Jump to content



Κάποια βοήθεια ‘ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΗ’


stathis_L

Recommended Posts

Έφτιαξα ένα καινούριο σύστημα 2 μέρες τώρα κ με το που έβαλα τα ΧΡ pro sρ2 μου έκανε σε ανύποπτους χρόνους επανεκκινήσεις απενεργοποίησα την αυτόματη επανεκκίνηση από το start up and recovery κ μου εμφανίζει μια μπλε οθόνη που λέει:

A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer.

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

If this is the first time you‘ve seen this Stop error screen, restart your computer. If this screen appears again, follow these steps:

Check to make sure any new hardware or software is properly installed. If this is a new installation, ask your hardware or software manufacturer for any windows updates you might need.

If problem continue, disable or remove any newly installed hardware or software. Disable Bios memory options such as caching or shadowing. If you need to use safe mode to remove or disable components, restart your computer, press f8 to select advanced startup options, and then select safe mode.

Technical information:

*** STOP: 0x000000D1 (0x000800EC, 0x00000002,0x00000001,0xAC5B48D4)

*** HTTP.sys – Address AC5B48D4 base at AC5A3000, datestamp 41672744

Beginning dump of physical memory

Physical memory dump complete.

Contact your system administrator or technical support group for further assistance.

Όποιον ενδιαφέρει να ξέρει το σύστημα που έφτιαξα είναι:

M/B= ASUS A8N-SLI DELUXE

CPU= AMD ATHLON 64 3700+ 2.20 GHz SAN DIEGO SOCKET 939

K/Γ= GIGABYTE GEFORCE 6600GT PCI-E 128MB TV-Out, DVI, HDTV

RAM=2x TWINMOS DIMM DDR 1024MB PC3200 (400MHz)

HDD= 200gb Seagate.

Συγνώμη για το μακρινάρι post αλλά είμαι απελπισμένος :(. Ευχαριστώ προκαταβολικά για όπια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μπείς σε safe mode να δουμε αν θα βγάλει μπλέ οθόνη. Αν ναι , είναι πολύ πιθανό να είναι HW . Αν όχι τότε οφείλεται είτε σε drivers ή είτε σε κάποιο πρόγραμμα .Για δοκίμασε και πές μας.

Link to comment
Share on other sites

Τρεξε ενα memtest να δεις αν οι μνημες σου ειναι οκ...

Έτρεξα το memtest αλλα δεν έβγαλε κάτι.

Σήμερα έβγαλα τον εκτυπωτή και το scanner και μου λειτούργησε κανονικά και πάνω που νόμιζα ότι ήταν όλα κομπλέ μου ξανά έβγαλε πάλι μπλε οθόνη.

(υπάρχει περίπτωση να είναι μη συμβατές οι μνήμες με την μητρική??)

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμενη μητρικη επισημα τουλαχιστον αν δεν κανω λαθος δεν εχει ασυμβατοτητες με καποια μνημη... αν θυμαμαι καλα οταν μου εβγαζε εμενα το "DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" ηταν τοτε που ηταν προβληματικια η μνημη..

θα προτεινα να δοκιμασεις τις μνημες μια μια και αν τα προβληματα συνεχισουν να δοκιμασεις και μια μνημη απο αλλο pc..

Link to comment
Share on other sites

Γενικως οι μνημες που δεν πωλουνται σε ζευγαρια βγαζουν καποιες φορες τετοια προβληματα.Οποτε δοκιμασε να δουλεψεις με την μια και δες τι γινεται.Και κατι αλλο τι τροφοδοτικο εχεις γιατι δεν το γραφεις πουθενα?

Link to comment
Share on other sites

Hidden
Γενικως οι μνημες που δεν πωλουνται σε ζευγαρια βγαζουν καποιες φορες τετοια προβληματα.Οποτε δοκιμασε να δουλεψεις με την μια και δες τι γινεται.Και κατι αλλο τι τροφοδοτικο εχεις γιατι δεν το γραφεις πουθενα?

TO trofodotiko einai k auto kenourio gia tin marka tha se gelasw to mono sigouro einai oti einai 450w

Link to comment
Γενικως οι μνημες που δεν πωλουνται σε ζευγαρια βγαζουν καποιες φορες τετοια προβληματα.Οποτε δοκιμασε να δουλεψεις με την μια και δες τι γινεται.Και κατι αλλο τι τροφοδοτικο εχεις γιατι δεν το γραφεις πουθενα?

το τροφοδοτικο ειναι interset(για την πλακα) 450W.

Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικο ειναι interset(για την πλακα) 450W.

παίζει να φταίει και αυτό.....πάντως καλό θα ήταν το memtest να το αφήσεις να φτάσει τουλάχιστον 200%, και να παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις της μνήμης στο bios

Link to comment
Share on other sites

παίζει να φταίει και αυτό.....πάντως καλό θα ήταν το memtest να το αφήσεις να φτάσει τουλάχιστον 200%, και να παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις της μνήμης στο bios

λοιπόν άφησα το memtest για περίπου 12ώρες, k μου έβγαλε ένα σφάλμα στο πέμπτο test.(διάβασα στο site για το σφάλμα αυτό k λέει ότι δεν είναι απαραίτητα bad memory).Καμιά γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εφοσον έχει περάσει διάστημα μεγαλύτερο του μήνα χωρίς καμία απάντηση, το θέμα πλέον δεν ανήκει στην κατηγορία επείγοντα περιστατικά και κλειδώνει.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.