Jump to content



Βοοτάρει συνεχώς...


ArchAngel

Recommended Posts

Παίδες χαιρετώ και ζητώ τα φώτα σας. Μου κάναν δώρο ένα καινούριο κουτί και είπα να μεταφέρω το σύστημα της υπογραφής στο νέο σπίτι του. Τι το θελα ο άμοιρος. Μόλις τελείωσα τη μετάβαση χωρίς ουσιαστικά να αλλάξω τίποτα από την εσωτερική διαρρύθμιση (συνδέσεις καλωδίων ide , ρεύματος κ.τ.λ.) πάω να το ανοίξω. Παίρνει ρεύμα κανονικά, bootάρει ο δίσκος, ξεκινάνε οι ανεμιστήρες της ΚΜΕ και της VGA και ... τίποτα. Η οθόνη δεν ξεκινάει καθόλου , ενώ ο δίσκος bootάρει ξανά και ξανά και σαν να μην έφτανε αυτό κάθε φορά που ξεκινάει ακουγέται ένα προειδ. μήνυμα μπιπ-μπιπ καμιά δεκαριά φορές συνεχόμενα.Αποσυνδέω όλες τις συσκευές και αφήνω μόνο δίσκο και VGA. Τα ίδια. Ξανά ξήλωμα και όλα στο παλιό κουτί.Το ίδιο πρόβλημα. Αυτά χθες βράδυ. Βαρέθηκα τα παρατάω για σήμερα. Δοκιμάζω το μεσημέρι πάλι τα ίδια.Βλαστημώντας την τύχη μου πατάω ένα reset όπως πολλάκις είχα κάνει και χθες και τζουπ, όλα κανονικά. Τα πάντα τέλεια. Μπαίνω Win καν μισάωρο , τρέχω prime άλλο τόσο, όλα εντάξει. Επανεκκίνηση αρκετές φορές με κανένα πρόβλημα. Μέχρι που Call of duty 2 έπαιξα καμιά ώρα. Το κλείνω τελικά και το αφήνω κλειστό κανά δίωρο. Πάω τώρα να το ανοίξω , ξανά το ίδιο πρόβλημα. Ούτε με reset γίνεται τίποτα. Τι να κάνω ? Help...

Link to comment
Share on other sites

Ε λοιπόν sorry που σε αμφισβήτησα. Έκανα ότι είπες και ξεκίνησε κανονικά. Εκτός από ένα reboot που έκανε από μόνο του (όταν έγραφα αυτό το post από το φορητό ) μετά από δύο λεπτά - ελπίζω να ήταν τυχαίο - όλα οκ. Thanks again...

Υ.Γ. αλήθεια που ήταν το πρόβλημα? Για να μαθαίνουμε κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Ε λοιπόν sorry που σε αμφισβήτησα. Έκανα ότι είπες και ξεκίνησε κανονικά. Εκτός από ένα reboot που έκανε από μόνο του (όταν έγραφα αυτό το post από το φορητό ) μετά από δύο λεπτά - ελπίζω να ήταν τυχαίο - όλα οκ. Thanks again...

Υ.Γ. αλήθεια που ήταν το πρόβλημα? Για να μαθαίνουμε κιόλας...

Προφανώς ειχε μπλοκάρει το Motherboard στις μνήμες η στην κάρτα γραφικών. Αν τον ανοιξεις μια φορα χωρις να εχεις επανω τις μνημες και τη vga και τον ξανακλείσεις συνήθως ξεμπλοκάρει.

Χαιρομαι που εφτιαξε :D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μάλλον βιάστηκα να μιλήσω. Ενώ χθες δούλεψε κανονικά μετά από τα παραπάνω καθώς και μετά από ορισμένα επιτυχημένα reset, σήμερα μου βγάζει άλλα προβλήματα. Αφού τελειώσει με επιτυχία το POST χωρίς προβλήματα κολλάει με μάυρη οθόνη χωρίς να μπαίνει καθόλου στα Win. Μάλιστα καναδυό φορές έγραψε "the file ntfs.sys is corrupt or missing ... can not be loaded" και "κάνε repair από το cd των win". Με safe mode κολλάει την ώρα που φορτώνει το κατεβατό με τους drivers. Όταν κάνω boot από το CD των win ξεκινάει κανονικά αλλά κολλάει συνεχώς όταν πάει να φορτώσει κάτι με "kernell DLLs" και βγάζει μήνυμα "File setupdd.sys could not be loaded. The error code is 7. Press any key to exit". Αυτό με δύο διαφορετικά cd των win. Καμιά ιδέα ;

Link to comment
Share on other sites

Έλενξε την σειρά με την οποία έχεις βάλει τους δίσκους /dvd να μπουτάρουν. Είνσαι σίγουρα μαστερ ο δίσκος?

Ο δίσκος είναι σίγουρα master και μάλιστα είναι σε καλώδιο ide μόνος του . Το DVD και το DVD-R είναι σε άλλο καλώδιο.

Και εγώ μνήμες υποπτεύομαι...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν όντως οι μνήμες. Το ένα dimaki τα φτυσε (ζωή σε μας). Το άλλο οκ με memtest και τώρα είμαι με 256ΜΒ και δουλεύει μια χαρά. Αυτό που χάλασε το είχα πάρει από πλαισιο πριν κανα χρόνο. Είναι Twinmoss lifetime warranty αλλά δεν έχω απόδειξη. Λέτε να παίξει τίποτα με το serial number για RΜΑ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.