Jump to content



Seagate η Maxtor??


gourdo

Recommended Posts

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Ασφαλώς, μικρή αλλαγή στο σήμα της εταιρείας δεν σημαίνει τίποτε...

...απλώς προσπαθώ να καταλάβω αν πρόκειται απλώς για αντι-κινεζική υστερία ή υφίσταται τεκμηριωμένα κάποιο πρόβλημα με κάποιο εργοστάσιο παραγωγής, απ' όπου προέρχονται οι δίσκοι με αυτή την μικρή παραλλαγή στην ονομασία...

...μου δίνει λίγο περίεργες ενδείξεις SMART το hddhealth κι έλεγα μήπως τρέχει τίποτα...

Να σου ζητήσω μια χάρη;

Μπορείς να εγκαταστήσεις το Hard Drive Inspector και να μου πείς τί τιμή σου δίνει για κάποιο "Unknown Atriibute_190";

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ...

Παρόμοια συμπεριφορά βλέπω και σε σένα στην εν λόγω μέτρηση, υψηλότερη τιμή έχει βέβαια, αλλά και πάλι όχι κοντά στο 100%...έχουμε και το ίδιο firmware..

...ίσως πρόκειται για κάτι άλλο, μη προβληματικό...

..θα στείλω μάλλον email στην Maxtor, μήπως και μας διαφωτίσει...

Link to comment
Share on other sites

Για τα μοντέλα που παρουσιάζουν ασυμβατότητα με τον ελεγκτή NF4 ιδού τί λέει η Maxtor

"The following issues have been identified with Maxtor SATA II drives and the nVidia nForce4 controller.

# No detection

# Anomalous behavior such as data corruption

Note: This solution is only to be applied to the listed products and only when used with the nForce4 chipset. If you are unsure as to which chipset you have, contact your motherboard manufacturer or visit your motherboard manufacturer's website for clarification.

The drives affected are those with model numbers starting with:

# 6V- (DiamondMax 10)

# 6H- (DiamondMax 11)

# 7V- (Maxline III)

# 7H- (MaxLine Pro 500)

A firmware upgrade to resolve these issues for Maxtor SATA II drives is available by contacting Maxtor Support. Please have the drive serial number and the Code number available, which will be listed on the top label of the drive itself."

http://maxtor.custhelp.com/cgi-bin/maxtor.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=2685&p_created=1136595488&p_sid=ZJSmUJ_h&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPTEmcF9zb3J0X2J5PSZwX2dyaWRzb3J0PSZwX3Jvd19jbnQ9MjQmcF9wcm9kcz0mcF9jYXRzPSZwX3B2PSZwX2N2PSZwX3NlYXJjaF90eXBlPWFuc3dlcnMuc2VhcmNoX25sJnBfcGFnZT0xJnBfc2VhcmNoX3RleHQ9ZmlybXdhcmU*&p_li=&p_topview=1

Link to comment
Share on other sites

είδες ακόμα και η maxtor με μικρό x το γραφει :)

πάντως ο δικός μου δεν είχε κανένα πρόβλημα βεβαια είναι δίσκος που η ημερομηνία παραγωγής του είναι κυριολεκτικά λιγότερο από 20 μέρες αφότου τον πήρα:)άρα προφανώς θα έχει και το σωστό Firmware

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Στέλλα...δεν το είχε πιάσει το μάτι μου το συγκεκριμένο μήνυμα...

Εμένα οι ανησυχίες μου προέκυψαν απο την απότομη πτώση της τιμής του χαρακτηριστικού Smart του δίσκου...

Έστειλα πάντως μήνυμα στην Μαξτορ για πληροφορίες σχετικά με το νεότερο firmware για τον 7L300S0, 7V300F0, 6V300F0...κανονικά έπρεπε να δώσω και σειριακό αριθμό, αλλά είμαι εκτός βάσης και δεν έχω πρόσβαση στον πρώτο, ο τελευταίος δε αναμένεται...

Πάντως όλοι οι δίσκοι Sata2 της Maxtor είναι αρκετά καινουριοι στην αγορά, ειδικά στην Ελλάδα...το γεγονός ότι συμπεριλαμβάνονται κι αυτοί στη λίστα ασυμβατότητας μπορεί να σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο νεότερο firmware που να μην είχε ενσωματωθεί σε σκληρό δίσκο πριν την επίσημη ανακοίνωση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.