Jump to content



Σχετικά με raid


jdogos

Recommended Posts

Καλημέρα σας.Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum.Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω raid τους 2σκληρούς που έχω στο σύστημα μου.Οι σκληροί είναι western digital 200GB και η μητρική κάρτα είναι gigabyte GA-ΘΙ915 DUO PRO.Να σημειώσω ότι στον ένα σκληρό έχω κάνει 3 partition.Θα χρειαστεί να γίνει format?

Ευχαριστώ

Δημήτρης :p

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλος ήρθες στην παρέα μας.

Θα ήθελα να μας πεις αν θέλεις να κανεις raid 0 ή 1

Δηλαδή mirroring ή stripping

Επίσης θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις τους κανονισμούς του φορουμ στους οποίους αναφέρεται οτι απαγορεύονται τα greekenglish. Σε παρακαλώ να κάνεις edit το μύνημά σου και να το γράψεις στα ελληνικα

Αν δεν το γνωρίζεις, θα σε πληροφορήσω ότι το σάιτ μας διαθέτει ενσωματωμένο πρόγραμμα μετατροπής των greeklish σε ελληνικά. Οι σχετικές οδηγίες βρίσκονται εδώ.

Θα σε παρακαλέσω να χρησιμοποιείς το πρόγραμμα αυτό, εαν δυσκολεύεσαι να γράφεις ελληνικά.

Ευχαριστώ

Σύμφωνα με το site της μητρικής σου, μπορείς να κάνεις raid.

Σε περίπτωση που θέλεις mirroring(για ασφάλεια) δεν είναι απαράιτητο να σβήσεις τον ένα δίσκο.

Αν όμως πας για stripping (επιδοσεις) τότε υποχρεωτικά θα πρέπει να χαθούν τα πάντα από τους δίσκους.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.