Jump to content



Πρόβλημα ή λάθος ρύθμιση σε Sony sdm-Hs75P


Diasel

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Πριν δυο μέρες αγόρασα την παραπανω οθόνη και οταν δοκίμασα να παίξω pro evolution soccer 5 παρατήρησα να μου κάνει ένα σπάσιμο της εικόνας σαν γραμμή που διασκίζει κάθετα την οθόνη.Έριξα αναλύσεις (game) έβαλα νέους drivers στην κάρτα γραφικών (asus 9800xt) αλλά τπτ.Τέλος είπα να δοκιμάσω να παίξω το game στην παλιά μου οθόνη μια philips briliance 109P4 (Crt) και διαπίστωσα οτι έτρεχε μια χαρα χωρίς σπασίματα εικόνας και σε αναλύσεις ικανοποιητικές.Ετσι πίστικα πως δεν ειναι σίγουρα θέμα κάρτας.Την sony την εχω στα 1280Χ960 (60hz αρχικα και στη συνεχεια δοκιμασα 120hz παρατηρώντας βελτίωση) και ειναι συνδεδεμενη στη dvi θυρα ενώ τη philips στα 1280χ960 120hz d-sub.Ξέρει κανείς τι μπορεί να φτέει?Είναι ελλατωματική η sony η πρεπει να κάνω κάποια ρύθμιση?Να σημειώσω οτι το σπάσιμο στην εικόνα παρουσιάζεται σε γρήγορο ρυθμό του παιχνιδιού (εναλλαγή εικόνας).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου κάνει και η Fujitsu-Siemens P19-2. Πιστεύω ότι είναι αδυναμία του panel να αποδώσει την γρήγορη κίνηση σωστά. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό.

Αν βέβαια, κάποιος έχει άλλη άποψη, θα ήθελα και γω να την ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλη αποψη ειναι ΕΙΖΟ rulleeeezzzzzzzzz

Πλακα κάνω

Εαν εχετε ATI βαλτε το control center και παιξτε με τις overlay ρυθμίσεις. H οθόνη πάντα στην native αναλυση του πάνελ. Of τα διαφορα settings για αυτοματη επαναφορά απο σφάλμα (δεν θυμάμαι πως λέγονται) και δοκιμή με το hardware acceleration στο of.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου κάνει και η Fujitsu-Siemens P19-2. Πιστεύω ότι είναι αδυναμία του panel να αποδώσει την γρήγορη κίνηση σωστά. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό.

Αν βέβαια, κάποιος έχει άλλη άποψη, θα ήθελα και γω να την ακούσω.

Αυτό μου κάνει και η eizo s1910 που αγορασα τα χριστουγεννα και αναρωτιομουνα τι να φταιει?

Με pro evolusion soccer 4.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου κάνει και η eizo s1910 που αγορασα τα χριστουγεννα και αναρωτιομουνα τι να φταιει?

Με pro evolusion soccer 4.

Συμβαίνει λοιπόν σε πολλούς απ' ότι φαίνεται... :120:

:017: Δεν ξέρω βρε παιδιά... Δεν το έψαξα παραπάνω, γιατί δεν παίζω παιχνίδια και δεν με ενοχλεί τόσο.

Δυστυχώς δεν έχω πιά και χρόνο για πολλούς πειραματισμούς :(.

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο, απο τα 7 μηχανηματα που εχω δει με tft στο pro evo που ανεφερα τα 4 ειναι συνδεμενα στη d-sub (κ το δικο μου ετσι ειναι) κ ομως αυτη η γραμμη υπαρχει.Anyway εμενα δε με ενοχλει καθολου κ ετσι κ αλλιως παιζω ελαχιστα pro evo

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα.

Πριν δυο μέρες αγόρασα την παραπανω οθόνη και οταν δοκίμασα να παίξω pro evolution soccer 5 παρατήρησα να μου κάνει ένα σπάσιμο της εικόνας σαν γραμμή .

τελικα βρηκες λυση? γιατι εγω ακομα ψαχνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έπαθα σε συγκεκριμένο παιχνίδι (Magic Ball 2) και μόνο όταν πήγα να το παίξω με ενεργοποιημένο το SLI. Απενεργοποιώντας το Sli δεν το ξαναέκανε. Αυτό που νομίζω είναι ότι εφαρμογές μπορεί να έχουν πρόβλημα και το κάνουν και όχι αναγκαστικά η οθόνη. Ας πούμε το Autocad μου κάνει πάντα κόλπα με SLI.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου κάνει και η eizo s1910 που αγορασα τα χριστουγεννα και αναρωτιομουνα τι να φταιει?

Με pro evolusion soccer 4.

τελικα δεν φταιει φυσικα η οθονη ,απλα επρεπε να ενεργοποιησω το vertical sync στους drives της καρτας γραφικων και εξαφανιστηκαν ολες οι γραμμες στα γραφικα.(το διαβασα στο καινουργιο PC WORLD).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.