Jump to content



Ανάκτηση δεδομένων από (μάλλον) καμένο δίσκο!


lordelesar

Recommended Posts

Μόλις με πήρε ο κολλητός και μου είπε ότι μόλις τοποθέτησε το καινούριο 512άρι dimmάκι, πατάει το κουμπί και τσαφ, σκάει το τροφοδοτικό. Μύρισε όλο το δωμάτιο λέει και το πρώτο που κοίταξε είναι ο δίσκος. Από κάτω λέει στην πλακέτα είναι ένα τσιπάκι λυωμένο.

Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες, ούτε τι άλλο έχει καεί ούτε τι ακριβώς συνέβη, δεν ήμουν εκεί, απλά το παλικάρι θέλει να σώσει ό,τι μπορέσει από τον δίσκο.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ανακτήσουμε τα δεδομένα? Αν όχι εμείς, ξέρει κανείς καμιά εταιρία ανάκτησης και περίπου για τι τιμές μιλάμε?

Ο δίσκος είναι ένας WD2000JB, με καμιά 80αριά gigs δεδομένων μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πήρε ο κολλητός και μου είπε ότι μόλις τοποθέτησε το καινούριο 512άρι dimmάκι, πατάει το κουμπί και τσαφ, σκάει το τροφοδοτικό. Μύρισε όλο το δωμάτιο λέει και το πρώτο που κοίταξε είναι ο δίσκος. Από κάτω λέει στην πλακέτα είναι ένα τσιπάκι λυωμένο.

Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες, ούτε τι άλλο έχει καεί ούτε τι ακριβώς συνέβη, δεν ήμουν εκεί, απλά το παλικάρι θέλει να σώσει ό,τι μπορέσει από τον δίσκο.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ανακτήσουμε τα δεδομένα? Αν όχι εμείς, ξέρει κανείς καμιά εταιρία ανάκτησης και περίπου για τι τιμές μιλάμε?

Ο δίσκος είναι ένας WD2000JB, με καμιά 80αριά gigs δεδομένων μέσα.

Οι εταιρείες ανακτησης παιρνουν αρκετα λεφτά. Αν τα χρειάζεται τα δεδομενα και ειναι διατεθημένος να πληρώσει γιατι δε κάνει το εξής: Να αγορασει εναν ολόιδιο δίσκο και να βαλει την πλακέτα στον καμμένο και να τον βάλει να δουλεψει ώστε να πάρει τα δεδομενα. Αν είναι τυχερός δε θα έχει πειραχτεί η κεφαλή του δισκου. Προσεξε όμως η πλακετα που θα πρέπει να βάλει πρέπει να ειναι ολόιδια. Λογικά δε θα δυσκολευτει να βρει εναν 200αρη WD JB ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν τον δίσκο μπορεί να τον δει είτε μέσα από βίος είτε να τον βλέπει έστω και στο Computer Managment τότε προγράμματα όπως το Get Back Data μάλλον θα κάνουν την δουλειά του

Το συγκεκριμένο prog το έχω δοκιμάσει και έχει δουλέψει μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την πλακέτα το σκέφτηκα και εγώ και μάλιστα έχω έναν τέτοιο δίσκο, αλλά δεν είμαι σίγουρος, πριν το δω με τα μάτια μου, τι άλλο έχει καεί. Ευελπιστώ να είναι μόνο η πλακέτα γιατί δεν έχει πουθενά backup και είναι πανικόβλητος...Θα δείξει αύριο.

Θα πάω αύριο να δω και τι άλλο εκτός του δίσκου πήρε μαζί του το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Οτι είναι ίδιος ο δικός μου με τον "θανόντα" είναι. Απλά δεν ξέρω γιατί δεν θέλω να χαλάσω τον δικό μου σε πρώτη φάση και σε δεύτερη ακόμα δεν είμαι σίγουρος τι έχει καεί..

Link to comment
Share on other sites

Κοίταμ αν έχει σημαντικά δεδομένα μέσα, τα 100+ που μπορεί να κάνει ένας ίδιος δίκσος δεν είναι τίποτα μπροστά στα 1000+ που θα ζητήσουν οι εταιρείες ανάκτησης Δεδομένων.Αν δεν βρεί ίδιο δίσκο , ας αγοράσει σε σένα έναν 200άρι να βάλεις τα δικάσ ου δεδομένα και ας πάρει τον δικό σου για πειράματα. Αν δεν δουλέψει έτσι μάλλον έχει αρπάξει και το "εσωτερικό" του δίσκου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.