Jump to content



Twinmos και Albatron kx18d pro ll


MaD

Recommended Posts

Λοιπόν τις πήρα τις μνήμες και μου κάνανε τρελά πράγματα. Σε default κατάσταση κρεμούσε το πισι ακόμα και στα windows ύστερα από 10-15 λεπτά λειτουργίας, έτρεξα sandra μια φορά κόλλησε την επόμενη με 3 loops δεν κόλλησε αλλα μόλις έβαλα παιχνίδι τσουπ μπλέ οθόνη. Έβαλα memtest και μου έβγαλε γύρω στα 150κ σφάλματα στο 5ο τεστ (και ένας ακόμα χρήστης το έχει πάθει αν θυμάμαι καλά). Χαλάρωσα timings , έδωσα 2.8ν πάλι λάθη αλλά λιγότερα 50κ ...

Φταίνε οι μνήμες ή δεν υποστηρίζονται καλά με albatron? Γιατί άντε να βγάλει λάθη στο memtest αλλα να κάνει τοσο εύκολα κρέμασμα? Να σημειωθεί οτι ήταν σίγουρα pc3200 (cpuz)

Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν ξέρω τι μνήμες να πάρω για την albatron, στο σαιτ της και στο manual της mobo λέει απλά unbaffered kai non-ecc , χαίρω πολύ ... δεν προτείνουν συγκεκριμένες μάρκες . Είμαι ανάμεσα σε kingston ,ι τις Geil των 100Ε από eshop και πιο οικονομικά τις samsung από infoshop.

Όσοι έχουν albatron παρακαλώ ας μου πουν αν είχαν πρόβλημα με ορισμένες μνήμες και τι μνήμες δουλεύουν τώρα χωρίς πρόβλημα ...

Link to comment
Share on other sites

προτίμησε 2*512 single sided για καλύτερη συμβατότητα

όπως για παράδειγμα trancend ή kingston με τσιπάκια samsung uccc, αν βρεις και με Micron (MT) τσιπάκια single sided θα είσαι πολύ τυχερός

από double sided είχα δοκιμάσει a-data και ocz με hynix -D5 και είχαν πάει κάπου 230 1:1 πάντα σε dual channel

αν βρεις και μεταχειρισμένες με samsung tccd είναι πολύ καλή περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Μμμ μάλιστα.. , φίλε bizmis δεν είμαι διαθέσιμος να να δώσω τόσα λεφτά για μνήμες. Απλά να βγάλω κανα χρόνο ακόμα με το σαραβαλάκι μέχρι να πάω για κανονική αναβάθμιση. Θα κοιτάξω για sinle sided ram αν και με βλέπω να παίρνω της kingstone από eshop. Απ'ότι φαίνεται η twinmos έχει το πρόβλημα , ευχαριστώ παίδες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.