Jump to content



Που πήγαν τα 133MB/s ΟΕΟ;;;


regent1442169115

Recommended Posts

Χαιρετώ και μπαίνω κατ' ευθείαν στο θέμα.

Έχω έναν Maxtor 6L060J3 (60GB IDE)

attachment.php?attachmentid=9980&stc=1

πάνω στο πρωτεύον κανάλι μίας Asus P4P800 SE (chipset: Intel 865PE)

attachment.php?attachmentid=9977&stc=1.

Το σύστημα έχει σαν controller τον Intel 82801EB (ICH5) (driver vesion 5.0.1007.0 15/1/2003)). Το καλώδιο που χρησιμοποιώ για την σύνδεση είναι αυτό

Και εδώ είναι το πρόβλημα. Ο δίσκος μου συνδέεται με UDMA 2 και δεν έχω την δυνατότητα να το αλλάξω.

attachment.php?attachmentid=9978&stc=1 Προσπάθησα να βρω καινούργιους οδηγούς για τον controller χωρίς επιτυχία. Καμία άλλη ιδέα; Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο δίσκος. Πριν του περάσω λειτουργικό του είχα κάνει ένα low format. Ποτέ όμως δεν μου έβγαζε προβλήματα στο PowerMax (diagnostic tool της Maxtor). Επίσης τι σχέση έχει η πεσμένη μπάρα fitness του S.M.A.R.T.

attachment.php?attachmentid=9979&stc=1

με αυτό; Ποιο προκαλεί το άλλο; Παρακάτω θα επισυνάψω εικόνες για την καλύτερη κατανόηση του προβληματός μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν απαντήσεις...

post-2480-1442174317,374_thumb.jpg

post-2480-1442174317,4138_thumb.jpg

post-2480-1442174317,4777_thumb.jpg

post-2480-1442174317,5224_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παλια τον εβλεπε σαν mode4 και τωρα δεν τον βλεπει?

Χμ... Αυτό δεν το θυμάμαι. Υπάρχει περίπτωση να μην τον έδειχνε ποτέ σαν Mode 4; Και τι θα σημαίνει αυτό;

βλεπω 89c θερμοκρασια η μου φαινεται????

Με το S.M.A.R.T. δεν τα πάω καλά. Πάντως το SpeedFan τον δείχνει πολύ χαμηλά (29-38). Έχει και έναν 8άρη και τον φυσάει πάντως...

Link to comment
Share on other sites

ο deathstar μου διχνει 100-170 τι λες τωρα :p

Παντως παραδεχτειτε το... ειναι το πιο ολοκληρωμενο ποστ :)

τον εχεις με κανα cdrom η κατι τετοιο? Ισως αυτο να φταει! Δοκιμασε να τον βαλεις μονο του σε καινουργιο 80αρι καλωδιο

Link to comment
Share on other sites

τον εχεις με κανα cdrom η κατι τετοιο? Ισως αυτο να φταει! Δοκιμασε να τον βαλεις μονο του σε καινουργιο 80αρι καλωδιο

Αυτό είναι το πακέτο. Πως είναι single drive στο πρωτεύον κανάλι και με ολοκαίνουργιο καλώδιο από το κουτί της "νέας" μου mobo....

Πάντως εγώ τα ρίχνω στο δίσκο καθώς εκτός του ότι σφυρίζει σαν βλάχος τσομπάνης (καμία διάθεση για τοπικές μισαλλοδοξίες) έχουν περάσει και 5 συναπτά έτη που δουλεύει σχεδόν ανελιπώς και τα περισσότερα από αυτά κατά 85% γεμάτος. Επίσης, διάβασα κάπου πως όταν ένας δίσκος δημιουργεί πολλά errors τα windows από μόνα τους του ρίχνουν UDMA level. Υπάρχει περίπτωση να γίνεται κάτι τέτοιο; Και αν ναι, γιατί το BIOS τον δίνει και αυτό μέχρι UDMA 2;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.