Jump to content



Το nero δέν λέει να μου γράψει avi ώς data


ERMOULIS1442169073

Recommended Posts

Παιδια help! ;έχω "κάψει" 5 dvd στο nero προσπαθόντας να γράψω ώς data 12 αρχεια avi.

-έχω το τελευταιο nero 7

-έχω το τελευταιο firmware original του driver

-έχω κάνει δοκιμες τόσο στο desktop pc όσο και στο laptop

-No multisession

-δοκιμασα και όλες τις ρυθμίσεις (χαλαρώματος περιορισμων) σε iso

T I Π Ο Τ Α !!!!!!!!

ενώ λέει οτι ολοκληρώθηκε με επιτυχια η εγγραφή , όταν πάω να το διαβάσω δέν βλέπω κανενα αρχειο (άδειο) :074: :074: :074:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα για να μην χαλάς άδικα τα δισκάκια σου, κάψε τα δισκάκια με τον Image Recorder του Nero και τσέκαρε τα αποτελέσματα με το Daemon Tools ή κάποιον άλλο cd/dvd emulator. Όσο για το πρόβλημά σου αυτό καθαυτό, χρησιμοποιείς το Nero "C:\Program Files\Ahead\Nero\nero.exe" ή κάποιον Wizard του Νero, που προσπαθεί να τα κάνει κάτι άλλο; Γιά γράψε αναλυτικά τα βήματα που ακολουθείς...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πάς start menu > programms > nero > nero 7 > nero burning rom και στο new compilation διάλεξε dvd-rom(iso).Πάτα New και μετά μεταβαίνεις από το εικονίδιο Χ στο Nero Express. 'Εκαψα προχθές ένα δισκάκι με 4.5 Gb .avi και παίζει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω με το nero burnig rom (όχι με το express)

δέν ειμαι ασχετος , απλά δέν ξέρω αν υπάρχει κάποιος περιορισμος με τα μεγάλα αρχεια ή πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις . σέρνω συνολικά 12 αρχεία των 350 mb με τα αρχεία υποτίτλων.

Καλή η ιδέα του kmpctec για να μήν χάσω μια περιουσία στις δοκίμες. Λέτε να δοκιμάσω εκτός απο iso και udf?

Ποια η διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα image με το nero express , έφαγε τρελά κολληματα ο υπολογιστης μέχρι να ολοκληρωθεί. Στην συνέχεια αφου είδα οτι με το alcohol φαινονταν κανονικά τα avi , το έκαψα απο το Image και πέτυχε!!!

ανορθόδοξος τρόπος! ελπίζω να μήν χρειαστεί να κάνω αυτή την διαδικαδία με όλα τα dvd...

Link to comment
Share on other sites

Βιάστηκα να χαρώ... τα 3 πρώτα βίντεο παίζουν :p τα άλλα δέν μου τα αναγνωρίζει.

Κουράστηκα , δέν ξέρω τι να κάνω. έβαλα το nero 6.6 το οποιο πιστεύω ειναι πιο σταθερο και θα δοκιμάσω να αλλαξω τα ονοματα το avi σε πιο εύκολα. ουφ!! τι μπελάς με βρήκε?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ermoulis, και εγώ το Nero 6.6.0.16 με το NEC 3540A έχω και ο συνδυασμός δουλεύει. Γενικά, το NERO δεν νομίζω ότι αξίζει να το αναβαθμίζεις αν ο συνδυασμός που έχεις δουλεύει, γιατί σημαντικότερο στο άθλημα του burning είναι η αξιοπιστία, και όχι τα υπόλοιπα καλούδια, που πιθανόν να μην σε ενδιαφέρουν. Επίσης διάβασα σε άλλα posts στο forum ότι αρκετοί έχουν διάφορα προβλήματα με το Nero 7, οπότε το ότι έβαλες το 6 ίσως αποδειχτεί καλή επιλογή, ειδικά αφού είπες ότι είχες κολλήματα.

Τώρα για τις διαφορές για UDF και ISO, κοίτα στην Help του Nero, τα γράφει πολύ αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Βιάστηκα να χαρώ... τα 3 πρώτα βίντεο παίζουν :p τα άλλα δέν μου τα αναγνωρίζει.

Κουράστηκα , δέν ξέρω τι να κάνω. έβαλα το nero 6.6 το οποιο πιστεύω ειναι πιο σταθερο και θα δοκιμάσω να αλλαξω τα ονοματα το avi σε πιο εύκολα. ουφ!! τι μπελάς με βρήκε?

Γραφεις ενα DVD ως data iso compilation, απλα αρχεια avi με τα αντιστοιχα srt πχ αρχεια. Ωραια. Βαζεις το DVD στο DVD Rom του υπολογιστη σου και το DVD αναγνωριζεται. Kανεις browse στα αρχεια και εκτελεις τα avi και το WMP πχ παιζει μονο τα 3 πρωτα ενω στα αλλα βγαζει λαθος (?) (τι λαθος?)

Αυτο συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Γραφεις ενα DVD ως data iso compilation, απλα αρχεια avi με τα αντιστοιχα srt πχ αρχεια. Ωραια. Βαζεις το DVD στο DVD Rom του υπολογιστη σου και το DVD αναγνωριζεται. Kανεις browse στα αρχεια και εκτελεις τα avi και το WMP πχ παιζει μονο τα 3 πρωτα ενω στα αλλα βγαζει λαθος (?) (τι λαθος?)

Αυτο συμβαινει?

Ακριβως αυτη τη διαδικασια ακολουθω!

Στα πρώτα 5 dvd που αχριστεψα ενω έλεγε επιτυχης εγγραφή όταν έκανα browse δέν υπηρχε τίποτα στον δίσκο , συνολικό μεγεθος 0 , ελεύθερος χώρος 0.

Στην τελευταια εγγραφή (που έκανα πρώτα image (το οποιο μπορεί και να μήν γραφτεικε καλα γιατι φαγαν κατι error τα windows και το έκαψα) μου εμφανίστηκαν ολα τα αρχεια αλλα μου επαιζαν τα 3 ενω στα υπολοιπα δέν μπορουσε να μου τα παίξει ο wmp (δεν αναγνώριζε τον τύπο τους)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα τώρα με το stable nero 6.6 και με διαφορετικα avi αρχεια...

το image έκανε κανα μισάωρο να γίνει αλλα όταν έγινε το alcohol το διάβασε και έπαιζαν τα avi μέσω αυτού... πήρα τα πάνω μου και ειπα να το κάψω.Μόλις ολοκληρώθηκε η εγγραφή του image κανω browse το dvd και τι βλέπω? ΤΙΠΟΤΑ!!!!

0 συνολικο μέγεθος

0 ελευθερος χώρος

Θα με τρελάνει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! please κάποιος άς διατηρήσει την ψυχική μου υγεία!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι το προβλημα εγκειται στο Νερο. Τι DVD χρησιμοποιεις και σε ποιο recorder? Εχεις βαλει ASPI?

Κατεβασε το Burnatonce (ειναι free και πολυ μικρο) και κανε ενα νεο data comp με το προγραμμα αυτο και δες αν ειναι ολα οκ. Αν ναι, τοτε κοιταμε προς Νερο μερια. Αν παλι δε διαβαζεται, μαλλον οχι :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι χρησιμοποιει δικο του dll.

Κατεβασε τα ASPI 4.6 απο τη σελιδα του burnatonce και εγκατεστησε τα. κατεβασε το burnatonce και δοκιμασε αυτο που προτεινα.

Δεν απαντησες και στις αλλες ερωτησεις που σου εκανα :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού λεει ότι και το image δεν του βγαίνει σωστά άρα δεν φταίνε τα δισκάκια.

Εμένα μου μυρίζει κάτι σε overclocking.Έχεις κάνει o/c?Για δες λίγο τις μνήμες.

Επίσης δοκίμασε να κάνεις verify compilation από το Nero.

Εγώ βέβαια στη θέση σου θα έριχνα ένα formatακι και θα παιρνούσα σε καθαρό σύστημα το nero 6.6.18.

Link to comment
Share on other sites

Αφού λεει ότι και το image δεν του βγαίνει σωστά άρα δεν φταίνε τα δισκάκια.

Εμένα μου μυρίζει κάτι σε overclocking.Έχεις κάνει o/c?Για δες λίγο τις μνήμες.

Επίσης δοκίμασε να κάνεις verify compilation από το Nero.

Εγώ βέβαια στη θέση σου θα έριχνα ένα formatακι και θα παιρνούσα σε καθαρό σύστημα το nero 6.6.18.

όπως είπα φίλε το image με άλλα avi το διαβάζει κανονικα.

δέν έχω κάνει oc σε κανένα απο τα συστήματα μου

@Hemispasm το burnatoce καιει εικόνες .iso .cue .toc και όχι εικόνες nero (nrg) :070:

@abc καλή ιδέα

@volanis1980 θα το κοιτάξω και αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να κάψω το Image σε ένα dvd+rw (2.4χ ταχύτητα) και δούλεψε τα εβλεπα τα αρχεία και τα έπαιζε το wmp! άρα λέτε τα δισκάκια να φταίνε το οτι ειναι dvd-r ή ταχύτητα που τα γράφω ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.