Jump to content



οθόνες tft


chrispat

Recommended Posts

ξεκλέβω λίγο χρόνο από το ρεβεγιόν για να πω τα παρακάτω.

Σήμερα ήρθαν τα 2 pc φίλων που παραγγείλαμε από γνωστό online μαγαζί.

Οκ και τα δύο μηχανήματα δουλεύουν άψογα.

Αυτό που θέλω να πω είναι για τις οθόνες tft που τους βάλαμε. Στον ένα βάλαμε την LG 17' LCD L1780Q μια μαύρη. Η οθόνη μιλάμε είναι κόσμημα. Να την βάζεις στο σαλόνι για τους επισκέπτες που λέει ο λόγος. Πολύ καλή ποιότητα, άψογη αισθητική και 8 μς απόκριση για τα παιχνίδια.

Από την άλλη τώρα ήρθε η LG 17'' LCD L1710P η οποία είναι κάπως ποιο φτηνή από την παραπάνω οθόνη. Τι να πω για αυτή την οθόνη. Μάπα το καρπούζι που λένε. Αισθητικά μιλάω πάντα για να μην παρεξηγηθώ. Έχει ένα στήριγμα άλλο πράγμα. Ποιο πολύ πλαστικίλα δεν έχω ξαναδεί. Τεράστια βάση και πολύ περίεργη. Ποιότητα εικόνας από σο είδα είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Τέσπα αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν δεν το βλέπεις το προιόν δεν ξέρεις τι παίρνεις.

Άντε και καλή χρονιά!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ξΤέσπα αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν δεν το βλέπεις το προιόν δεν ξέρεις τι παίρνεις.

Άντε και καλή χρονιά!!!!!!!

Γι΄αυτόν ακριβώς το λόγο θεσπίστηκε και ο παρακάτω νόμος για τις αγορές από απόσταση.

Ο καταναλωτής ακόμη και αν παρήγγειλε τα προϊόντα και τα παρέλαβε, έχει το δικαίωμα να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση χωρίς να χρειάζεται η επίκληση κάποιου λόγου και χωρίς συνέπειες μέσα σε προθεσμία 10 εργάσιμων ημερών από την ημερομηνία παραλαβής, επιστρέφοντας το αγαθό στην αρχική του κατάσταση

http://www.kepka.gr/Grk/Lgs/Legislation/02.htm

;)

Kαλή Χρονιά και σε σένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλή Χρονια...Φιλε όντως η LG 1780Q όπως και οι 1980Q(ίδιες απλά 19"ίντες)Είναι απλός ένα κόσμημα για τον χώρο που το έχεις ήμουν έτοιμος να πάρω εκείνη και ξαφνικά χωρίς να ξέρω tpt εγώ μου έφερε μια nec ο μπαμπάς μου MultiSync LCD1770NX από σχεδιασμό καλούτσικη είναι και από ποιότητα την παλεύει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παίδες μια μικρή βοήθεια...

...φτιάχνω ένα μηχανάκι για την αδερφή μου και όπως έχουν έρθει τα πράγματα (απο οικονομικής απόψεως) πρέπει να επιλέξω ένα φτηνό μοντέλο...

...κοίταξα πρώτα για LG επειδή έχει και την εγγύηση 0 πιξελ, είναι και όμορφες εξωτερικά...σκέφτομαι λοιπόν κάποια απο τις ακόλουθες τρείς:

- LG L1710P: Αυτή η οθόνη τί πανελ έχει;

Στο prad λέσει S-IPS, 16.7 βάθος χρώματος, 16ms, 550:1 αντίθεση, οριζόντια κίνηση στον άξονα κ΄pivot με ενδεικτική τιμή 392€

Στην ιστοσελίδα του προϊόντος αναφέρει 16.2 βάθος χρώματος, 450:1 αντίθεση, μη κινηση στον οριζόντιο άξονα, όχι pivot ενώ στο eshop κοστίζει 252€

Το καλό είναι ότι έχει DVI, usb hub, ρύθμιση καθ' ύψος (όχι πως θα χρειαστεί)

- LG 1750SQ: ΤΝ πανελ, οριζόντια ρύθμιση, TCO 03

- LG L1717S-Black: Κυρίως κόσμημα για το γραφείο, Τν πανελ, χωρίς οριζόντια ή κάθετη ρύθμιση...

Αν έχετε κάτι να προτείνετε μέχρι τα ~250€, παρακαλώ...απο τις παραπάνω όμως ποιά θα διαλέγατε και όποιοι έχουν δουλέψει κάποια, παρακαλώ εντυπωσεις...

Κι αυτό είναι το σύστημα που έχω φτιάξει..

Το σύστημα όπως το έχω φτιάξει προς το παρόν είναι το εξής...

Σκεφτόμουν να βάλω την Asrock 939SAta2, αλλά λόγω ενός επιπλέον χρόνου εγγύησης της Asus και της ευκολότερης εγκατάστασης των οδηγών - σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνει φορματ κάποια στιγμή η αδερφή μου, καθώς θα επισκεφθεί μονο μια ιστοσελίδα για να τους κατεβάσει. Υπάρχει βέβαια και το μοντέλο με απλό Nf4 που διαφέρει ουσιαστικά μόνο ως προς την μη υποστήριξη SATA2 δίσκων...10€ είναι η διαφορά μεταξυ των δύο μητρικών της Asus.

clipboard025uq.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω οτι εχω LG την L1730S και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Ειναι η 2η βεβαια που εχω γιατι η 1η μολις την ανοιξα ειχε ενα μπλε καμμενο pixel αλλα τους πηρα τηλεφωνο και την επομενη μερα ειχα καινουρια και εδω και 1,5 χρονο που την εχω ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Με μια μικρή αναδιαμόρφωση του συστήματος μπορούν να προστεθούν ως επιλογές και οι εξής οθόνες.

- PHILIPS 170X6FB: ομορφούλα, αλλά χωρίς ρυθμίσεις καθ' ύψος κτλ. Εγγύηση perfect panel

http://www.e-shop.gr/showDetail_per.phtml?id=PER.156296

- PHILIPS 170P6EG ίδια εγγύηση και ευκολίες που στερείται η παραπάνω.

http://www.e-shop.gr/showDetail_per.phtml?id=PER.156287

- LG L1730P

http://www.e-shop.gr/showDetail_per.phtml?id=PER.168256

Μέχρι τα 300€ παλεύεται δλδ. Επίσης μιας και η αδερφή μου δεν πρόκειται να παίζει παιχνίδια μήπως να προτιμήσω κάποια κάρτα στη κατηγορία τιμής της 6200 και να βάλω τα 50€ που περισσεύουν (απο την 6600) στην οθόνη; Ως προς την μητρική έχω μάλλον καταλήξει στην Asrock, που λόγω χαμηλότερου κόστους, μού επιτρέπει να δώσω περισσότερο βάρος αλλού...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κι αυτό μια πιθανότητα...γι αυτό ρωτάω αν θα ήταν καλύτερα να πάω σε κάρτα γραφικών τάξης τιμής ~60€ και να πάω σε κάποια καλύτερη 17άρα με DVI (όπως παρέθεσα μερικές παραπάνω) ή σε φτηνή 19άρα χωρίς DVI

- PHILIPS 190C6FS όμορφη, αλλά χωρίς dvi και χωρίς εγγύηση perfect panel

http://www.e-shop.gr/showDetail_per.phtml?id=PER.156299

- PHILIPS 190S6FG τα ίδια χωρίς το "όμορφη"

- LG 1950SQ υψηλότερος λόγος αντίθεσης, χωρίς dvi, με εγγύηση Lg

- LG L1917S-BN χαμηλότερος σε σχέση με την προηγούμενη λόγος αντίθεσης, χωρίς dvi, αλλά πιο όμορφη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή πρέπει να φοράει το ίδιο πανελ με τις άλλες 17άρες Philips που παρέθεσα με μερικές διαφορε΄ς στον σχεδιασμό/αισθητική...τελικά η 19άρα μάλλον είναι υπερβολή...

Link to comment
Share on other sites

έχω ψιλοκαταλήξει στην PHILIPS 170P6EG...αν και δεν είναι τόσο όμορφη όσο αυτή που δικαίως αρέσει στον vadergr, είναι πιο εργονομική και ρυθμίσιμη...αν κρίνω απο τη δική μου εμπειρία μακροπρόθεσμα είναι καλύτερη η εργονομία απ' το σχέδιο...παρέχεται και το dvi καλώδιο...

http://www.consumer.philips.com/consumer/catalog/catalog.jsp?fredhopperpage=compare.jsp&fhquery=fh_view%3Dcompare&clickEventData=fh_location%3D%2F%2Fconsumer%2Fel_GR%2Fcategories%3Ccatalog_gr_consumer%2Fcategories%3Cmonitors_pc_peripherals_gr_gr_consumer%2Fcategories%3Clcd_monitors_ca_gr_consumer%2Fcategories%3C%7Blcd_monitors_17_su_gr_consumer%7D&fhquery=fh_location%3Dfh_location%3D%2F%2Fconsumer%2Fel_GR%2Fcategories%3Ccatalog_gr_consumer%2Fcategories%3Cmonitors_pc_peripherals_gr_gr_consumer%2Fcategories%3Clcd_monitors_ca_gr_consumer%2Fcategories%3C%7Blcd_monitors_17_su_gr_consumer%7D&activeCategory=MONITORS_PC_PERIPHERALS_GR_GR_CONSUMER&language=el&country=GR&catalogType=CONSUMER&fhquery=fh_secondid%3D170P6EG_00_GR_CONSUMER&fhquery=fh_secondid%3D170P6ES_00_GR_CONSUMER&fhquery=fh_secondid%3D170X6FB_00_GR_CONSUMER

Απ' την άλλη, ο υπολογιστής θα είναι στο σαλόνι...και την αδερφή μου μπορέι να μην την πειράζει τόσο (να παρεχόταν το dvi καλώδιο έστω)...

...θα τη ρωτήσω...εξάλλου η διαφορά τιμης είναι σχεδόν ανύπαρκτη...

...ολίγον γελοία ερώτηση...μ' αυτο το μοντέλο θα ταίριαζε περισσότερο λευκό ή μαύρο πληκτρολόγιο ποντίκι (και το Hec 6AR6 κουτί - μαύρο ασημί)

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα θα πάρει μάλλον την ακόλουθη περίπου μορφή...στα 918€...

αν υπάρξουν παράπονα για τη τιμή ίσως προτιμηθεί μια υποδεέστερη κάρτα γραφικών και εξαιρεθεί και το μοντεμάκι (πουα αμφιβάλλω αν θα το χρησιμοποιεί το αδέρφι μιας και έχει ψύχωση με τους λογαριασμούς οτε), ώστε η τιμή να πέσει στα ~860...

clipboard02a8jq.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.