Jump to content



OCZ ή Thermaltake


HikariNoRevan

Recommended Posts

Το τροφοδοτικό που έχω τώρα είναι ένα ψιλο-noname super flower 500W το οποίο το είχα πάρει πριν κάνα δίμηνο αλλά τώρα μου κάνει κάτι περίεργους κριτσινωτούς θορύβους και θα το πάω για εγγύηση. Έτσι λέω να χτυπήσω ένα καινούριο, και αυτό να το βάλω στο δευτερο σύστημα από παλια εξαρτήματα που στήνω (Athlon Xp 2000, Radeon 9600). Είμαι μεταξύ των δύο:

THERMALTAKE POWER 500W http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.650468

OCZ MODSTREAM 520W http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700219

Άν πάλι έχετε κάποιο καλύτερο υπόψη γύρω στα 120-130 euros (κατά προτίμηση με αποσπώμενα καλώδια) φυσικά και θα είναι ευπρόσδεκτο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήρα το OCZ Modstream 520W και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος και με ένα εκτενές ψάξιμο που έκανα κατέληξα εκεί και λόγο ποιότητας και λόγο δυνατοτήτων...

Αυτό που μπορώ να σου πω σίγουρα είναι πως είναι πολύ αθόρυβο... αν δεν είχα την κάρτα γραφικών το pc δεν θα ακουγόταν καθόλου! Όσο για την αντοχή στο χρόνο δεν νομίζω πως θα έχεις prob... τα 3 χρονια που έχει εγγύηση είναι αρκετά πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

παντως το ενερμαξ αν το παρεις στο κανδαλφ δεν θα μπορεις να βαλεις την μπαρα που εχει για να στηριζει το τροφοδοτικο...εχω το αρμορ και το συγκεκριμενο τροφοδοτικο και δεν την περασα...λεπτομερια αλλα την αναφερω :)

Link to comment
Share on other sites

παντως το ενερμαξ αν το παρεις στο κανδαλφ δεν θα μπορεις να βαλεις την μπαρα που εχει για να στηριζει το τροφοδοτικο...εχω το αρμορ και το συγκεκριμενο τροφοδοτικο και δεν την περασα...λεπτομερια αλλα την αναφερω :)

Ποια μπάρα είναι αυτή; Για δώσε καμία φωτό, αν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

παντως το ενερμαξ αν το παρεις στο κανδαλφ δεν θα μπορεις να βαλεις την μπαρα που εχει για να στηριζει το τροφοδοτικο...εχω το αρμορ και το συγκεκριμενο τροφοδοτικο και δεν την περασα...λεπτομερια αλλα την αναφερω :)

Βασικά δεν την έχω βάλει, βαρέθηκα να ψάξω πως μπαίνει:) οπότε μάλλον δεν θα είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν μπορω να στειλω φωτο. να σου εξηγησω οσο μπορω...Δεν ξερω γιατι και πως αλλα αμα βαλεις ενα "απλο" τροφοδοτικο , στο εν λογο κουτι υπαρχει μια μικρη μεταλικη μπαρα η οποια βιδωνει και "ασφαλιζει" το τροφοδοτικο , απο πισω ,στην θεση του...ψιλοαχρηστη θα λεγα και με απασχολησε κανα τεταρτο μεχρι να καταλαβω πως μπαινει αλλα τελικα την εβαλα.Με το enermax ομως δεν χωρουσε να μπει.Ελπιζω να καταλαβες

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν μπορω να στειλω φωτο. να σου εξηγησω οσο μπορω...Δεν ξερω γιατι και πως αλλα αμα βαλεις ενα "απλο" τροφοδοτικο , στο εν λογο κουτι υπαρχει μια μικρη μεταλικη μπαρα η οποια βιδωνει και "ασφαλιζει" το τροφοδοτικο , απο πισω ,στην θεση του...ψιλοαχρηστη θα λεγα και με απασχολησε κανα τεταρτο μεχρι να καταλαβω πως μπαινει αλλα τελικα την εβαλα.Με το enermax ομως δεν χωρουσε να μπει.Ελπιζω να καταλαβες

Βρήκα μία φωτογραφία. Σε περίεργη θέση έχουν το τροφοδοτικό...

8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ιδού λοιπόν η εν λόγω μπάρα. Σε καμία από τις 2 εικόνες δεν είναι ασφαλισμένη γιατί δεν χωράει το τροφοδοτικό, παρ' όλα αυτά είναι στο σωστό ύψος και θέση

http://img39.imageshack.us/img39/4545/dscn09145yw.jpg

http://img7.imageshack.us/img7/1197/dscn09154ge.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα ήρθε το ModStream. Παρατήρησα όμως τα εξής:

Τα καλώδιά του είναι πολύ σκλήρα και δύσκαμπτα :065:

Επίσης είναι η ιδέα μου ή κάνει ένα σαν πολύ ελαφρύ σφύριγμα όταν λειτουργεί? :009:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα ήρθε το ModStream. Παρατήρησα όμως τα εξής:

Τα καλώδιά του είναι πολύ σκλήρα και δύσκαμπτα :065:

Αυτό είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα των αφαιρούμενων καλωδίων απ' ότι φαίνεται. Και το Tagan Easycon που έχω, έτσι είναι :085:

Επίσης είναι η ιδέα μου ή κάνει ένα σαν πολύ ελαφρύ σφύριγμα όταν λειτουργεί? :009:

To ιδιο μου έκανε και ένα Heroichi Windmill. RMA με την μία. Εμένα μου το άλλαξαν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου έχω το Modstream και ελαφρύ σφύριγμα δεν κάνει... αντίθετος είναι απίστευτα αθόρυβο θα έλεγα... όντως είναι δύσκαμπτα τα καλώδια και με δυσκόλεψαν να τα περάσω από το πίσω μέρος τις μητρικής!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου έχω το Modstream και ελαφρύ σφύριγμα δεν κάνει... αντίθετος είναι απίστευτα αθόρυβο θα έλεγα... όντως είναι δύσκαμπτα τα καλώδια και με δυσκόλεψαν να τα περάσω από το πίσω μέρος τις μητρικής!

Έχεις την καλοσύνη να κάνεις το εξής, από την πίσω μεριά περίπου στα 10-20 εκατοστά να ελένξεις αν ακούγεται ενα κάπως βζζζτ :030: σαν να είναι από τη λειτουργία του τροφοδοτικού. Άυτό ακούω. Από μπρος δεν ακούγεται, ούτε από μεγάλη απόσταση, όμως προβληματίζομαι γιατί το προηγούμενο νομίζω δεν έκανε κάποιο τέτοιο θόρυβο. Τουλάχιστον θα σιγουρευτώ αν πρέπει να το στείλώ για εγγύηση ή όχι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.