Jump to content



Benq 1640 Εγγραφή σε Verbatim


ambientc

Recommended Posts

Hemispam καλησπέρα

Μάλλον έγινε παρανόηση στο τα νεύρα μου.Εξηγώ, το συγκεκριμένο σκανάρισμα είναι μετά από 6-7 αλλαγές firmware και 10 περίπου Verbatim -R με τα γνωστά προβλήματα που έχω ξανααναφέρει.Χρησιμοποίησα όλους τους δυνατούς συνδυασμούς enable-disable στο QSuite και αυτό προήλθε από Enable overspeed & solidburn και disable WOPC.Επίσης είναι το πρώτο Dvd από καινούργια 25αδα που μόλις άνοιξα.

Όσον αφορά την ποιότητα εγγραφής για μένα τουλάχιστον είναι καταπληκτική για τους εξής λόγους:

1) Ενώ η υποστηριζόμενη ταχύτητα είναι 8χ γράφτηκε σε12χ

2) Η αναλυση ποιότητας εγγραφής έγινε με ταχύτητα 8χ και όχι με τη συνηθισμένη 4χ πράγμα που όπως έχει αναφερθεί αυξάνει το ποσοστό λαθών.

Εν αναμονή νέων εγγραφών προς επιβεβαίωση της ήδη υπάρχουσας.

Εις το επανιδείν

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε, οπως ειπα η ποιοτητα εγγραφης ειναι οκ (καλο θα ηταν να κανεις τη σαρψση σε 4χ για λογους αναφορας).

Thanx for letting us know - ποσταρε αν εχεις τη διαθεση και καποιο αποτελεσμα απο αλλα μεσα :)

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω 2 ακόμη σκαναρίσματα σε 4χ αυτή τη φορά για να υπάρχει κοινός τόπος αναφοράς.

Το μεν πρώτο είναι Verbatim -r 16x γραμμένο σε ταχύτητα 12χ.

Το δεύτερο είναι That's -r 8x γραμμένο σε ταχύτητα 8χ.

Σχόλια δεκτά και αναμενόμενα.

Έχω την αίσθηση ότι εγγραφή με την εγγραφή το Benq μαθαίνει τα media και τα γράφει καλύτερα.Υπάρχει πιθανότητα να ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι ιδέα μου.

Οι εγγραφές έγιναν με Solidburn & Overspeed On και WOPC Of.

Να' στε καλά

post-1744-1442174277,2757_thumb.jpg

post-1744-1442174277,4555_thumb.jpg

post-1744-1442174277,5817_thumb.jpg

post-1744-1442174277,7051_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να χρησιμοποιείς πάντα (+) δισκάκια και ποτέ (-).

Μέχρι τώρα από την αρχή που πήρα το πρώτο μου Dvd recorder-περίπου πριν 2 χρόνια- μέχρι και σήμερα χρησιμοποιώ πάντα (-)δισκάκια λόγω καλύτερης συμβατότητας με τα home players.Έχω χρησιμοποιήσει όλες τις επιστρώσεις και με διάφορες μάρκες χωρίς να έχω κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα.Τα πρώτα (+) που πήρα είναι τώρα τα Verbatim +r 16x μόνο και μόνο επειδή είχα πρόβλημα με το συγκεκριμένο recorder.Μου έχουν απομείνει περίπου 100 κομάτια.Θα κάψω αυτά και βλέπουμε.Τι διαφορά θα δω με τα (+) δισκάκια;

Ευχαριστώ πάντως για την παρατήρηση-προτροπή.

Link to comment
Share on other sites

Μου θύμισε ο WAntilles ότι ξέχασα να ποστάρω το σκανάρισμα στα Verbatim (+) r 16x.

Από τα πρώτα που έκαψα μετά την τελική επαναφορά του συστήματος.

Γραμμένο 12χ ,δεν θυμάμαι όλες τις ρυθμίσιες αλλά νομίζω όλα enable.

Hemispam πόσταρα όλα τα σκαναρίσματα από τα media που έχω κάψει.Αν πέσει και κάτι άλλο στα χέρια μου θα ξαναποστάρω.

Σχόλια και παρατηρήσεις αναμενόμενα εφ όλης της ύλης.

Να στε καλά

post-1744-1442174277,9728_thumb.jpg

post-1744-1442174278,0733_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα, congratz :)

Έχω την αίσθηση ότι εγγραφή με την εγγραφή το Benq μαθαίνει τα media και τα γράφει καλύτερα.Υπάρχει πιθανότητα να ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι ιδέα μου.

Αυτο ειναι ακριβως αυτο που θα ανεμενε κανεις να κανει το Solidburn: Συμφωνα με αυτη τη τεχνολογια, ο οδηγος καθοριζει μονος του τη στρατηγικη εγγραφης αφου κανει καποια τεστ, μειώνοντας ετσι το ρολο της ενσωματωσης της στρατηγικης εγγραφης στο ιδιο το firmware. Βοηθαει λοιπον αρκετα στη περιπτωση που καποιος χρησιμοποιησει μέσα για τα οποια δεν υπαρχει στρατηγικη εγγραφης στο firmware.

Περισσοτερες πληροφοριες εδω

http://www.opticalstorage.philips.com/about/article-14949.html

Link to comment
Share on other sites

Hemispam καλησπερα

Η αίσθησή μου είναι ότι το 3ο DVD που είναι σχεδόν όλα στο off έχει την καλύτερη ποιότητα παρόλο που το 4ο έχει καλύτερο Quality Score. Αυτό πιστεύω μιας και τα PIE είναι λιγότερα και τα PIF και το JITTER είναι χαμηλότερο.Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.Θέλω αν μπορείς εν τάχει να σχολιάσεις το κάθε σκανάρισμα ξεχωριστά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά που αφιέρωσες χρόνο να ασχοληθείς με τα σκαναρίσματά μου.

Να σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ambientc καλησπερα και καλη χρονια :)

Να ξεκινησω λεγοντας οτι ολα τα αποτελεσματα που εκανες ποστ ειναι πολυ καλα και στην ουσια τωρα "παιζουμε" στις λεπτομερειες - σε διαβεβαιωνω οτι αν ξαναεκανες τις σαρωσεις με τα ιδια μεσα και τον ιδιο οδηγο ενδεχομενως να επαιρνες αποτελεσματα που θα εδειχναν λιγο διαφορετικα και να αλλαζε λιγο η σειρα που εχεις στο μυαλο σου οσον αφορα στη ποιοτητα. Σημασια εχει οτι τα μεσα MMC που χρησιμοποιεις ειναι αντικειμενικα πολυ καλα και οτι ο οδηγος σου τους "φερεται" με σεβασμο :)

Anyway, θα συμφωνησω μαζι σου οτι το 3ο αποτελεσμα ειναι καλυτερο και στα δικα μου ματια κυριως λογο του μικροτερου PIF total και ας ειναι ελαφρως χειροτερο στα Max values των PI PIF.

To jitter ειναι εντελως διαφορετικος κοσμος, δε γνωριζω πολλα drives που να μπορουν να το αναφερουν σωστα και αν το BenQ ειναι ενα απο αυτα. Μπορω να το κοιταξω αλλα σε πρωτη φαση επαναλαμβανω τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.