Jump to content



sata or sata2


DiM1442169068

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω έναν ακόμα σκληρό και λέω να χτυπήσω έναν SATA 250GB. Το MB μου έχει πάνω nforce3 και δε έχει sata2. Όμως διάβασα πως υπάρχει μια συμβατότητα και μπορούν να παίξουν οι sata2 σκληροί σε sata.

Το ερώτημα μου είναι θα παίξει ο sata2 σκληρός προς το παρόν στο υπάρχον nforce3 mothebord μου (εννοείτε με ταχύτητες sata) ? Ώστε σε μερικούς μήνες που θα κάνω αναβάθμιση και θα έχει το νέο motherbord sata2 να μπορώ να τον αξιοποιήσω πλήρως?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι Maxtor Sata II έχουν jumper Sata150 / Sata300 οπότε εκμηδενίζεις οποιαδήποτε προβλήματα συμβατότητας motherboard / controller / chipset κλπ που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς.

Από την άλλη έχω πληρώσει πολύ ακριβά τις κακοτεχνίες τις Maxtor και δεν θα σου το συνιστούσα σε καμία περίπτωση.

Γενικότερα έχε υπόψη σου ότι τα βασικότερα προβλήματα είναι με VIA Chipsets και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το nf3.

Τέλος η δική μου γνώμη είναι να προτιμήσεις ένα Hitachi Sata150 για την αξιοπιστία του και το πολύ καλό after sale της ίδιας της Hitachi (εν αντιθέτως το αισχρό της Maxtor) και σαφώς τις επιδόσεις του…

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα για WD να προτιμήσω αίντε και HITACHI όπως λες αυτοί οι 2 δεν έχουν jumper Sata150 / Sata300 ??? γιατί και γω maxtor δε θέλω να αγοράσω.

WD πλην των raptors δεν έχω και δεν ξέρω. Επίσης και οι Hitachi που έχω είναι IDE και SataI οπότε πάλι δεν μπορώ να βοηθήσω. Μπορείς όμως να δεις από τα site τους, συνήθως στο support / service έχουν σχετικές πληροφορίες για τα jumper settings.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου έριξα μια ματια στο site της HITACHI και λέει αυτό

"The T7K250 provides all of these enhancements to enable faster data access and better power management to the system. The drive is also backward compatible for those wishing to upgrade their storage of SATA 1.0 systems."

http://www.hitachigst.com/hdd/support/t7k250/t7k250_ov.htm

Aρα από τι καταλαβαίνω έχει την δυανατότητα να παίξει σε και σε SATA. Μπορεί κάποιος παρακαλώ να το επιβεβαίωση εάν γνωρίζει κάτι επί αυτού?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Oh yeap..!!! Πως δεν το θυμήθηκα. Οι Hitachi δεν έχουν καθόλου jumpers εξωτερικά αλλά η αλλαγή Sata150 με Sata300 γίνεται με το πρόγραμμα HGST Drive Feature Tool, και default πρέπει να είναι στο 150MBps…

image.php?src=4035&ts=1115787526

It is important to note that for compatibility, the T7K250 comes set to 1.5 Gb/s by default. You are going to have to set it to 3 Gb/s yourself, using the HFST Drive Feature Tool

Full review για περισσότερες λεπτομέρειες:

http://www.hardcoreware.net/reviews/review-283-1.htm

Άλλα reviews

http://www.cluboc.net/reviews/hard_drives/hitachi/T7K250/

http://techreport.com/reviews/2005q3/deskstar-7k500/index.x?pg=1

Το πρόγραμμα μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ.

http://www.hitachigst.com/hdd/support/download.htm

Ελπίζω να σε κάλυψα. Νομίζω είναι αυτό που ζητάς και μακάρι να μπορούσα να δώσω πίσω τους Maxtor που πήρα… Hitachi all the way… :023:

Link to comment
Share on other sites

Aψογος φιλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την HELP. Το έψαξα και γω και σε αλλα review φαίνεται παρα πολύ καλός και γρήγορος. Πάντως όταν τον γύρισαν σε SATA2 μην σου πω ότι πήγε και λίγο χειρότερα από είδα και στα δικά σου review και σε αυτά που δα χτες.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι και γω θύμα έπεσα με τα sataII features και τους Maxtor ενώ αρχικά είχα σκοπό να πάρω τους 250άριδες Hitachi Sata 150…

Anyway χτύπα τον και αν μελλοντικά πάρεις controller ή μητρική με SataII μπορείς να κάνεις τα δικά σου συγκριτικά…

Έχε επίσης υπόψη σου ότι σε περίπτωση που ο δίσκος είναι ελαττωματικός μπορείς να τον στείλεις απευθείας στην Hitachi με online rma request χωρίς e-mail τηλέφωνα και βαβούρα. Αργεί λίγο αλλά αξίζει. Έχω στείλει ένα 40άρη και έκανε περίπου στο μήνα να έρθει ο καινούριος αλλά πίστεψε με έχω κάνει και περισσότερο από τα δικά μας μαγαζιά…

Link to comment
Share on other sites

κατι που προσεξα πριν λιγο.εχω τον barracuda sata II.ενω η μητρικη υποστιριζει και ultra ata 133 mode ο δισκος παιζει στα u.ata 100.why?

και στο bios τον εχει να πηγαινει μεχρι udma5 ενω θα`πρεπε μεχρι udma6 (sata1).

Link to comment
Share on other sites

κατι που προσεξα πριν λιγο.εχω τον barracuda sata II.ενω η μητρικη υποστιριζει και ultra ata 133 mode ο δισκος παιζει στα u.ata 100.why?

και στο bios τον εχει να πηγαινει μεχρι udma5 ενω θα`πρεπε μεχρι udma6 (sata1).

Υπάρχει σε πολλές μητρικές επιλογή στο bios για να το αλλάξεις όπως επίσης και πολλοί PCI controllers έχουν software από το οποίο ορίζεις το dma/pio αρκεί να το υποστιρίζουν...

Link to comment
Share on other sites

ουτως η αλλως δεν μου κανει προβλημα στις επιδοσεις.με το HDtach μου βγαζει ακριβως τις ιδιες επιδοσεις με εναν udma6.

οποτε λογικα δουλευει σωστα σαν sata 1.απλα δεν θα επρεπε να το δειχνει κιολας στο configuration του?

τεσπα..

Link to comment
Share on other sites

ουτως η αλλως δεν μου κανει προβλημα στις επιδοσεις.με το HDtach μου βγαζει ακριβως τις ιδιες επιδοσεις με εναν udma6.

οποτε λογικα δουλευει σωστα σαν sata 1.απλα δεν θα επρεπε να το δειχνει κιολας στο configuration του?

τεσπα..

Και να το έδειχνε πάλι δε θα έβλεπες διαφορά…

Το PCI Bus φτάνει max στα 133 MBps για όλες τις PCI κάρτες σου αλλά και τα embedded chipsets οπότε το και 3.0Gbit να ήταν ο δίσκος δεν θα είχε διαφορά. Το bottleneck πάει κι έρχεται… Viva στο PCI-Express που ήρθε να σώσει την κατάσταση. Εκεί θα έπαιρνες το maximum του δίσκου σου που και πάλι το πραγματικό δεν είναι ίσο με το ονομαστικό…

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.