτό!

Εν τω μεταξύ όταν έκανα clear το cmos,εκεί που μου έδειχνε ταχύτητα επεξ.2010mhz, τώρα δείχνει 1940mhz.

Επίσης δείχνει κι ένα πλαίσιο που γράφει "Post code 50".Κοίταξα το εγχειρίδιο της μητρικής αλλά δεν αναφέρει κάτι σχετικό!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ όταν σε pc φίλου συνέδεσα μια κάρτα τηλεόρασης και ένα dvd-r. Ξεκινούσε και κολλούσε στην πρώτη οθόνη χωρίς να μπορεί να μπει βίος. Η μητρική ήταν τις άσους. Αυτό που έκανα ήταν να τα aποσυνδεσω έπειτα άνοιξα το pc κανονικά μπήκα στο βίος και έκανα όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Μετά ξεκίνησα τον υπολογιστή και παρατήρησα ότι όσο έπαιρνε ρεύμα το dvd-r κολλούσε όταν έβγαζα το ρεύμα ξεκινούσε κανονικά. Στο τέλος κατάφερα και το έκανα να δουλέψει αλλα δε θυμάμαι τον ακριβή τρόπο. Αυτό που βοηθησε πάντως ήταν οι ρυθμίσεις που έγιναν στο βίος.

Δεν έπιασε!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.