Jump to content



Προβλημα με X800GTO


MF_III1442169079

Recommended Posts

Παιδια σημαρα μου ηρθαν τα πραγματα. Εβαλα την ATI RADEON X800GTO 256M PCI-E στην μητρικη (ASUS A8N-E) Ανοιγω τον υπολογιστη αλλα η οθονη δεν ανοιγει. Παντως το ανεμιστηρακι της καρτας γραφικων γυρναει...

Τι μπορει να φταιει ?Πρεπει να κανω τπτ πριν επειδη ειναι PCI-E? (Πρωτη φορα βαζω PCI-E γιαυτο ρωταω...)

Link to comment
Share on other sites

1. βεβαιώσου πως έχει συνδέσει καλά το καλώδιο οθόνης-vga

2. φύσα μέσα στο pci-e slot για σκόνη

3. σιγουρέψου πως έχει κουμπώσει καλά

4. βεβαιώσου πως έχεις συνδέσει το καλώδιο κάρτας-τροφοδοτικού ΑΝ έχει

Link to comment
Share on other sites

για τα 3 πρωτα ειμαι σιγουρος. Το αλλο που λες... Εχει ενα 4-pin η καρτα γραφικων πανω αλλα με τι συνδεεται αυτο? Με τροφοδοτικο? δεν εχει το τροφοδοτικο αντιστοιχο καλωδιο για να το συνδεσω

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν δε κάνω λάθος, δε νομίζω να περιμένε κανείς να παίξει χωρίς ρεύμα, και αν μαντεύω σωστά, τα ανεμιστηράκια δουλεύουν επειδή παίρουν λίγο ρεύμα απο ατο pc-e slot....μπορείς να μου δώσεις ένα λίνκ για τη κάρτα σου γιατί πρόσεξα κάτι?

Link to comment
Share on other sites

για τα 3 πρωτα ειμαι σιγουρος. Το αλλο που λες... Εχει ενα 4-pin η καρτα γραφικων πανω αλλα με τι συνδεεται αυτο? Με τροφοδοτικο? δεν εχει το τροφοδοτικο αντιστοιχο καλωδιο για να το συνδεσω

Προφανώς είναι 4pin Molex, οπότε ένα βύσμα molex 4 pin από το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι 4pin Molex, οπότε ένα βύσμα molex 4 pin από το τροφοδοτικό.

...ναι ο λόγος που του ζήτησα λινκ είναι γιατί ενω έψαξα για εικόνες της κάρτας στο google, αυτή δε φαίνεται να φέρει τέτοιο βύσμα επάνω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι molex ειναι τα μικρα τα pin οπως εκεινα πανω στις mobo που μπαινουν τα ανεμιστηρακια... Αλλα δεν εχει μαζι κανα καλωδιο τετοιο ουτε η καρτα γραφικων ουτε η mobo για να το συνδεσω...

Οριστε μια φωτογραφια αν καταλαβετε γιατι ειναι λιγο θαμπη απο κινητο

picture1047uk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α καταλαβα τι φταιει! Εχω ενα τροφοδοτικο παλιο τωρα ποθ δεν εχει το 4pin το προσθετο που μπενει εκτος απο το κανονικο γνωστο το μακρι δηλαδη με λιγα λογια το τροφοδοτικο ειναι 20pin οχι 24...γιαυτο...

Link to comment
Share on other sites

Α καταλαβα τι φταιει! Εχω ενα τροφοδοτικο παλιο τωρα ποθ δεν εχει το 4pin το προσθετο που μπενει εκτος απο το κανονικο γνωστο το μακρι δηλαδη με λιγα λογια το τροφοδοτικο ειναι 20pin οχι 24...γιαυτο...
:035: :035: :035: Τωρα ολα οκ?
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς το ιδιο προβλημα με την X800GTO!!!

δε βρηκα στην αγορά καλωδιο που να ταιριαζει...

το προβλημα εμενα λυθηκε όταν από την εντολή msconfig επελεξα να μη ξεκιναει το ATI catalyst με τα windows...από τότε όλα μια χαρα...

βεβαια ακομα ψαχνω καλωδιο που να ταιριαζει...

Link to comment
Share on other sites

πως εκανες msconfig αφου δεν ανοιγε η οθονη?

Αυτο πρεπει να φταιει γιατι σε ενα αλλο pc που ειχα ξεχασει να βαλω το 4pin αυτο δεν ανοιγε... μολις το εβαλα ανοιξε...

γενικά διαβάζετε κανένα manual, αν δεν ξέρετε πως να την τοποθετήσετε...

είμαι 100% σίγουρος ότι μέσα στο βιβλιαράκι, λέει πως να την εγκαταστήσεις...

δεν κάνει κακό......

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι molex ειναι τα μικρα τα pin οπως εκεινα πανω στις mobo που μπαινουν τα ανεμιστηρακια... Αλλα δεν εχει μαζι κανα καλωδιο τετοιο ουτε η καρτα γραφικων ουτε η mobo για να το συνδεσω...

Οριστε μια φωτογραφια αν καταλαβετε γιατι ειναι λιγο θαμπη απο κινητο

picture1047uk.jpg

Το προβλημα "εστιαζεται" στην αλλαγη κινητου ....πολυ θαμπες τις βγαζει αυτες τις φωτογραφιες μωρε παιδακι μου....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι molex ειναι τα μικρα τα pin οπως εκεινα πανω στις mobo που μπαινουν τα ανεμιστηρακια... Αλλα δεν εχει μαζι κανα καλωδιο τετοιο ουτε η καρτα γραφικων ουτε η mobo για να το συνδεσω...

Οριστε μια φωτογραφια αν καταλαβετε γιατι ειναι λιγο θαμπη απο κινητο

Κάπου είχα δει/διαβάσει για μια MSI (6600GT νομίζω) που έπαιρνε ρεύμα απο το καλώδιο που προορίζεται για το floppy! Κοίτα αν ταιριάζει αυτό του 4pin FDD

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.