Jump to content



Παγώνει στα Games


istrios1442169073

Recommended Posts

Κάτι πάει στραβά με το σύστημα. Παγώνει στα παιχνίδια ακόμα και σε αυτά που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις όπως πχ σε ένα Tetris. Δοκίμασα 2 απανωτά 3d mark 2006 και τα έβγαλε κανονικά. Μπορεί να παγώσουν τα πάντα σε 5 λεπτά και άλλοτε μετά από μισή ώρα πάντοτε όμως όταν τρέχει κάποιο παιχνίδι. Αυτό που ελπίζω είναι να οφείλετε στη κάρτα γραφικών μια και την έχω δανειστεί προσωρινά για να δοκιμάσω το σύστημα. Η κάρτα είναι καινούρια της ATI η Χ1300 PCI-E 256 ΜΒ. Το σύστημα μέχρι να φτιάξω την υπογραφή αποτελείται από

Athlon 64 x2 4800+

Asus A8N-SLI Premium

OCZ 2gb pc3200

2x160 sata

Antec 480W

Stock ψύξη.

Οι θερμοκρασίες φαίνονται φυσιολογικές.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θερμοκρασία πυρήνα VGA... το έκανε και μένα η 9600προ που έιχα...την εστειλα για rma...

Μακάρι να είναι αυτό γιατί δεν έχω την δυνατότητα να δω κατά πόσο καλά δουλεύει το σύστημα με άλλη κάρτα μια όπως είπα μου την έδωσαν δανεική από το κατάστημα αν και θα κάνω μια προσπάθεια να την αλλάξω. Έχει παθητική ψύξη και μπορεί να ανεβάζει θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το rivatuner να την κάνεις underclock, ρίξε τις συχνότητες μνήμης και gpu και τσέκαρε αν συνεχίζουν τα παγώματα.

Δυστυχώς δεν μπορώ να πειράξω την κάρτα μια και όπως ανέφερα παραπάνω είναι δανεική από το κατάστημα που έκανα την αναβάθμηση μέχρι τον ερχομό της 7900. Για ένα μήνα δηλαδή. Πάντως από την πείρα σας δείχνει το πρόβλημα να το έχει η κάρτα και όχι τα υπόλοιπα που αποτελούν το σύστημα. Είπα για πρώτη φορά να πάω σε AMD να μην αρχίσουν και τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θα πειραξεις το bios της καρτας. Μονο τις συχνοτητες της μεσω software για να δεις αν φταιει αυτο που ανεφεραν παραπανω...

Λοιπόν το έκανα και αυτό αν και δεν με αφήνει να πειράξω το memory clock κατέβασα το core clock από τα 445 στα 399 αλλά πάλι κόλλησε. Ακούγεται λίγο ήχος όταν είναι παγωμένη η εικόνα διακεκομένος.

riva.gif

Link to comment
Share on other sites

Σου παγωνει μονο στα παιχνιδια η το κανει και οταν εισαι στα windows μετα απο καποια ωρα?

Μόνο στα παιχνίδια. Επειδή έκανα φορματ μετά από την αναβάθμηση ήμουν πολλές ώρες στα Windows και Internet και δεν παρουσίασε κανένα τέτοιο φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με το θέμα αυτό απογοητευμένος από το σύστημα. Άλλαξα κάρτα γραφικών και το πρόβλημα εξακολουθεί να το παρουσιάζει. Το περίεργο είναι ότι στο 3D Mark 2006 και με τις 2 κάρτες όσες φορές και αν δοκίμασα το έβγαλε μέχρι τέλος με φυσιολογικά σκορ. CPU score 1851 με όλα Default. To σκορ της κάρτας ήταν γύρω στα 400 αλλά αυτό δεν με πειράζει μια και ήθελα μόνο να τεστάρω την σταθερότητα του συστήματος. Πάντως εδώ δεν είχα κανένα κόλλημα. Οπότε αποκλείω πρόβλημα στη κάρτα γραφικών. Δεν νομίζω πια να είχαν και οι δύο το ίδιο πρόβλημα. Το επόμενο βήμα είναι λέτε ν αλλάξω τις μνήμες? Αλλά πάλι στο 3D Mark να μην κολλάνε? Να είναι θέμα ρυθμίσεων Bios? Σας αναφέρω μερικές ρυθμίσεις μήπως κάτι από αυτά δεν είναι εντάξει.

Memory

DDR Voltage............................................. AUTO

Chipset Voltage........................................ 1,5v

Cpu Multiplier........................................... AUTO

Cpu Voltage............................................. AUTO

DRAM Configuration

Timing Mode............................................. AUTO

CAS# Latency (TCL).................................. 2,5

MIN RAS# Active Time (TRAS)..................... 5T

RAS# To CAS# Delay (TRCD)....................... 3T

ROW Precharge Time (TRP).......................... 3T

ROW Cycle Time (TRC)............................... 11T

ROW Refresh Cycle Time (TRFC)................... 14T

Read to Write Time (TRWT)......................... 4T

Write Recovery Time (TWR)......................... 3T

1T/2T Memory Timing................................. 2T

S/W DRAM Over 4G Remapping..................ENABLED

H/W DRAM Over 4G Remapping..................ENABLED

Eπίσης τα:

HYPER Transport Frequency..................... AUTO

AMD K8 Cool' n' Quiet Control...................DISABLED

Oι μνήμες είναι 2GB Dual Channel Kit PN - OCZ4002048ELDCPE-K

Δεν ξέρω τίποτα τι να κάνω με τα παραπάνω. Μπορεί να αφείλετε σε μια από αυτές τις ρυθμίσεις? Παρακαλώ βοηθήστε την κατάσταση!!

Link to comment
Share on other sites

Aν σου ειναι ευκολο βαλε στο 3dmark looping να τρεχει για καμια ωρα και παραπανω αν θες να δεις αν θα σου κωλησει. Γιατι με μια φορα δεν πιεζεται και σοβαρα το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Aν σου ειναι ευκολο βαλε στο 3dmark looping να τρεχει για καμια ωρα και παραπανω αν θες να δεις αν θα σου κωλησει. Γιατι με μια φορα δεν πιεζεται και σοβαρα το συστημα.

Και κολλάει στα 2 λεπτά με τα Games?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω οταν δοκιμαζω συνηθως stability σχεδον παντα τη μια φορα το βγαζει κι ας μην ειναι σταθερο καθολου το pc. Για αυτο λεω να βαλεις looping και να το αφησεις αρκετη ωρα για να το στρεσαρει περισσοτερο. + οτι η temp της καρτας θα μεταβληθει αισθητα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι είναι η μητρική. Τα βήματα που έκανα για να αποκλείω σιγά σιγά και να απομονώσω το πρόβλημα είναι τα εξής:

SAPPHIRE X1300 256 MB με τις OCZ (κόλλημα)

GeForce 7300 GS 256 MB τις OCZ (κόλλημα)

SAPPHIRE X1300 256 MB με τις TWINMOS (κόλλημα)

GeForce 7300 GS 256 MB με τις TWINMOS (κόλλημα)

Πάω μάλλον για μητρική ε?

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση έτσι για να γίνεται γνωστό και το αποτέλεσμα του προβλήματος το πρόβλημα εντοπίστηκε τελικά στη μητρική η οποία έφυγε για RMA.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως έφτασες σ' αυτό το συμπέρασμα?

Γιατί έχω κάτι παρόμοια προβλήματα και θέλω να είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το σύστημα ως εξής:

1. ΑΤΙ Χ1300 με OCZ μνήμες.

2. ΝVIDIA 7300 GS με OCZ μνήμες

3. ΑΤΙ Χ1300 με ΤwinMos μνήμες

4. ΝVIDIA 7300 GS με ΤwinMos μνήμες.

5. Αφαίρεσα και την κάρτα ήχου.

Σε όλες τις περιπτώσεις το σύστημα πάγωνε. Απόκλεισα δηλαδή το πρόβλημα να το παρουσιάζει κάτι από τα παραπάνω. Τα Windows μόνο με τους απαραίτητους Drivers. Tα 2 που απέμειναν ήταν μητρική και επεξεργαστής. Άλλαξα και την μητρικήμε μία της MSI και τα προβλήματα λύθηκαν. Φως φανάρι δηλαδή ότι το πρόβλημα το παρουσίαζε η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.