Jump to content



πρόβλημα με dual channel


john5kilkis

Recommended Posts

Χθες είπα να κάνω την αλλαγή από 2χ256 σε 2χ512.Αυτό το έκανα όχι επειδή τα 512 που έπεφταν λίγα, αλλά πιο πολύ επειδή με προβλημάτιζε ότι παλιές μου μνήμες δε δούλευαν σε dual channel επειδή κατά τη γνώμη μου ήταν διαφ. μάρκας. Το πρόβλημα όμως παρέμεινε δηλ από ότι είδα στο cpuz και σε κάποια άλλα προγραμματάκια οι μνήμες συνεχίζουν να μη δουλεύουν σε dual channel. Οι

μνήμες είναι 2χ512 της extrememory (PC3200 νομίζω) cl 2.5 400mhζ και το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής. Μήπως ξέρει κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει

αυτό ? Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την μητρική πρέπει να βάλεις τα dimms στις θέσεις 1 & 2 ή 1 & 3.

1) Κοίτα στο BIOS μήπως έχει dual channel επιλογή και την έχεις στο off

2) Άλλαξέ θέση στο 2 dimm (βάλτο στην θέση 2 ή 3)

EDIT Ουπς, τώρα είδα ότι έχεις MSI. Κατα 99% θέλει τα dimms στις θέσεις 1 & 3 αυτή η μητρική και αυτομάτως δουλεύει dual channel.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν το υποστηρίζει η μητρική μου εννοείς ? έχει κάνει κανείς dual channel με αυτή την μητρική για να μην παιδεύομαι άδικα (αν και δύσκολο γιατί δεν έχουν και πολλοί τέτοια μητρική)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν το υποστηρίζει η μητρική μου εννοείς ? έχει κάνει κανείς dual channel με αυτή την μητρική για να μην παιδεύομαι άδικα (αν και δύσκολο γιατί δεν έχουν και πολλοί τέτοια μητρική)

Δες στο manual.

Κι αν δεν το έχεις (μήπως την έχεις πειρατική? :082: ) ρίξε καμιά ματιά στο site της εταιρείας για info.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω λίγο καλύτερα το θέμα γιατί το dual channel έχει σημαντική διαφορά σε σχέση με το single δεν θέλω να το χάσω ! . (off) Αυτές οι μνήμες λένε τίποτα γιατί τις πήρα για το cl 2.5 και την χαμηλή τιμή τους (50Ε) ή δεν αξίζουν και έκανα πρόχειρη αγορά ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί τουλάχιστον κάποιος να με παρηγορήσει λέγοντας ότι η διαφορά σε επιδόσεις δεν είναι και τόσο τεράστια ? Αν είναι τότε ας μου πει μία ωραία χαράδρα να πάω να πέσω ή απλά ας μου πει πως θα κάνω την απόλυτη πατέντα για το mobo ώστε να τις δέχεται ;) (τώρα κάνω πλάκα αλλά από μέσα μου μόνο ένας θεός ξέρει τον πόνο μου)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.